Michal Récky
Ako funguje hĺbkové videnie
Predstavte si že sa predierate džungľou a zrazu pred sebou zbadáte neznáme zviera. Ako zistíte, či je dané zviera nebezpečný predátor, alebo neškodný bylinožravec? Dobrú indíciu nám dajú jeho oči.
IT researcher zaujimajuci sa o kognitivnu psychologiu, filozofiu a historiu. Momentalne zijuci v dalekom, vecne zasnezenom Rakusku. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Veda ako ju vidím ja, Veda a mytológia, Len tak mimo reči
Predstavte si že sa predierate džungľou a zrazu pred sebou zbadáte neznáme zviera. Ako zistíte, či je dané zviera nebezpečný predátor, alebo neškodný bylinožravec? Dobrú indíciu nám dajú jeho oči.
Moja práca si vyžaduje veľa cestovania, či už na konferencie – prezentovať kolegom svoj výskum, alebo cestovanie za projektmi do kooperujúcich inštitútov. Keď sa už človek ocitne niekde v zahraničí, býva dobrým zvykom navštíviť blízke výskumné strediská, spraviť prednášku pre študentov a vymeniť si poznatky s kolegami. Z rovnakého dôvodu sa pár krát za mesiac ocitnú aj v našom inštitúte zaujímaví ľudia z rôznych končín sveta. Tento týždeň k nám takto zavítal aj kolega Blaise Agüera y Arcas, z výskumného centra Microsoftu, kde pôsobí ako hlavný architekt projektov MSN a Bing. Pri rozhovore s ním ma však zaujal jeden z jeho starších projektov a rád by som sa o ňom s vami podelil
Už sú to tri roky, čo žijem v rakuskom Grazi a pracujem vo výskumnom inštitúte pričlenenom k tamojšej Technickej Univerzite. Kamaráti a známi sa ma často pýtajú, ako taký výskum vlastne prebieha a keďže je ťažké dať rýchlu a jednoduchú odpoveď, rozhodol som sa, že napíšem tento blog.
Býva často zvykom označovať historickú dobu podľa jej dominantnej technológie. A tak po „století páry" nasleduje éra spaľovacieho motoru, nukleárna éra a po nej doba, v ktorej žijeme dnes, tiež označovaná ako informatická. Aká technológia však bude dominovať najbližšej budúcnosti? Kandidátov je viacero. Genetické inžinierstvo nám umožní čoskoro skladať umelé chromozómy a tým vytvárať nové živočíšne druhy a meniť tie staré podľa potreby. Vytvorenie prvej umelej inteligencie a pokroky vo virtuálnej realite možno predefinujú našu cestu k poznaniu. Aj napriek týmto vyhliadkam si myslím, že najväčší potenciál majú nanotechnológie.
Už od čias Sokrata uvažovali ľudia o tom, či realita ktorú pozorujú je skutočná, alebo je to iba ilúzia. V dnešných časoch sa táto otázka vynorila znovu a konkrétnejšie. Je možné že žijeme v počítačom simulovanej realite? Niektorí filozofi sa nazdávajú, že je to nielen možné, ale dokonca vysoko pravdepodobné.
Všimol som si, že väčšina sporov medzi zástancami a odporcami teórie evolúcie pochádza z nepochopenia výrazov, ktoré sa pre tento jav používajú. To nepochopenie je často na jednej aj druhej strane. Pokúsim sa preto tieto pojmy bližšie vysvetliť.
Tak kde vlastne sú tí mimozemšťania? (pozor, toto nie je ďalší blog o Tomanovej)
Ako dokážu auto a dve kozy vytočiť profesorov na amerických univerzitách.
Všetci sme už asi počuli tvrdenie, že počítač je „inteligentný blbec“. Nevie sa naučiť nič, čo mu nezadá programátor. Toto tvrdenie však prestalo platiť už v 60. rokoch minulého storočia. Vtedy sa totiž objavili prvé umelé neurónové siete.
V dnešnej dobe bleskového rozvoja sa objavujú správy o nových technológiách takmer každý deň. Je preto pre nás ťažko predstaviteľné, že väčšinu svojej histórie na tejto planéte prežil človek v sladkej nevedomosti a stagnácii. No aj v týchto starovekých časoch sa objavilo svetlo civilizácie, ktoré sa dá obdivovať aj dnes. V tomto článku popíšem niekoľko zaujímavých objavov takýchto civilizácií.
Počasie je neuveriteľne komplikovaný systém. Teória chaosu nám vraví, že nie je možné podrobne a presne predpovedať počasie, ani na pár dní dopredu. V poslednej dobe, keď sa začalo prejavovať globálne otepľovanie, však už nie sme schopní robiť ani približné predpovede. Prečo je to tak, a prečo by sme sa mali začať báť?
Moderný človek sa pozrie na fraktál a povie si „Aký pekný obrázok.“ Moderný vedec sa pozrie na fraktál a povie si „Aké pekné grafické vyjadrenie matematického vzťahu.“ Málo kto vie, že keď sa na fraktál pozrel vedec na začiatku storočia, zhrozene utekal kade ľahšie.
Návod pre všetkých domácich majstrov, ktorý si chcú zostrojiť svoju vlastnú atómovú bombu.
Na vysokej škole sa zväčša zíde veľa fundovaných ľudí, ktorí sa neboja ku všetkému vyjadriť svoj názor. A tak sa mi z času na čas stane, že keď v pohode zasadnem k obedu, musím si vypočuť prednášku o škodlivosti a rakovinotvornosti toho rezňa, čo mám na tanieri. K tomu sa ešte pridá aj poznámka, že ako môžem byť taký krutý ku zvieratkám. A keďže mám rád mäso a konštruktívny dialóg (to je taký, v ktorom mám pravdu), tak tu je zopár protiargumentov.