reklama

Nemám čas, nestíham. Najväčšie klamstvo dnešnej doby

Tento článok je venovaný tým 90 %-ám ľudí, ktorí neustále ako mantru opakujú, nemám čas, nestíham. Viem si prestaviť malé množstvo ľudí, ktorí ozaj nemajú čas a nestíhajú, ale tento stav je pre nich dočasný a krátkodobý. Veľa ľudí týmto článkom aj nahnevám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Takže pozrite sa okolo seba, pozrite sa na svojho šéfa a šéfa vášho šéfa, ale aby sme boli úprimní, pozrite sa hlavne na seba (buďte egoisti) a priznajte si, ako často túto formuláciu, alebo jej "odvodeniny" používate?

Čo pre vás znamená slovné spojenie "nemám čas"?

Dovolím si tvrdiť, že vo väčšine prípadov použitia "tejto mantry" sa jedná výhradne o:

1. Preháňanie a výhovorku.
2. Neochotu baviť sa s danou osobou.
3. Únik od riešenia problému.

Obrázok blogu

Prvý prípad je bohužiaľ najčastejší a používajú ho hlavne ľudia, ktorí sa snažia navodiť dojem, ako veľa roboty oni majú a akí sú nepostrádateľní. (Bohužiaľ sa veľmi mýlia.) Zneužívajú "politické" pravidlo: stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý prípad je osobnostným problémom, ktorý sa práve neriešením (utekaním od riešenia) neustále opakuje. Riešenie je pritom jednoduché, asertívne vysvetliť postoje s danou osobou, alebo nájsť "náhradný komunikačný kanál".

Tretí prípad v pracovnej komunikácii veští neustále sa opakujúce odkladanie úloh a neustále riešenie v časovom strese a často po termíne. (Je to bludný kruh, ktorý sa nikdy nekončí, resp. ukončí ho až problém, ktorého výsledkom sú finančné škody a hľadá sa zosobnenie škody).

Nedostatok času je iba ZLE plánovanie! Väčšina ľudí sa to dokáže naučiť, ALE potrebuje chcieť.

Ak si myslíte, že nemám pravdu, skúste pár dní sledovať svojich kolegov, šéfov, podriadených a konfrontujte ich jednanie s tým čo som napísal. A potom mi dajte vedieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sledujte moje ďalšie články, ktoré sú písané na základe skúsenosti získaných priamo vo firmách, s ktorými som spolupracoval, alebo spolupracujem.

Prečítajte si aj:

Príprava na krízu. Čo sa dá urobiť teraz

Slavomír Repka

Slavomír Repka

Bloger 
  • Počet článkov:  593
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nezaujíma ma, koľko stojí liter benzínu.Zaujíma ma, koľko zarábam ja.(kurňa, ten benzín je ale drahý)V roku 2005 (február) som na blogu SME začínal článkom PAŠTEKÁRIViac o mne a mojej práci nájdete na slavomir.skObývam krásnu časť zeme, nazývanú Slovensko. Bývam v dosahu hlavného mesta, ale aj hory a vodu mám blízko. Mimo rečou som východniar ;-), paštekár....Résumé môjho "NAJ" na blogu SME nájtete TU Zoznam autorových rubrík:  Moja profesiaZ pohľadu obchodníkaKonzultingCESTOVNÝ RUCHpostrehy z ciestosobný názorpohľadyAnalýzyAUTO - testNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu