S kým bankujete Vy?

Dávajte si pozor na vaše peniaze. Zmeny, ktoré prinesie Banková únia, sú v tomto momente buď nejasné, alebo nebezpečné a budú sa vás viac dotýkať ako si myslíte. Preto určite neuškodí, keď si premyslíte, v ktorej banke budete mať uložené Vaše peniaze. Môže sa totiž stať, že o ne prídete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (168)

Keď som pred vyše štyrmi mesiacmi napísal článok „Ako sa chrániť pred krízou", bol som označený za nezodpovedného politika. Problém je však v tom, že nezodpovedná a navyše zbabelá zvoliť správne riešenia je najmä naša vláda a tak opäť upozorňujem na možné riziká. Samozrejme, nemusia nastať, no opatrnosti, najmä keď ide o Európsku Úniu a sľuby bruselských politikov, nie je nikdy dosť.

Banková únia má pozostávať zo štyroch pilierov. Po prvé, sú to spoločné pravidlá pre fungovanie bánk. Tu nie je čo namietať, rozumné a jasné spoločné pravidlá, navyše také, ktoré by sa výnimočne aj dodržiavali, treba uvítať. Po druhé, je to spoločný systém krízového riadenia, pri ktorom po akcionároch banky, veriteľoch banky a štátu, v ktorom banka sídli nastupuje ESM (alebo iný spôsob celoeurópskeho ručenia) a to môže slovenských daňovníkov stáť slušné peniaze. Preto sme včera vyzvali vládu, aby súhlasila s Bankovou úniou len vtedy, keď bude isté, že Slovensko nepríde opäť raz o peniaze (ako v prípade Grécka či Španielskych bánk).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po tretie je to centrálny dozor nad všetkými bankami v EÚ, ktorých je vyše šesť tisíc, alebo len nad 200 najväčšími bankami, ktoré predstavujú 95 percent trhu. So samotným centrálnym dozorom sa dá žiť, aj keď v prípade centrálneho dozoru nad všetkými bankami vznikne nejaký ďalší mamutí úrad. To vaše peniaze bezprostredne neohrozí. Problém je však niečo iné. Centrálny dozor je postavený tak, že už nebudú posudzované jednotlivé banky v jednotlivých krajinách, ale celé finančné skupiny. To znamená, choré matky a ich zdravé dcéry ako jeden celok. V tom momente už nebude možné dohliadať na likviditu, aktíva a stabilitu jednotlivých bánk v krajine. Inými slovami, choré matky niekde v zahraničí sa budú ozdravovať peniazmi svojich zdravých dcér, aj slovenských. Toto je významné riziko pre finančnú stabilitu Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Po štvrté, je to spoločný systém poistenia vkladov, ktorý je tiež značný problém. Všetky banky, teda aj slovenské budú prispievať do jedného spoločného fondu, ktorý bude zachraňovať povedzme španielske a grécke banky. Podľa českého viceguvernéra M. Hampla, sa môže stať, že slovenský (český) fond na ochranu vkladov bude povinný pomáhať fondu na ochranu vkladov povedzme v Španielsku a na túto pomoc si bude musieť dokonca požičať od svojej vlády.

Čo z toho vyplýva?

Po prvé, vychádzajte z toho, že naša vláda bude súhlasiť s čímkoľvek, pochvala od bruselských politikov je jej prednejšia ako chrániť vklady slovenských občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé, vychádzajte z toho, že slovenské zdravé dcéry medzinárodných bánk budú môcť a musieť pomáhať chorým matkám. To dnes vďaka pomerne solídnemu slovenskému bankovému dohľadu možné nie je.

Po tretie, vychádzajte z toho, že slovenské banky budú platiť do celoeurópskeho fondu na ochranu vkladov, z ktorého sa budú zachraňovať iné banky ako slovenské, čo slovenskí vkladatelia pocítia cez nižšie úroky.

Preto rady, ktoré si Vám dovolím dať, znejú: Zistite si, v akom stave sa nachádza matka Vašej banky. Po vstúpení Bankovej únie do platnosti nebude vôbec jedno, čo matka Vašej banky je zdravá alebo chorá. Tiež si zistite, či matka Vašej banky sídli v krajine, kde platí alebo neplatí Banková únia. Banková únia je totiž o rozložení všetkých dlhov na všetkých a preto je lepšie, keď sídlo (zdravej) matky Vašej banky bude v krajine, ktorá nebude v Bankovej únii. Po tretie, zistite si, či Vaša banka je dcéra alebo pobočka matky. Totiž, pokiaľ je matka v krajine, ktorá je mimo bankovej únie, tak na pobočky by sa Banková únia vzťahovať nemala, na dcéru však áno. Dúfam, že pochopíte, keď nebudem teraz písať žiadne mená bánk.

SkryťVypnúť reklamu

Ako som už písal, nemusí sa stať nič. Ale socializácia dlhov a strát pokračuje salámovou metódou a tak rýchlo, tak rýchlo všetky krajiny eurozóny spoločne strkajú hlavu do slučky, že keď to raz rachne, pôjde celá eurozóna dole vodou. A potom si na tento blog spomeniete.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu