Hnus, ktorý sa deje vo vede. A zase je v tom Kaliňák

Človek si myslí, že v tejto džahmárii ho už neprekvapí nič a predsa len sa niekedy objaví správa, kedy len nechápavo krútim hlavou nad tou strašidelnou chamtivosťou a kriminálnou energiou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

Nehovorím o starej kauze, z časov, kedy premiér osobne bral úplatky, ale o novej, aktuálnej. O kauze, ktorá vznikla potom, čo Fico začal bojovať proti korupcii, čo začal korumpovať neziskovky veľkými peniazmi, aby mu v tom akože boji pomáhali, potom čo požiadal OECD o audit protikorupčných zákonov a celom tom divadle, ktorým sa snaží oklamať slušných ľudí, že teraz už naozaj ide zamedziť všade prítomnému rozkrádaniu.

Hovorím o eurofondoch určených na vedu, ktoré sa aktuálne prerozdeľovali a z ktorých firma Highchem, preukázateľne venujúca sa vede a výskumu nedostala nič a firma Beta Biotech, ktorá sa ešte prednedávnom venovala upratovaniu, resp. skôr nevenovala, lebo jej minuloročné ročné tržby boli smiešnych 17 tisíc €, dostala 4 milióny eur. To je 250 rokov priemernej mzdy, aj s odvodmi zamestnávateľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K firme Highchem

Zakladateľ a majiteľ je Robert Mistrík, odjakživa vedec a k tomu úspešný vedecky aj komerčne. Pár rokov dozadu (2009) bol vyhlásený za hlavu roka, je pravidelne citovaný vo svetových odborných časopisoch, pracoval ako hosťujúci vedec v USA a pred takmer 20-imi rokmi založil a dodnes vedie firmu Higchem, ktorá má 15 zamestnancov a minuloročné tržby (dosiahnuté výskumom!) vyše milióna eur.

Navyše, Robo Mistrík je mimoriadne slušný a čestný človek a to viem preto lebo ho celkom dobre poznám. Robo bol nielen zakladajúcim členom SaS, ale dokonca jeden zo štyroch členov prípravného výboru a vyslúžil si prezývku „svedomie strany“. Pred niekoľkými rokmi SaS opustil, lebo sa chcel plne venovať vede.

SkryťVypnúť reklamu

No a jeho firma Highchem nedostane z eurofondov určených na vedu a výskum ani cent, lebo bola „zamietnutá z dôvodu nedostatočných administratívnych a odborných kapacít“.

K firme Beta Biotech

Táto forma sa do mája minulého roka volala Betreuung s.r.o., vlastnila a viedla ju nejaká teta z Lučenca a poskytovala všeličo od sprostredkovania cez služby pre rodinu až po spomínané upratovanie. Pred rokom (k 1.6.2016) firmu kúpili páni Babjak, Žitný a Gerbel, dali jej vedecký názov „Beta Biotech“, pridali činnosť „výskum a vývoj v oblasti prírodných a technických vied“ a išli sa uchádzať o eurofondy. Podľa informácii Denníka SME podniká konateľ Samuel Babjak s manželkou Roberta Pintéra a zrejme obrovskou zhodou náhod je tento pán Pintér generálnym riaditeľom sekcie na ministerstve vnútra. Okrem toho, pán Pintér, od roku 2013 major, predal svoj podiel vo firme Forest ministrovi vnútra Kaliňákovi.

SkryťVypnúť reklamu

No a firma Beta Biotech, ktorá funguje rok, ktorá doteraz nič neskúmala, ktorá nemá ani len obrat, dostane z eurofondov 4 milióny eur. Asi preto, že má dostatok administratívnych a odborných kapacít. Hnus, čistý hnus.

Bude roky trvať, kým tento chliev vyčistíme. Ale už len kvôli takýmto prípadom to budeme robiť. S odhodlaním. A s nádejou, že jedného dňa budeme žiť v slušnej krajine.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som predsedom strany Sloboda a Solidarita a od mája 2014 aj europoslancom. So SaSkou sme zažili raketový vzostup, pád vlády, pád preferencií, vnútorný konflikt, intrigy, špinu, spravili sme začiatočnícke chyby a nie málo. Ale nespreneverili sme sa našim hodnotám, nenechali sme sa vydierať, nemáme problém s financovaním a nekradli sme. Navyše, dnes sme omnoho skúsenejší.V posledných voľbách voliči rozhodli, že SaS má byť najsilnejšou opozičnou stranou. Po rokoch existencie a budovania SaSky sme pripravení po najbližších voľbách čestne a zdatne spravovať Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

734 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu