NKÚ v RTVS bezzubý? alebo Hľadám právnikov na podanie tr.oznámení za desiatky miliónov

S výsledkom kontroly - v podstate "skutok sa nestal" - rozhodne nesúhlasím a mienim to riešiť podaním oznámení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dotyčná kontrola bola avizovaná niekedy v minulom roku a zrealizovali ju v tomto. Úrad bádal a bádal - pol roka - a zistil vraj len nejaké drobné nedostatky. No teda ďakujem pekne .....

Očakával som, že kontrolóri prinesú zoznam relácií, ktoré sú podozrivo drahé, každú aj s odborným odhadom miery predraženia.
Nič takého nedali.
Takýto výsledok kontroly je absolútny nezmysel!

Budeme to teda musieť poriešiť inak, z dola.

(pozn.: Tieto konštatácie som napísal na základe minulotýždňových článkov - napr. Sme25.okt NKU nenašiel žiadne zásadné nedostatky. Články vyšlé včera a dnes to už nasvecujú trochu ináč .. komentár k nim dávam úplne dolu)

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

.

.

O čo v tejto problematike ide?

Zoberme si napríklad reláciu Zem spieva. Tá bola v nedávnom období, po tri sezóny, 'vlajkovou loďou' programu STV.
V každom z tých ročníkov na nej Televízia prerobila odhadom takmer milión eur. Jej cena (suma vyplatená dodávateľovi) sa blížila 1,5 miliónu, pritom reálne dodaná práca (ten výsledok, čo sme v reláciách mohli reálne vidieť), bola hodna možno 40% z tej sumy; zvyšok bol podarúnok pána šéfdirigenta televízie pánovi producentovi.

Podobne sú z predraženosti podozrivé aj niekoľké ďalšie relácie, napríklad Milujem Slovensko, Neskoro večer či Zdravá maškrta. Každá z nich má ročný rozpočet viacero stotisícov eur, čiže aj veľkosť plýtvania (zo strany televízie) resp. špinavého čistého zisku (z pohľadu dodávateľov) bude v 6-ciferných číslach.

Skryť Vypnúť reklamu

( vsuvka: Len pripomeniem, že témou sa zaoberali aj iní - napr. pluska v 2016, šéf mediálneho výboru (viď tlačovku z 2020), ale aj ja: v 2017 som tému nadhodil v čl. TeleVyžírky a minulého leta (Fond proti tv.mafii) som navrhol metodiku zisťovania primeraných cien relácií. )

Úhrnom (za všetky podozrivé relácie dohromady) to odhadujem na asi 2 až 3 milióny eur - toľko peňazí - z vašich(!) daní a koncesií - televízia ročne zašántročí.
(A to ešte neskúmam, či podobným spôsobom nebačuje aj pri nakupovaní techniky či iných vstupov)

Za 'pontifikátu' jedného konkrétneho riaditeľa (napr. V.Miku, alebo teraz J.Rezníka, ktorý sa už tiež blíži k naplneniu plnej doby) to teda mohlo byť okolo 10 až 15 miliónov utopených eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Takáto veľká suma (dokonca aj v prípade, že by sa ukázalo že 'mám veľké oči' a miera kradnutia tam je 'len' zlomkom toho čo odhadujem) myslím že stojí za to, aby sme neuverili insitnej kontrole vykonanej NKÚ-om a zaoberali sa tým aj sami, nie??

.

Privolávam teda človeka/ľudí, ktorí majú so sformulovávaním a podávaním tr.oznámení skúsenosti (napr. právnické vzdelanie), aby mi s tým pomohli. Aby sa nestalo, že to spravím sám, na kolene, a že mi to hneď zkraja zmietnu zo stola, kvôli nejakým formálnym chybám.

Budú ma zaujímať veci ako napr.
- Technické detaily - ako také oznámenia má vyzerať - čo má obsahovať, kam/kde ho podať (na Nake? na niektorej prokuratúre? alebo stačí 'na miestnej strážnici'? mám v tom hokej)
- Aký rozsiahly, alebo naopak stručný, má byť argumetačný materiál? Stačí napísať len že máme podozrenie z predraženosti, vyšetrite to, alebo radšej priložiť čo najbohatšiu zbierku podporných dôkazov - výpočty, porovnania s inými dielami, porovnanie s našimi výtvormi (keď sa ich podarí natočiť), ...?
- Podať to radšej vcelku (na cca 10~15 podozrivých firiem) v rámci jediného oznámenia, alebo to porozdeľovať - každú z tých firiem riešiť extra podaním .. čo je takticky lepšie?
- Je lepší útok, alebo obrana? - Pomohlo by veci, kebyže teraz (trebárs priamo tu) niekoľkým konkrétnym producentom hrubo vynadám do miliónových rozkrádačov - očakávajúc že niektorí/ý prípadne za to podá oznámenie na mňa a že v rámci jeho vyšetrovania polícia začne rozoberať aj meritum veci, čiže primeranosť cien ich kontraktov? Alebo radšej vyčkať (kým to pospisujeme) a podať ich my proti nim?
- Ako poriešiť tie prípady, ktoré sa už premlčali (obávam sa, že premlč.doba na to je len pár rokov)? Ak napr. o relácii, ktorej dodávateľská zmluva je už niekoľko rokov premlčaná, zistíme že bola predražená (napr. sa nám podarí jej ekvivalent natočiť oveľa lacnejšie), môžeme o dotyčnom subjektovi (štatutárovi dodávateľa), ktorý už za to nemôže byť odsúdený, verejne hlásať (napr. za účelom privodenia krachu jeho špinavej firmy) že je rozkrádač??
- atď.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ma skontakovať? - zatiať povedzme že tadiaľto (tento link bude funkčný od zajtra a asi len na prvých pár týždňov).

.

V paralelnom článku prinesiem info, ako túto, ale aj iné podobné aktivity, podporiť finančne. Bez toho to bohužiaľ nepôjde. Resp. pôjde len na doterajšej frekvencii - s mnohomesačnými prestávkami medzi jednotlivými takýmito článkami (týmpádom oznámenia by sme nepodávali ani len v takom tempe, akým oni podpisujú nové a nové predražené zmluvy a cicajú z televízie ďalšie a ďalšie milióny).

Financie sú žiadúce (resp. bez nich to Vôbec nepôjde) jednak pre výrobu tých porovnávacích diel - tam je optimálna cieľová suma 6-ciferná, čiže niekoľko stotisícov,
a žiadúce (vo výške cca 4-cif, čiže tisícov) sú aj pre túto moju 'základnú činnosť' - hľadanie a čítanie zmlúv, ich analyzovanie a porovnávanie so samotnými hotovými reláciami, kontaktovanie osôb, atď atď - už toto samotné zaberie toľko času a síl, že ich potom nezostáva dostatok na zarábanie na chleba .. a ani na sanovanie starých škôd (to keď ma pred časom zopár filmárov (budúcich zamestnancov tých podozrivých firiem) veľmi kvalitne ošklbalo a následky trvajú dodnes).

V týchto paralelne vydaných článkoch bude opísaných pár možností, ako tie podporné financie ku mne dostať.

.

Akú odmenu za tieto právne služby ponúkam?
Momentálne žiaľ žiadnu. Nie je z čoho :/
Ponúkam len to churchillovské - krv, pot a slzy, čiže makačku.

Eventuálne - keby človeku, ktorý napomôže ušetreniu alebo späťvymoženiu nejakej sumy, oficiálne náležala nejaká odmena (obdoba nálezného), tak z nej by sa to dodatočne refundovať dalo.
Alebo, ak zbierka uspeje a vydá nejakú zaujímavejšiu sumu, tak z nej.
Kým však takéto zdroje nebudú, uchádzam sa len o vaše pro bono.
Vopred ďakujem :)

.

.

Ďalšia vec, ktorá mi v tejto veci prišla na um, je táto:

Ak je NKÚ takýto nemohúcny (resp. oblbnuteľný rožkom) v prípade tomto jednom (t.j. v rezorte televíznom), tak čo ak podobne chabo funguje aj pri skúmaní fachov iných?? Nie som znalcom jeho kompetencií, ale predpokladám, že organizácií alebo odvetví, ktorých kontrolu má na starosti, budú zrejme desiatky, ak nie stovky.
Keď mu teda dokážu, len v samotnej telke, uniknúť švindle o veľkosti jednotiek miliónov ročne, koľko to asi bude úhrnne (čiže aj za všetky ostatné inštitúcie ktoré kontroluje)?
Ak je aj ohľadom nich rovnako (ne)odborný alebo rovnako nekreatívny pri vymýšľaní akými spôsobmi by potenciálni páchatelia mohli z danej inštitúcie sosať keše,
tak sa obávam, že jeho 'bedlivému' oku možno unikajú až desiatky miliónov ročne, možno(?) stovky.
Má niekto podobnú skúsenosť z nejakých iných rezortov kde NKÚ nejakú zjavnú kulehu nenašiel?

Nulový výsledok tejto konkrétnej kontroly si vysvetľujem tým, že - asi - kontrolovali len papiere: na výzve k platbe (faktúre) našli 1,5mega, na bankovom výpise (odošlé platby z telky) rovnakých 1,5mega, mádať a dal im pekne sadlo ... a bolo skontrolované.
Okej, trochu som to zjednodušil, ale nejako takto si predstavujem insitnosť kontroly.
Prípadne... že sa spýtali "a bola na tú reláciu súťaž?", telka odpovie "áno, bola, tu sú ponuky ktoré nám dodávatelia predložili, z nich sme vybrali najvýhodnejšiu", ale už nepreskúmali, či nešlo o kartel, a už vôbec nezisťovali, či sú tie ponuky (aj tie najlacnejšie z nich) cenovo primerané ..... ono to zisťovať ani veľmi nemohli, keďže nepredpokladám, že v tom úrade pracujú odborníci na devätoro (resp. na stovky) remesiel - v tomto prípade na filmárčinu-, aby to mali šancu zistiť.

Ale ani privolávanie externých znalcov (odborníkov z fachu) nemusí pomáhať, keďže je možné, že dotyčný znalec bude kamošom niektorého z podozrivých a v zmysle hesla vrana vrane oko nevykole potvrdí primeranosť cien aj v prípadoch keď sú drahé.
Onedlho prinesiem konkrétny príklad keď požiadaní odborníci z fachu poskytli Lživé svedectvo o primeranosti ceny istej zákazky a štátna inštitúcia tým prišla o značnú sumu.

.

.

Pred záverom ešte dodám, že na kauzu úplatného politika z dnešnej opozície, ktorú som tu nadhodil pred pár týždňami predošlými článkami, som nezabudol, no a keďže chalan sa, zjavne, na polícii sám neprihlásil, tak sa teda k tomu onedlho vrátime a prečítate si, o čo konkrétne v jeho miliónovej kauze ide.

.

No a ani právnikov nebude dosti - okrem tohoto hľadania televízneho budem právnu pomoc potrebovať aj ohľadom jednej inej skupiny šmejdstiev, v inom rezorte, v ktorej takisto ide v úhrne o desiatky miliónov. Článok s podrobnosťami o tom dám niekedy behom novembra.
Čižeee... paragrafovať budeme až do úmoru, ach jaj :D

.

Na záver ešte to vyjadrenie ku včerodnešným mediálnym výstupom, ktoré situáciu okolo kontroly NKÚ v RTVS opísali značne odlišným spôsobom, než tie spred týždňa:
Slová o insitnosti kontroly a nemohúcnosti Úradu asi treba mierne zoslabiť,
väčšina z toho čo vravím však zostáva v platnosti:
- pritvrdiť muziku, čiže vyslať 'guľometnú dávku' niekoľkých oznámení, je naozaj žiadúce; s mäkkučkým prístupom ďaleko nezájdeme,
- začať proces výroby vzorových/porovnávacích relácií (viď čl. Fond proti...) je taktiež žiadúci, aby sme čím skôr mali v ruke zbierku hmotných dôkazov, že natáčať sa dá aj podstatne lacnejšie, než predvádza banda mika-nunez-rezník-a-spol,
- no a aj zozbieranie nejakých financií naďalej zostáva potrebným - aby to nezostávalo aj naďalej v konštelácii že jeden takmer-nemajetný kritik verzus banda milionárov - v terajšom stave je výsledok súboja bohužiaľ vopred jasný (prachaté šmejdy suverénne víťazia).

.

zopár aktuálnych článkov na túto tému:
Aktuality 2.nov.: nedostatočná súťaž v RTVS pri vyberaní programov
Teraz 2.nov.: konfront. RTVS vs Čekovský pri interpretácii výsl.kontroly
N 3.nov.: RTVS nedodržiavala interné predpisy a ...
N 3.nov.: Kontrola podľa K.Čekovského potvrdila nehospodárnosť

gorilem ipsum ...

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  78x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu