Inštitút ochrany ústavných práv preskúmal a zistil za sedem rokov skúmania poznatky o šikanovaní: Vieme, že Európska komisia klasifikuje šikanovanie ako "duševné násilie" a v Poradnom výbore pre bezpečnosť, hygienu práce a zdravie pri práci ako: "Zámerné uplatňovanie právomoci na inú osobu alebo skupinu, z ktorej môže dôjsť k poškodeniu fyzického, duševného, emočného, morálneho alebo sociálneho rozvoja."
Dôležité je zistenie, že prípady obetí šikanovania splňajú aj kritérium bezprostrednej smrti. Prečo? Obete psychického násilia sú prakticky bez práv, hoci ujma na zdraví spôsobená psychickým násilím, pokiaľ ide o subjektívne skúsenosti je na nerozoznanie od poškodenia zdravia, ktoré spôsobuje fyzické násilie. Preto dnes už aj na Slovensku musíme začať právne posudzovať všetky prípady s následkami psychického násilia, lebo tu ide o otázku osobného zranenia, ktoré sa vníma ako bolesť. Tak fyzické, ako aj duševné násilie má rovnaké psychologické dôsledky. Okrem vytvorenia násilného poškodenia je to "post-traumatická stresová porucha", alebo môže konanie páchateľa vyvolať u obeti "trvalé zmeny osobnosti" a v extrémnych prípadoch môže viesť k smrti v podobe samovraždy.
Aj na Slovensku by mali byť konečne všetky súdy inštruované, že mozog, rovnako ako všetky ostatné časti ľudského tela, je tiež fyzickým orgánom, ktorý je ovplyvnený psychologickým násilím.
Inštitút ochrany ústavných práv v našej krajine zviditeľňuje a pomocou osvety signalizuje zákonodarcom , aby klasifikovali šikanovanie a akékoľvek iné psychologické násilie ako telesnú ujmu a zodpovedajúcim spôsobom páchateľa tohto skutku sankcionovali.
Je zlou reklamou pre našu krajinu alarmujúci nárast psychických porúch (ambulantnej, lôžkové, práceneschopnosť) mnoho ľudí má depresiu, úzkosť, syndróm vyhorenia, a pod. To má za následky dávky v nezamestnanosti a dávky v práceneschopnosti a niekedy aj náklady na rehabilitáciu a predčasný odchod do dôchodku. Toto všetko je ďalším rozhodujúcim dôvodom na intenzívne postihnutie šikanovania a všetkých druhov psychického násilia. Mohlo by to nielen oslobodiť sociálny systém, ale aj ekonomiku finančne a urobiť svet pokojnejším.
Ak budeme tieto nedostatky analyzovať do hĺbok koreňov, za prvotnú príčinu nemôžeme pokladať systém, ani žiadnu inštitúciu, ale vždy len jednotlivca, muža – politika, ženu – političku, s ich konkrétnymi skutkami a osobnou zodpovednosťou za konanie vo zverených kompetenciách, lebo nič nefunguje samo od seba, ani finančné trhy, ani politické systémy, ani sociálne vzťahy.
Pred každými voľbami tu máme politické klamstvá, ktoré patria k tradičnej európskej politike. A rovnako predvolebné sľuby o rôznych témach sú tiež tradičné formy získavania voličov. Napríklad pred každými voľbami zdôrazňovaná dôležitosť tradičnej úlohy ženy v spoločnosti a v rodine a jedným dychom sľubovaná participácia žien v politike, to všetko upevňuje tradičnú predstavu o žene, ktorá môže byť beztrestne klamaná.
Po voľbách politici zvysoka ignorujú aj matky, celkove ženy, aj rodiny ale aj zvolené ženy – političky. A spoločnosť to prijíma ako normu! Ešte som nepočula, že by naši voliči odvolávali politika za to, že oklamal matky. Spoločnosť, celé spoločenské podvedomie považuje klamanie žien za prijateľnú normu. Je to choré nastavenie v sociálnom vedomí a zrejme bude mať korene v rodinnej výchove, kde deti vidia ako otec klame matku – bez následkov.
Moje praktické skúsenosti dokazujú, že po voľbách sa týmto otázkam v politike nevenuje žiaden politik, ani politička. Konštatujem, že voľbami sa už sedemkrát vymenila celá vládna garnitúra, ale rozvoj duchovnej a hospodárskej prosperity – zdôraznený preambulou Ústavy SR – nenastal, ba skôr vidíme, ako sa citeľne duchovne degraduje celá politická kultúra.
Klamstvo je sústavne tolerované a kultúrno-politický trend je zúfalo chorý. Lož je pracovná forma politiky, ale lož je nezlučiteľná s prirodzeným cítením žien. To je vážny problém, pre ktorý sa ženy do politiky vôbec nehrnú. Je to aj môj prípad, do politiky som bola dotlačená vonkajšími okolnosťami, kedy som mohla preskúmať obrovské bezprávie našej chorej spoločnosti. A bolo ho treba riešiť. Ale nenašla som žiadnu spoluprácu ani po voľbách. Požiadali sme o spoluprácu ženu političku Eriku Jurínovú, aby nám pomohla organizovať v parlamente 3. medzinárodnú, vedeckú konferenciu: Téma, v ktorej žijeme. Prešlo už viac ako dva mesiace a odpoveď nemáme.
Kto si uvedomí, že aj v tomto prípade zlyhal proporcionálny, stranícky, resp. pomerný, volebný systém. Prečo ? Voliči volia politické strany a nemajú vplyv na posun svojej mandantky, svojho mandanta do zákonodarného zboru, ale ani ku kormidlu. Zmena je nevyhnutná, potrebné je zamerať sa na zrušenie nemorálnej politiky a zaviesť eticky čistú politiku s ľudskou tvárou. Človek ktorý neskúsil bezprávie, nevie, čo ho čaká v politike. Bezprávie a klamstvá, intrigy a osočovanie od mocichtivých dinosaurov. To je moja skúsenosť. Samozrejme, že občania potrebujú politikov, ktorí nemajú zlú minulosť, ktorí sú odborníci a reči potvrdia skutkom. Našu prítomnosť formuje a o našej budúcnosti rozhoduje spôsob, akým uvažujeme a ako sa správame. Keď budete myslieť a konať zodpovedne, už nie ste súčasťou problému, ale stávate sa súčasťou riešenia.
Inštitút ochrany ústavných práv prináša riešenia na súčasný zle nastavený politický systém. Pozývame Vás na 3. medzinárodnú, vedeckú konferenciu, ktorá sa bude konať dňa 15. 11. 2017 v Bratislave v čase od 10 oo, hod do 15, oo hod.
Píšte na ioupriesenia@gmail.com
číslo účtu SK8365000000000020560144
kód banky 6500
Ďakujeme za finančnú pomoc
