Ale ak je táto pozícia nadradenosti, resp. moci zameraná na obeť, potom na pracovisku dochádza k stagnácii dosahovania dobrých výsledkov. Takéto poškodzujúce a nežiadúce správanie zamestnávateľa je v súčasnej dobe zo strany spoločnosti tolerované viac ako v minulosti, hoci jej formy poškodzujú jednotlivcov, ale aj celé skupiny. Násilie na pracovisku je nebezpečnejšie ako terorizmus. Súčasný vývoj pracovných vzťahov sa neustále dynamicky vyvíja a spôsoby doposiaľ uplatňované pri jeho riešení sú veľmi negatívne a majú ekonomický dopad na štátny rozpočet. Tento druh násilia na pracovisku sa markantne prejavil na Slovensku po nežnej revolúcii a od tohto obdobia nejaví tendenciu ustupovania. Znovu zdôrazňujem, že na Slovensku nikto dosiaľ nepoukázal našej verejnosti, že v Európskej únii, ktorej sme členom, už dávno vstúpili do platnosti dohovory a nariadenia, ktoré majú za cieľ eliminovať dôsledky a vyhnúť sa prejavom násilností na pracovisku.
Tiež v niektorých prípadoch zo strany zamestnávateľa je možné uvažovať o nude a nevyťaženosti, ktorá umožňuje venovať sa prenasledovaniu druhých. Možno povedať, že tu ide aj o zlé riadenie, o určitú formu likvidácie konkurencie na pracovisku a vytváranie obetného baránka pre prípad, že sa bude prepúšťať.
Mnohí jedinci na pracovisku útočia v snahe udržať sa na svojej "stoličke", prípadne zvýšiť svoj status.
Násilie na pracovisku uberá energiu, znižuje efektivitu práce, spôsobuje neprehľadnú situáciu a vzťahy a ohrozuje bezpečnosť práce.
Preto aj prípady, ktoré mojimi článkami zverejňujem, chcem verejnosti poukázať, že správanie sa zamestnávateľa na pracovisku sa často dostáva do rozporu so zákonom, najmä ak ide o násilie voči statočnému a slušnému zamestnancovi, ktorý ani pri sústavných útokoch nedokáže prejaviť akú - takú ochranu svojej osoby, nakoľko za súčasných podmienok na trhu práce má strach, že jeho zverejnením príde o prácu.
Každých päť sekúnd sa zamestnanec, v rámci Európskej únie, stane účastníkom pracovného úrazu a každé dve hodiny jeden zamestnanec zomrie pri nehode na pracovisku. Vzhľadom na to je veľmi dôležité venovať pozornosť otázke násilia a obťažovania na pracovisku, pretože "Víťazstvo dosiahnuté násilím sa rovná porážke, lebo je len dočasné." (Gándhi)
Tieto poznatky ma viedli k tomu, aby som venovala môj volebný program:
v šiestom bode: Legislatívne ukotviť povinnosť verejnoprávnych médií verejne medializovať a odsúdiť asociálne (bossing) a sociopatické (mobbing) formy násilného správania na pracovisku.
a v siedmom bode: Dočasne, ale ihneď vytvoriť dodatok pracovnoprávnej dohody, Antimobbingovú záruku, kde bude upravený spôsob, ako budú ohrození zamestnanci chránení a odškodňovaní v prípade dokázaného mobbingu. Táto úprava bude fungovať ako dočasná dovtedy, kým nebudú Ústava SR a zákony SR zahŕňať adekvátne určené definície a antimobbingové postupy. V rámci tejto dočasnej úpravy bude zakázané prepustenie mobbovaného zamestnanca. Najmiernejšia sankcia proti mobberovi bude jeho preloženie z vedúcej funkcie do radového postavenia. Orgán dohliadajúci na plnenie Antimobbingovej záruky bude príslušný regionálny úrad práce a príslušné ministerstvo.
Dovolím si uviesť, že problematika narušených vzťahov, kde dochádza k ponižovaniu ľudskej dôstojnosti na pracovisku ma viedla až k prijatiu mojej kandidatúry ako nezávislej na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to, či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde