
kompetentných štátnych orgánov. Konštatujeme: Netreba sa "zahrávať" s prípadmi, kde útok páchateľa spočíva na prenasledovaní obete na pracovisku, a to v niektorých prípadoch sa už deje každý deň. Markantným príkladom, ktorý nám priniesli aj novinári, je prípad mobbingu štátneho zamestnanca Ústavu pamäti národa Ing. Martina Lacka PhD., Už od roku 2012 (v minulom volebnom období) Ústav pamäti národa sme zaregistrovali do nášho výskumu o psychickom týraní zamestnancov. Postupne sa tu vyskytlo viac obetí.
V každom jednotlivom prípade konflikt začína nespokojnosťou šéfa či priameho nadriadeného. V danom prípade konflikt vznikol, ako nám povedal pán Ing, Martin Lacko, PhD., aj na pojednávaní, aktivitou zamestnanca, ktorý chcel využiť svoje odborné vlastnosti získané štúdiom na vysokej škole. Ale nebola politická vôľa, Prečo? Lebo vyššia moc rozhodla zbaviť sa ho, lebo má odlišné historické názory, ako sa dnes "učíme". V každom jednotlivom prípade, ktorý ste nám nahlásili, je určitá situácia v pevne usadený sociálny rámec prenasledovania na pracovisku. Dôležité je všimnúť si: nemôžeme si vybrať našich spolupracovníkov. Pracovná skupina je takmer vždy povinné spoločenstvo. Nepracujete spolu, pretože sa vám to páči, ale preto, že musíte spoločne riešiť určité úlohy v mene spoločnosti. A tak tomu bolo a je v ďalších monitorovaných prípadoch, ktoré nás posunuli až na súdne konania.
Tento týždeň sme monitorovali dva ďalšie prípady. V prvom z nich dvaja štátni zamestnanci Ministerstva vnútra Slovenskej republiky sa bránia na súde, že prišli o prácu pomocou organizačných zmien. Právne ich zastupuje advokátska kancelária.
"Už to pojednávam vyše roka, dnes rozhodnem", oznamuje mladá sudkyňa. Vynáša rozsudok. Žaloba sa zamieta a odôvodnenie bude bližšie vysvetlené v písomnom vyhotovení rozsudku. Prečo skoro dva roky pojednávala.? Vari len preto, že sudca má svoje pracovné povinnosti, má svoju prácu? On neprišiel o prácu. Náš výskum ukazuje, že zase je občan v nevýhode a nikto mu nepomôže ani nová právna úprava Civilného sporového poriadku. A už vôbec Vám nepomôžu poslanci parlamentu, na ktorých mnohí občania nedajú dopustiť.
V druhej pojednávacej miestnosti si občan vymáha pohľadávku na mzde. Dôkazy sú jasné a svedčia proti žalovanému. Zamestnávateľ si neplní povinnosť voči Sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni....dôkazy sú zrejmé ...tu pochybil aj Inšpektorát práce Bratislava, ktorý akosi opomenul meritu veci. Preto aj sudca rozhoduje a rozhoduje a stále sme len na pri svedkoch. Kam sa to s tým právom rútime?????

Istá občianka spomedzi Vás doporučila, aby sme požiadali o pomoc nezaradeného poslanca Petra Marčeka. Tak sme jej vôľu splnili.
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=poslanci/poslanec&PoslanecID=921
"Môžeme sa stretnúť", odpovedal nám poslanec. "Ale ja som nezaradený, ja nemám žiadnu klubovú miestnosť".
"Viem o tom", reagovala som, "aj ja som bola nezaradená. Vy, pán poslanec, máte tam toľko možností, kde sa môžete stretnúť s občanmi, napríklad oranžový kútik".
"Ja neviem, kde je oranžový kútik". vraví poslanec.
"Tak pri recepcii máte ďalší"....
"Ten okupuje poslanec Kollár so svojimi poslancami".
Ale nakoniec nám pán poslanec odpovedal: "Ja Vám v piatok zavolám".
Vážení.........sľuby našich poslancov sú obrovské. Ešte im veríte?
Pán poslanec nám nezavolal.
Poznamenávam: Na čo máme poslancov, ktorí vôbec nemajú záujem stretnúť sa s občanmi.
A pokračujeme v našom výskumnom projekte, kde skúmame účinky sociálneho stresu na pracovisku v najrôznejších oblastiach. Hoci sme zaznamenali, že akísi aktivisti špekuľujú o tom, že právo je na ich strane, nič nemení na tom, že blokáda vymožiteľnosti práv pre najslabšie články spoločnosti je príčinou vzostupu chorobnosti.
Až 99 % mobbovaných plynulo prechádza do trvalej zdravotníckej starostlivosti s rôznymi psychickými a somatickými ťažkosťami. Útek „prenasledovanej pracovnej sily“ do choroby je zrejme jediné východisko v bezprávnej spoločnosti, akou náš štát je. Ľudia nad päťdesiat rokov majú dlhodobo vážny problém nájsť si prácu. Podľa najnovších zistení však majú tento problém už ľudia po štyridsiatke. Poďte o tom diskutovať pozývame Vás, vážení občania: informácie sú v nasledujúcom videu:
https://www.mojevideo.sk/video/2c28e/zastupcovia_obcanov_pri_okruhlom_stole_a_ich_nazor_na_s.html
Inštitút ochrany ústavných práv: IČO:503 668 74
číslo účtu IBAN : : SK 650 8365000000000020560144
Ak chcete pomôcť , kontakt ioupriesenia@gmail.com
