čo sa týka ochrany ľudskej dôstojnosti. Presvedčila som sa o tom, aj na poslednom stretnutí s občanmi Kysúc dňa 5. 11. 2015. Žiadna vláda, ktorá sa prezentovala politickými sľubmi, nepriniesla občanom ochranu ľudskej dôstojnosti, ochranu pred sabotovaním, ponižovaním, zneužívaním práce každého zamestnanca. Na pracoviskách vládne strach, čo umožnilo páchateľom konať svojvoľne skutky násilia bez toho, aby mali za tieto skutky zodpovednosť a sankcie. Honba za ziskom prinášala majetky vládnucim vrstvám. Zákony sa stali zdrapom papiera pre zamestnávateľov. Každý mocipán na pracovisku si prispôsobil poriadok podľa toho, ako mu to vyhovovalo. Prípad učiteľky z Čadce, ktorá sa stala pre zamestnávateľa nežiadúca, dokazuje, že mocipán na pracovisku si prispôsobil aj kolektívnu zmluvu na páchanie svojho skutku. A tak vďaka odvahe obete mobbingu, pani učiteľky, dokazujeme spravodlivosť na Okresnom súde v Čadci. Koľko prípadov máte úspešne skončených? pýtali sa ma občania na stretnutí v Čadci, ktoré odvážna pani učiteľka zorganizovala. Zdôrazňujem: Bez legislatívy, sú prípady mobbingu, kde právne zastupujem obete, na každom súde špecifické. Verejnosti známy prípad prepustenia odborového predáka Jána Margalu, ktorý nepodpísal hromadné prepúšťanie, sa dostal rovno na Najvyšší súd SR bez žiadneho pojednávania na Okresnom súde, na Krajskom súde. Čo je toho príčinou?
Dňa 6. 11. 2015 som sa obrátila na Najvyšší súd SR. Tu som zistila, že "údajne" som podala dovolanie. To nie je možné! Ja som podala interpeláciu ministrovi spravodlivosti SR a pán minister spravodlivosti SR mi odpovedal. Všetko je to zverejnené aj na www.nrsr.sk, časť interpelácie. Znovu som si podala žiadosť na nahliadnutie do spisu na Najvyšší súd SR. Úplne Kocúrkovo. Kam sa až táto kauza odborového predáka dostane, o tom budem verejnosť informovať. Tento prípad je príkladom obrovského bezprávia v našej "banánovej" republike. Nájsť spravodlivosť na súde sa podarilo na Okresnom súde Bratislava III, na Okresnom súde Bratislava I, Okresnom súde Pezinok, Okresnom súde Žilina. Ťažko nájsť spravodlivého sudcu.
Prečo si myslíte, že antimobbingový zákon páchanie psychického násilia na pracovisku vyrieši? spýtal sa ma občan z Kysúc. Jednoznačne to dokazuje moja poslanecká agenda, ktorá t. č. zmonitorovala t. č. 685 prípadov mobbingu. Boj o kreslá prevažuje v celej Európskej únii. Snaha páchateľov za ziskom je obrovská. Všade sa vyskytujú prejavy násilia na obetiach, kde ide o skutkový stav psychického násilia, kedy útočník v snahe vyštvať obeť z kolektívu aplikuje voči nej opakované verbálne, fyzické alebo psychické nátlaky a útoky. Tento psychický tlak spôsobuje obetiam veľké utrpenie, čím môže poškodiť psychické i fyzické zdravie a často zanecháva aj trvalé následky. V neposlednom rade sa týmto konaním páchateľa zhoršuje atmosféra na pracovisku a tým pádom aj pracovný výkon. Na Slovensku to dosiaľ neriešila žiadna vláda a moje skúsenosti z posledného volebného obdobia dokázali, že nemajú záujem pomôcť občanom. Na tento skutkový stav násilia na pracoviskách je potrebný zákon.
Pripomeniem, že hneď na začiatku volebného obdobia som oslovila vládu SR o riešenie psychického teroru na pracoviskách. Znovu zverejňujem dôkaz, ako mi vláda SR dňa 15. 11. 2012 od štátneho tajomníka Branislava Ondruša poslala riešenie:
"Vážená pani poslankyňa, pán minister Ján Richter ma požiadal, aby som zareagoval na email, ktorý ste mu poslali 30. 10. 2012 ohľadom zákonnej úpravy v oblasti boja proti mobbingu. Táto problematika spadá do oblasti pracovných vzťahov, ktoré v rámci kompetencií štátnych tajomníkov MPSVR SR gestorujem ja. Už predtým som mal od p. riaditeľa odboru prac. vzťahov JUDr. Tomana informáciu o vašom stretnutí. Samozrejme, že vítam Váš záujem o túto problematiku, ktorá sa naozaj stala vážnym problémom pracovných vzťahov v SR. Aj vedenie MPSVR SR si uvedomuje nevyhnutnosť prijať reálne opatrenia, ktoré by mobbingu na pracoviskách bránili. Otvorili sme túto tému okrajovo aj v súvislosti s prípravou novely Zákonníka práce, avšak vzhľadom na priority sociálnych partnerov sme sa ňou v tejto fáze viac nezaoberali. Chceme sa však na ňu zamerať v najbližšej budúcnosti. Naše ministerstvo zadalo Inštitútu pre výskum práce a rodiny na r. 2013 výskumnú úlohu zameranú práve na problematiku mobbingu. Okrem toho oslovujeme sociálnych partnerov a našim zámerom je vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá by sa problematikou zaoberala v priebehu budúceho roka s tým, že by výsledkom jej práce mali byť konkrétne návrhy, a to aj legislatívne.
Vážená pani poslankyňa, navrhujem Vám, aby ste sa aj Vy stali členkou tejto pracovnej skupiny. Viem, že sa problematike mobbingu venujete už dlho, preto radi využijeme Vaše skúsenosti a poznatky. Vytvorenie spomínanej prac. skupiny bude mať na starosti p. JUDr. Toman, takže po nomináciách za ďalších partnerov by Vás on oslovil. Verím, že toto riešenie Vám bude vyhovovať a naša spolupráca bude mať reálny pozitívny význam pre ľudí na Slovensku.
S úctou
Mgr. Branislav Ondruš
štátny tajomník MPSVR SR
Špitálska 4 – 8
816 43 Bratislava
Tel.: +421 2/2046 2723
Fax.: +421 2/20462730
e-mail.: branislav.ondrus@employment.gov.sk"
Čo to všetko dokazuje? Prísť do parlamentu a predkladať zákony sa stalo honbou za ziskom aj pre našich poslancov. Čím viac poslaneckých zákonov, len aby lepšie "masírovali" nimi občanov, akí sú dôležití a pracovití. Je to klamstvo a zavádzanie občanov. Každý rozumný občan už vie, že vláda pripraví zákony a 83 poslancov SMERU ich schváli.
Ďakujem všetkým občanom, ktorí počas tohto volebného obdobia odvážne poukázali na psychické násilie na pracoviskách, na mobbing, bossing. A tiež ďakujem všetkým občanom za podpis na podpisový hárok Strany práce Slovenska, ktorá bude stranou všetkých zamestnancov. Všetky informácie o politickej strane pre zamestnancov sú zverejnené na www.ritomska.eu