Želáme si rozšíriť sankcie za konanie páchateľa, ktorý týra svoju obeť. Škody, ktoré napácha sú obrovské, prejavujú sa v skutkoch ako je strata živobytia, kde následkom je chudoba, strata zdravia, myšlienky na samovraždu. Pre hospodárstvo každej krajiny sú to masívne náklady na liečbu, rehabilitáciu , náklady na práceneschopnosť, nemocenské dávky.
Takto sa starajú naši kolegovia v Rakúsku o svojich občanov. Ako je to na Slovensku?
Po prvej historicky uskutočnenej konferencii sa nám počas uplynulého týždňa prihlasovali odvážni učitelia. Z rôznych kútov Slovenska. Bez rozdielu, či ide o veľké mesto, či malú obec. Košice, Poprad, Beckov, Prešov, Veľký Krtíš .....Ak na škole učiteľ poukáže na porušovanie zákona, stane sa terčom likvidácie. Alebo ak sa učiteľ snaží, aby zo žiaka vyrástol plnoprávny, slušný a spokojný občan, začnú proti nemu útoky následkom, ktorých je ponižovanie, sabotovanie, zneužívanie jeho práce, len, aby zo školy odišiel. Často tomuto tlaku podľahne.
Všetkým učiteľom ďakujem za odvahu postaviť sa na odpor proti mobbingu, bossingu.
Týždeň plynul a telefón zvonil, e-mailová komunikácia bežala. V utorok dostávam rozsudok z prípadu, kde zastupujeme obeť mobbingu v spore so sociálnym strediskom. Tu sa stal terčom likvidácie jeden slušný, poctivý, pracovitý občan. Ale, ale ďalšia chyba súdu. Poslali nám rozsudok, kde ani nevytýčili súdne pojednávanie. Ani nepovažovali za potrebné informovať, či ho chceme, alebo či ho nechceme. A to má byť, aká záruka práva a spravodlivosti??? Predsa po slovensky. To je sila. Ale ideme ďalej.
Zdravotná pracovníčka bola natoľko odvážna, že poukázala na nedostatky pri kontakte s pacientami. Nemocnica tak zbytočne dochádza o značné finančné sumy peňazí. A bum !!! Zavolali ju na personálne. Len čo vstúpila do miestnosti, už jej predložili výpoveď. A v nej zabudli vyznačiť výpovednú dobu, poskytnutie náhradnej práce, ....dosť na to, aby mohla svoju situáciu riešiť podaním žaloby.
Ale aj lekári, zdravotné sestry, pracovníci sociálnych zariadení, štátni zamestnanci, zamestnanci ústredných orgánov, živnostníci sú ďalšie a ďalšie prípady, kde sa prejavuje diskriminačné správanie zamestnávateľov. Preto by ich konanie nemalo zostať nepovšimnuté vzhľadom na bezpečie a dôstojnosť tých, voči ktorým je namierené, obetiam mobbingu, bossingu.
Na rozdiel od rakúskych kolegov naša práca s obeťami mobingu, má len viac ako ročné skúsenosti, ale vieme, že aj na Slovensku musíme zviditeľniť boj proti násiliu pomocou všetkých občanov.
Lebo štát občanov nechráni a nevie chrániť. Nestala by sa mi na konci týždňa príhoda, keď prišla za mnou obeť mobbingu, ktorú poslalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.