Vďaka môjmu skúmaniu dnes vieme, že sú sprievodným javom boja medzi ľuďmi a medzi skupinami. Človek akoby znova prežíval džungľový boj o prežitie. Nepoužíva pritom tesáky a pazúry, ale používa intrigy, sabotáže, ohovárania, ponižovania a iné slovné útoky. Výskum nám ukázal, že stála a dlhotrvajúca neistota a napätie v práci zhoršuje zdravotný stav zamestnancov. Zamestnávateľom prestáva záležať na trvalej pracovnej zmluve pre drahších ale spoľahlivejších odborníkov, radšej zamestnávajú na krátku dobu, resp. na dobu ohraničenú, mladých a lacných zamestnancov. Odborníci na etiku a sociológiu si všimli aj v ľudských spoločenstvách rovnaké útoky s tým rozdielom, že ľudskí útočníci zneužívajú na útoky SLOVO. Hovorenú reč. Ide najmä o psychické útoky, intrigy a šikanovanie, s následkami psychického utrpenia obete. Základným rozdielom medzi mobbingom zvieracích a ľudských komunít je v prvotnom poškodení jednotlivca. Mobbované zviera býva poškodzované fyzicky. Mobbovaný človek je poškodzovaný psychicky – trpí psychotraumou." - toto je len malou časťou zhodnotenia nášho výskumu, ktorú si mohli vypočuť účastníci 2. medzinárodnej konferencie dňa 12. 11. 2014, ktorá sa konala na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Výskum tiež ukázal, že moje postavenie poslankyne parlamentu nedvihlo vlnu politikov, nedvihlo štátne orgány, či iné inštitúcie, aby sa pripojili k mojej politike s ľudskou tvárou.
Zodpovednosť za daný stav, to je širšia téma, ale súvisí s otázkou, kedy vláda začne akceptovať chybu kontrolných mechanizmov, a kedy vláda zavedie legislatívne úpravy proti sociopatickým zamestnávateľom.
A čo ďalej? V mojom projekte, resp. v mojej poslaneckej agende som sa zaoberala bezprávnym stavom na pracoviskách, kde mobbing a bossing bujnie, a zanecháva trvale zdravotne poškodených občanov, čo z právneho hľadiska definujeme ako ublíženie na zdraví. Potvrdila sa kaskáda psycho-sociálnych príznakov a telesnej patológie, ktorú si zvolia naši občania ako cestu úniku a odchádzajú zo zlého zamestnaneckého prostredia, a to až po získaní organického poškodenia zdravia.
Naše bádanie v zlých medziľudských vzťahoch neskončilo. Za dva roky od tejto konferencie sme zistili, že bezprávny stav na pracoviskách bujnie mobbing a bossing a nemožno ho zastaviť, tak ako na Slovensku, tak ani v celej Európskej únii.
Právnická definícia pracovnoprávnej pozície zamestnanca v súkromnom sektore je otrokárstvo. Potvrdila nám to aj správa Medzinárodnej organizácie práce (International Labour Organization) z roku 2006, kde sa konštatuje: Európu zasiahla epidémia tyranie na pracoviskách. Odvtedy sa situácia stále iba zhoršuje, a stav je už dávno neúnosný. Dnešný stav tyranizovaných zamestnancov je taký široký a taký hlboký, že jeho sila je prirovnateľná k predrevolučným rokom a v každom kúte Európy hrozí anarchia. Niektorí odborníci vinia z nárastu agresivity stále tvrdší boj o holú existenciu, alebo o kariéru. Ak ste príliš zdatný vo svojej odbornosti, a šéf sa bojí že ho rýchlo prerastiete, alebo ste konkurenciou voči menej pracovitým kolegom, potom určite čakajte útoky a vytláčanie.
Obetiam nepomáhajú ani odborové organizácie. Potvrdili nám to aj výsluchy svedkov - odborových funkcionárov. Ani pod hrozbou, že sa dopustia trestného činu krivej výpovede, vedome nám v súdnych sieňach klamú. V nasledujúcom týždni znovu budeme dokazovať právo a spravodlivosť, a to: na Okresnom súde Bratislava II a na Okresnom súde v Žiline. Prinesieme všetkým občanom výsledky a poznatky vo večernom spravodajstve na facebooku a blogu. sme.
Od júna 2016 máme ako Inštitút ochrany ústavných práv novú úlohu koordinátora osvety, monitorovania a dokumentovania tejto problematiky. Naším cieľom je okrem iného zviditeľniť aplikáciu paragrafových znení zákonov, ktoré boli a sú prijímané v parlamente. Problematiku násilia sme dostali do povedomia verejnosti. Je veľmi dôležité nebáť sa o probléme prehovoriť s niekým, komu dôverujeme. Hrdina o násilí nemlčí.
Chceme všetkých občanov povzbudiť, aby sa nebáli a obrátili sa na kontakt pomoci: ioupriesenia@gmail.com
Inštitút ochrany ústavných práv nemlčí o nových poznatkoch nášho výskumu, o problémoch obetí mobbingu, bossingu, stalkingu. Pokračujeme v našom spravodajstve na facebooku a na ritomska.blog.sme.sk chlebik.blog.sme.sk http://www.parlamentnelisty.sk/profily/JUDr-Gabriela-Zavacka-1120/Article
Nebojte sa!
Vypočujte si aj naše video, kto má ochotu a odvahu pomáhať ľuďom, môže sa k nám pripojiť. Píšte na ioupriesenia@gmail.com
http://www.mojevideo.sk/video/28746/vizia_pre_slovensko_alebo_vsetko_sa_da_ak_sa_chce.html
Ako povedala Margaret Meadová: "Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina premýšľajúcich, odhodlaných ľudí mohla zmeniť svet. V skutočnosti je to jediná vec, ktorá ho kedy zmenila.“ - a to platí dnešnom svete stopercentne.
Upozorňujeme Vás, že naše spravodajstvo Inštitútu ochrany ústavných práv nevydrží na facebooku ani zvečera do rána. Ale to našu činnosť nemôže ohroziť, lebo je veľmi potrebná a stále viac a viac aktuálna.
Potešíme sa, ak nám dáte vedieť, čo si o psychickom násilí myslíte. Môžete nám o tom napísať e-mail na ioupriesenia@gmail.com alebo poslať správu na náš Facebook.