Ako ukázala tlačovka v Košiciach, lebo si to v našej spoločnosti môžu a mohli dovoliť. Predovšetkým niekto za nimi stojí. Niekoho poznajú, kto im zabezpečil "kreslo moci". A tiež veľmi dobre vedia, že ich nebude nikto kontrolovať, aké násilie páchajú na pracoviskách na svojich obetiach. A kto by to aj robil? Na to nie sú ľudia.
Na šéfovskej stoličke sa v mnohých prípadoch ocitli ľudia so sklonmi k agresii, drzosti s rôznymi komplexami a hlavne pre peniaze sú ochotní porušovať zákon. Na začiatku to možno vyzeralo, že tu ide o porušovanie zákona. Ale dnes, viac ako 22 rokov po nežnej revolúcie je to zneužívanie zákona.
Kto dokáže šéfovi-sociopatovi porušenie zákona?
Ako to chcete dokázať? Obrátili sa na mňa novinári na tlačovkách v Bratislave, v Žiline a teraz naposledy v Košiciach? A nielen oni, ale rovnako to trápi aj odborníkov z praxe. To sa ťažko dokazuje.
Predsa rovnako, ako ste to dovolili. Aby sa to v spoločnosti prehnilo. Až do takých dôsledkov, že obete mobbingu ostávajú práceneschopné. Radšej budú chodiť k lekárovi, či k psychiatrovi len, aby sa zachránili pred šéfom sociopatom. Viete, koľko obetí je mobbovaných na pracovisku? Odpoveď: Nie, nikto nám nepovedal, aby sme robili štatistiku. Bez žiadnej kontroly, či evidencie sa to na pracovisku postupne viac a viac zhoršovalo a prehnívalo.
Dnes už je málo zamestnancov, ktorí sa nestali obeťami mobbingu. Aj keď to oficiálne nikto nepovie. Je to úder na jeho ego. Koľko je tu prípadov ublíženia na zdraví?
Naše Občianske združenie má v evidencii sedemnásť prípadov odvážnych a statočných obetí mobbingu. Po tlačovke v Košiciach nám pribudli ešte tri prípady. Práve dôsledkom porušovania a zneužívania zákona na slovenských pracoviskách je naša existencia a predovšetkým náš vznik. Sme akoby náplasťou pre štát a pokračujeme šíriť osvetu v oblasti medziľudských práv aj do ďaľších miest Slovenska.