Páni novinári, opravte svoje správy pre občanov

Nové vedenie Ústavu pamäti národa sa dohodlo s dvomi odvolanými historikmi: PhDr.Martinom Lackom, PhD.,a PhDr. Jánom Bobákom, CSc.. Na čom sa dohodli? Veď im dali pred vyše rokom skončenie pracovného pomeru

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Tak pri takomto právnom úkone neexistuje odstupné. To vie každý právnik. A pomocou osvety Inštitútu ochrany ústavných práv (IOÚP) to vedia aj občania. Len Vy, páni novinári, to neviete. Prečo ste napísali vo svojom denníku: "Pred rokom a pol prepustili kontroverzného historika Martina Lacka z Ústavu pamäti národa. Teraz od nového vedenia tejto štátnej inštitúcie dostane vyplatené odstupné v tisícoch eur. Podľa informácii Aktuality.sk je to prbližne 5000 a 6000 eur. V každom prípade, ani jeden z nich nedostane navyše žiadne finančné prostriedky a ÚPN nemusí platiť ani úroky z omeškania. Ide o dohodu, na ktorej sa všetky strany dohodli počas súdneho sporu." 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

https://www.aktuality.sk/clanok/589964/historik-kotlebovcov-dostane-tisice-eur-od-upn/?AT=wgt.article_clanok-podclankom.c.x...A

Tak, páni novinári, toto sa nedohodli všetky strany počas súdneho sporu. Svedkov na súdnych pojednávaniach bolo viac ako na prstoch jednej ruky. A prekvapilo nás, ako práve Aktuality, pre ktoré p. Kuciak pracoval, si nedali snahu ísť viac do hĺbky a zaoberať sa podrobnejšie meritom veci. Len pripomíname:

  1. t.č. už bývalý predseda Ústavu pamäti národa (ÚPN) Krajňák prepustil p. Lacka pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. K tomu Inštitút ochrany ústavných práv napísal Vyjadrenie a zaslal na Ústav pamäti národa.

  2. P. Lacko podal žalobu na súd, kde ho zastupuje advokát.

  3. Je dôležité uviesť, že p. Lacko a p. Bobák aj iní historici mali tiež za bývalého predsedu ÚPN Petranského špeciálne Dodatky ku zmluve, že v prípade skončenia pomeru dostanú 6 platov.

  4. Keďže nerealizovanie Dodatku by bol trestný čin nevyplatenia mzdy podľa Trestného zákona, tak p. Krajňák ich dal na súd pre neplatnosť Dodatku.

  5. Tento súd nikdy nezačal, lebo po novele zákona o ÚPN bolo na základe analýzy Dozornej rady a právnikov doporučené žalobu o neplatnosti Dodatku stiahnuť.

  6. To ÚPN aj urobil a to vyplatenie je len normálnym pokračovaním toho, čo malo normálne nastať.

  7. Páni novinári, súd pokračuje naďalej a najbližšie bude dňa 19. 6 . 2018, kde Vás srdečne, v mene IOÚP, pozývame. 

Škoda, že investigatívci v Aktualitách si nerobia poctivo prácu a to, čo uverejnili si žiada opravu. Lebo podsúvanie "kadejakých nálepiek" verejnosti nesvedčí o zodpovednosti novinárov a je silne účelové.

SkryťVypnúť reklamu

Ale ako poznáme aj zo skúseností na Slovensku už nikoho nič neprekvapí. Slováci ignorujú, a to sme znovu v našej téme, psychické násilie na pracoviskách. Podľa výskumu sociológov z Univerzity Komenského v Bratislave Slováci najčastejšie komunikujú so svojimi priateľmi a známymi osobne. Keď potrebujú pomoc, najčastejšie vyhľadávajú členov rodiny a blízkych priateľov, menej sa obracajú na susedov či kolegov v práci. Tento výskum je súčasťou výskumu realizovaného v takmer 50 štátoch sveta. Ako povedal rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta " Teší nás aj to, že získané poznatky prispievajú k porovnaniu údajov v širokom medzinárodnom meradle." Ale pán rektor Mičieta nepovedal, že Inštitút ochrany ústavných práv mu v spoločnom rozhovore pripomenul, že kolegovia, zamestnanci majú obrovský strach na pracovisku a sú radi, že sa nestali terčom psychického prenasledovania na pracovisku. Sú ticho, a tým sa stávajú spolupáchatelia mobbingu na pracovisku. Ticho je aj pán rektor Mičieta o našom projekte spoločensko-právnych aspektov problematiky mobbingu z pohľadu nášho právneho poriadku, ktorí sme predložili Univerzite Komenského v Bratislave pre našich mladých študentov práva. Špecifickosť tohto projektu spočíva na odhaľujúcich spoločenských dôsledkoch psychického teroru na slovenských pracoviskách z pohľadu nášho právneho poriadku. Naším ťažiskom sú všeobecné analýzy a postupy riešenia konkrétných situácií, v ktorých sa obete mobbingu nachádzajú. Aj naši mladí študenti, budúci právnici, potrebujú poznať základné právne zásady pri prevencii a riešení následkov mobbingu. Lebo musíme si uvedomiť, že psychická vojna je drahá. Niet pochýb o tom, že by sme mali problém mobbingu brať vážne. Denne sme svedkami (a svedčí o tom výskyt prípadov zasielaných IOÚP občanmi z celého Slovenska) systematickej deptajúcej vojny na pracoviskách, ktorá sa zostrila a nabrala na vehemencii.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2013 nepridelila vláda Slovenskej republiky peniaze na výskum do tejto oblasti vedy. Trend agresivity v parlamente, v spoločnosti, v podnikoch, v školách sa stupňuje. Preto je dôležité poznať ťažkosti a zložitosti právneho riešenia mobbingu, vytvárať si spoločensko-právne vedomie, rozvíjať zodpovednosť za seba, za svet, v ktorom žijeme. LEBO už teraz platíme privysokú cenu za sústavné odmietanie ochraňovať psychické blaho pracujúcich.

https://www.mojevideo.sk/u/drhc/

Obrázok blogu
Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu