pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Tak pri takomto právnom úkone neexistuje odstupné. To vie každý právnik. A pomocou osvety Inštitútu ochrany ústavných práv (IOÚP) to vedia aj občania. Len Vy, páni novinári, to neviete. Prečo ste napísali vo svojom denníku: "Pred rokom a pol prepustili kontroverzného historika Martina Lacka z Ústavu pamäti národa. Teraz od nového vedenia tejto štátnej inštitúcie dostane vyplatené odstupné v tisícoch eur. Podľa informácii Aktuality.sk je to prbližne 5000 a 6000 eur. V každom prípade, ani jeden z nich nedostane navyše žiadne finančné prostriedky a ÚPN nemusí platiť ani úroky z omeškania. Ide o dohodu, na ktorej sa všetky strany dohodli počas súdneho sporu."
https://www.aktuality.sk/clanok/589964/historik-kotlebovcov-dostane-tisice-eur-od-upn/?AT=wgt.article_clanok-podclankom.c.x...A
Tak, páni novinári, toto sa nedohodli všetky strany počas súdneho sporu. Svedkov na súdnych pojednávaniach bolo viac ako na prstoch jednej ruky. A prekvapilo nás, ako práve Aktuality, pre ktoré p. Kuciak pracoval, si nedali snahu ísť viac do hĺbky a zaoberať sa podrobnejšie meritom veci. Len pripomíname:
t.č. už bývalý predseda Ústavu pamäti národa (ÚPN) Krajňák prepustil p. Lacka pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. K tomu Inštitút ochrany ústavných práv napísal Vyjadrenie a zaslal na Ústav pamäti národa.
P. Lacko podal žalobu na súd, kde ho zastupuje advokát.
Je dôležité uviesť, že p. Lacko a p. Bobák aj iní historici mali tiež za bývalého predsedu ÚPN Petranského špeciálne Dodatky ku zmluve, že v prípade skončenia pomeru dostanú 6 platov.
Keďže nerealizovanie Dodatku by bol trestný čin nevyplatenia mzdy podľa Trestného zákona, tak p. Krajňák ich dal na súd pre neplatnosť Dodatku.
Tento súd nikdy nezačal, lebo po novele zákona o ÚPN bolo na základe analýzy Dozornej rady a právnikov doporučené žalobu o neplatnosti Dodatku stiahnuť.
To ÚPN aj urobil a to vyplatenie je len normálnym pokračovaním toho, čo malo normálne nastať.
Páni novinári, súd pokračuje naďalej a najbližšie bude dňa 19. 6 . 2018, kde Vás srdečne, v mene IOÚP, pozývame.
Škoda, že investigatívci v Aktualitách si nerobia poctivo prácu a to, čo uverejnili si žiada opravu. Lebo podsúvanie "kadejakých nálepiek" verejnosti nesvedčí o zodpovednosti novinárov a je silne účelové.
Ale ako poznáme aj zo skúseností na Slovensku už nikoho nič neprekvapí. Slováci ignorujú, a to sme znovu v našej téme, psychické násilie na pracoviskách. Podľa výskumu sociológov z Univerzity Komenského v Bratislave Slováci najčastejšie komunikujú so svojimi priateľmi a známymi osobne. Keď potrebujú pomoc, najčastejšie vyhľadávajú členov rodiny a blízkych priateľov, menej sa obracajú na susedov či kolegov v práci. Tento výskum je súčasťou výskumu realizovaného v takmer 50 štátoch sveta. Ako povedal rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta " Teší nás aj to, že získané poznatky prispievajú k porovnaniu údajov v širokom medzinárodnom meradle." Ale pán rektor Mičieta nepovedal, že Inštitút ochrany ústavných práv mu v spoločnom rozhovore pripomenul, že kolegovia, zamestnanci majú obrovský strach na pracovisku a sú radi, že sa nestali terčom psychického prenasledovania na pracovisku. Sú ticho, a tým sa stávajú spolupáchatelia mobbingu na pracovisku. Ticho je aj pán rektor Mičieta o našom projekte spoločensko-právnych aspektov problematiky mobbingu z pohľadu nášho právneho poriadku, ktorí sme predložili Univerzite Komenského v Bratislave pre našich mladých študentov práva. Špecifickosť tohto projektu spočíva na odhaľujúcich spoločenských dôsledkoch psychického teroru na slovenských pracoviskách z pohľadu nášho právneho poriadku. Naším ťažiskom sú všeobecné analýzy a postupy riešenia konkrétných situácií, v ktorých sa obete mobbingu nachádzajú. Aj naši mladí študenti, budúci právnici, potrebujú poznať základné právne zásady pri prevencii a riešení následkov mobbingu. Lebo musíme si uvedomiť, že psychická vojna je drahá. Niet pochýb o tom, že by sme mali problém mobbingu brať vážne. Denne sme svedkami (a svedčí o tom výskyt prípadov zasielaných IOÚP občanmi z celého Slovenska) systematickej deptajúcej vojny na pracoviskách, ktorá sa zostrila a nabrala na vehemencii.
Od roku 2013 nepridelila vláda Slovenskej republiky peniaze na výskum do tejto oblasti vedy. Trend agresivity v parlamente, v spoločnosti, v podnikoch, v školách sa stupňuje. Preto je dôležité poznať ťažkosti a zložitosti právneho riešenia mobbingu, vytvárať si spoločensko-právne vedomie, rozvíjať zodpovednosť za seba, za svet, v ktorom žijeme. LEBO už teraz platíme privysokú cenu za sústavné odmietanie ochraňovať psychické blaho pracujúcich.
https://www.mojevideo.sk/u/drhc/
