Rozbiehame prvý prípad na Slovensku, ktorý sa venuje sabotovaniu, ponižovaniu, zneužívaniu ľudskej práce. Tej práce, ktorá je na Slovensku tak potrebná a ktorej ochranu zaručuje Ústava. Žalobkyňa poukazuje na nedostaky, ktoré sa prehlbujú na každom pracovisku. Aj na tom jej bývalom štátnom úrade. Odkedy sa začala venovať problematike mobbingu pomaly už nie je pracovisko, kde by sa nevyskytol psychický teror na pracovisku.
V súčasnej demokratickej spoločnosti nevieme spolupracovať. Ani dvaja štátni úradníci v štátnej správe.
A nielen tam Ak niekto niečo vie, neinformuje toho druhého. Nechá ho bez informácie. prečo to robí? Má strach, obavy, že ho ten druhý prerastie. Takto to fungovalo aj na štátnom úrade, kde pracovala žalobkyňa.
Sudca len oči otvára. Na post vedúcich sa nám dostali chorí ľudia, odborne sa tomu hovorí sociopati. Ľudia, ktorí nevedia riadiť, majú strach, aby neprišli o svoju "stoličku". Konajú tak, že obeť sa dostáva do stavu, keď sa nevie brániť. Začína sa považovať za neschopnú. A sociopat koná, necháva ju bez informácie, dáva ju do izolácie. Pomaly ju začína vydierať, aby odišla z pracoviska.
Kto sa už stretol so šéfom-sociopatom? Prečo sa to stalo práve mne? Dávala si počas mobbovania otázku aj žalobkyňa. Hocikto sa môže stať obeťou mobbingu.
Veď si len predstavte, prídete do práce, snažíte sa byť úspešný a postúpiť v kariérnom raste. Po čase chcete dosiahnúť aj finančné ohodnotenie.
Ale na pracovisku je niekto, kto Vám v tom začne brániť. Ani si neuvedomujete, aká nízka firemná kultúra tam vládne. Širi sa to ako rakovina. A presne o takej rakovine hovorila žalobkyňa na pojednávaní prvej antidiskriminačnej žaloby.
Pred súd predstúpil žalovaný. Trvá na svojom písomnom vyjadrení, ktoré predložili na súd, žalobkyňa má svoju predstavu, ktorá nie je pravdivá.
Kam sme sa to Slováci dostali? V roku 2004 sme vstúpili do Európskej únie. Ale naše vzťahy na pracovisku zaostali polstoročím za Európou, nikto nás neinformoval, že v krajinách Európskej únie sa každé podozrenie na mobbing preukazuje na súde s náhradou škody. A to nie malej čiastky.
A u nás, stačí, ak príde žalovaný spolu s advokátom z lukratívnej advokátskej kancelárie.
Nezabúdajme, že tu ide o ublíženie na zdraví niekedy aj s trvalými následkami. Táto rakovina je dlhotrvajúca a rovnako by mala byť kvalifikovaná ako trestný čin a mobér by mal byť potrestaný trestnou sadzbou .
Pojednávanie sa dnes ukončuje, lukratívna advokátska kancelária si bude pýtať peniaze, aj keď tieto peniaze neslúžia svojmu účelu.
Na Slovensku je najvyšší čas pomáhať na ceste k zákonu.