Tak si tu vládneme a nikdy inak

Vládnuť spoločnosti môže teoreticky ktorýkoľvek kandidát na poslanca, keď je schopný získať hlasy väčšiny ľudí, ktorí majú voličské právo. Súčasná demokracia na Slovensku má hlboko zakorenený svoj cieľ, a tým je získať moc.  A tak, pri obzretí sa na roky minulé nám neunikne, ako sa všade táto moc šírila a ako sa hľadali možnosti, kde by sme mohli s mocou ovládnuť väčšinu ľudí. A  hlavne pomocou zákonov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Naša dnešná demokracia nakoľko si nikdy nevybudovala žiadne zásady, sa veľmi ľahko premenila na totalitarizmus.  Ak teda chceme v tejto spoločnosti niečo zmeniť, nemôžeme byť pasívnymi divákmi, ktorí síce kriticky sledujú, čo sa v spoločnosti deje, ale odmietajú  konať a riešiť zlo, ktoré tu zapustilo svoje korene. Zle nastavená sociálna politika by nemala byť financovaná dodatočným zdanením, ako to riešila súčasná vláda, ale spoločným úsilím znížiť nespravodlivé a nepotrebné verejné dávky a hlavne zaviesť ich kontrolu. Práve tieto dávky sú živnou pôdou zamestnávateľa, ktorý vyštve svoju obeť.

 V našom výskume sme sa zamerali, ako sa hospodári či gazduje v našich evidovaných prípadoch mobbingu (250). Vidíme, že ich zlé riadenie nastavilo krízu v spoločnosti. Zamestnávateľ postupne svojím gazdovaním odčerpával peniaze zo štátneho rozpočtu, a to v podobe nemocenských dávok, invalidných dávok a dávok v nezamestnanosti.

Naše OZ Práca a vzťahy sa postavilo zoči -voči proti skorumpovaným advokátom, ktorí dobre zaplatení, na súdoch zastupujú svojho zamestnávateľa. Je to tvrdý boj za právo a spravodlivosť.

Súčasná právna úprava Zákonníka práce ponúka pre zamestnávateľa viacero variant skončenia pracovného pomeru. Zdá sa, že fiškálnou časťou ukončenia pracovného pomeru je akési obchodovanie s postihnutým zamestnancom len, aby zamestnávateľ utŕžil, čo najviac zo štátneho rozpočtu pre seba a tak si udržal svoju moc.

 Mnohí si potom rozmyslia, či sa im oplatí poukázať na nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami, či neplnenie úloh zamestnávateľa.

 Ak sa zamestnávateľ nevedel zbaviť zamestnancov, ktorí chceli byť prínosom a doplňovali si svoje vzdelanie v domnení, že ich zamestnávateľ ocení a oni sa posunú v kariérnom raste,  zostali sklamaní, lebo tu dochádzalo k sústavnému tlaku a hľadaniu chýb len, aby si zamestnanec začal myslieť, že je neschopný a nič nevie urobiť.

 Zneužívanie ustanovení Zákonníka práce má smutnú štatistiku. Nepomohlo ani časté prijímanie nových a nových návrhov a novelizácií Zákonníka práce, to len zahnilo a zotročilo zamestnancov a povýšilo moc pánom zamestnávateľom.

Zaznamenali sme zneužívanie pracovných zmlúv, najmä u výrobných zamestnancoch , kde nie je uvedené konkrétne pracovisko, resp. organizačná časť , kde bude zamestnanec vykonávať svoju prácu. Zamestnávateľ ho potom môže preraďovať na ktorékoľvek pracovisko, kde predtým vôbec nepracoval a na iný druh práce, ktorý doposiaľ nevykonával. Môže mu meniť pracovnú pozíciu a pracovný čas, a to tak, že často dochádza k zhoršeniu mzdových podmienok. Ale nesmieme zabudnúť, že pri takomto gazdovaní je tu aj evidentný pokles výkonnosti. Ukrajovanie zo štátneho rozpočtu je už markantné.

Vo vzťahu k takto vymedzenému druhu práce zamestnávateľ pod zámienkou efektivity, pracovnej disciplíny, BOZP a poriadku na pracoviskách vyvíja na zamestnancov nátlak, a to vo forme hrozby straty zamestnania – pod zámienkou porušenia pracovnej disciplíny. K extrému dochádza aj pri neskorých príchodoch a svoj nátlak na zamestnancov sa snaží uplatniť prostredníctvom vnútorných predpisov.

Zaujímavý je prípad, kde veľmi rafinovane zamestnávateľ vypovedal zmluvu s externou firmou , ktorá prevádzala na pracovisku upratovacie práce. Uzavrel zmluvu s inou, kde zmenil rozsah upratovania z dôvodu šetrenia nákladov. Teraz sa neupratujú výrobné haly, ba  ani linky vo výrobe. Tieto si musia upratovať samotní zamestnanci počas drobných prestojov, ba dokonca aj počas bežnej práce na pracovných linkách, pričom práca na týchto linkách je práca v časovej tiesni a vo vnútornom tempe. Potom nie je možné kvalitne vykonávať pridelenú prácu a zároveň aj upratovať.

Je otázkou, či zamestnanec  vo výrobe môže byť aj upratovacou službou pre zamestnávateľa. Zamestnávateľ si zase vykladá zákon vo svoj prospech. Štátny rozpočet to vydrží, ukrojíme si z neho. Veď si to nikto nevšimne.

Ako to teraz zamestnávateľ gazduje? V prípade, že sa venuje zamestnanec dôkladne výkonu svojej práce je napádaný za neporiadok. V prípade, že sa venuje upratovaniu je sankcionovaný za spomalenie výrobného procesu, resp. aj za výrobu zvýšeného počtu nepodarkov.

Ak zamestnanci nestihnú vyhovieť obom požiadavkám dostávajú za to upozornenia za porušenie pracovnej disciplíny, kde ako dôvod zamestnávateľ uvádza údajné porušenie nekonkretizovaného predpisu o BOZP, ktorý však nikdy nebol odborovou organizáciou prijatý.

Zamestnávateľ pri porušení pracovnej disciplíny uvádza, že v prípade opakovaného výskytu týchto nedostatkov bude s dotknutým zamestnancom rozviazaný pracovný pomer..... ...vážení, to tu u Vás takto funguje od roku 2004???? A Vy, čo ste robili ???

 Nevieme ešte o všetkých, ktorí boli dotlačení k násiliu na pracovisku zo strany zamestnávateľa a museli podpísať výpoveď pre organizačné zmeny.

 Pomaly sa končí prvý mesiac školských prázdnin. Deti sa tešia, ale učitelia na konci školského roka prežívali ťažké obdobie, podliehali tlakom a vyhrážkam, útokom.........len a len skončiť pracovný pomer? Boli to tí, ktorí poukázali na lepšie gazdovanie na škole. Vďaka novým školským odborom, ktoré zorganizovali prvú konferenciu o mobbingu v Bratislave,  sme zaznamenali nové odvážne a statočné obete mobbingu na cirkevných školách, na štátnych školách, na súkromných školách, na stredných školách, na vysokých školách.

  Nedávne prieskumy o pracovných podmienkach upozorňujú na zvýšené psychologické zdravotné problémy pri práci. Podľa štvrtého Európskeho prieskumu pracovných podmienok (2007) uverejnené Európskou nadáciou pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok, 5% pracovníkov bolo vystavených šikanovaniu alebo obťažovaniu v posledných 12 mesiacoch.

Na boj proti tomuto trendu, európski sociálni partneri podpísali Rámcovú dohodu o obťažovaní a násilie v práci a Európska Komisia v Európskej stratégii o zdraví a bezpečnosti (2007-2013) zdôrazňuje význam podpory duševného zdravia pri práci. A tak na Slovensku je čo robiť....

 

 

 

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu