Jedna z najstarších s hrdým názvom Malacky

Píše sa rok 1929 a vtedy mladý veterinár, narodený vo Vacenoviciach 12.1.1889, zakladá jednu z najstarších chovateľských staníc v prvej Československej republike. Chovateľská stanica dostala pekný názov „Malacky“. Od tejto doby už žiadny chovateľ psov nemohol tento chránený názov chovateľskej stanice použiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nemali však ani šancu, nakoľko MVDr. Ján Profota sa chovaniu najmä poľovne upotrebiteľným plemenám venoval až do konca svojho života. Od založenia svojej chovateľskej stanice to bolo plných 49 rokov.

Pán MVDr. Profota viedol život, ktorý sa po celý čas točil okolo zvierat, kynológie a poľovníctva. Bol rozhodcom na medzinárodných, ako aj na národných výstavách psov, prednášal začínajúcim poľovníkom a bol aj hlavným poradcom chovu v našej republike. Po celý svoj život bol tiež členom poľovníckeho zväzu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo mi však nedá nespomenúť je, že chovateľská stanica Malacky mala svoje sídlo na Čulenovej ul. č. 5 v Malackách. Táto ulica musí mať dobrý vplyv na kynológiu, nakoľko na tej istej ulici - Čulenovej 18 o zopár desiatok rokov neskôr začala mať sídlo i jedna v súčasnosti najznámejších chovateľských staníc novofundlandských psov na svete King of Helluland ( tejto chovateľskej stanici som venoval samostatný blog ). Je to ozaj pekná náhoda, nakoľko aj p. MVDr. Profota, ktorý sa venoval chovu nielen krátkosrstých jazvečíkov, ale aj chovu nemeckých krátkosrstých stavačov, mal so svojím chovom veľké výstavné i chovateľské úspechy. Šteniatka z chovateľskej stanice Malacky sa predávali do celej Európy a to v dobách minulých nebolo také jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Budova, kde chovateľská stanica odchovávala svoje šteniatka už síce už nestojí, ale spomienky na ňu stále žijú a to vo vnukovi Petrovi a pravnučke Martine, ktorá sa pradedovmu povolaniu – veterine - priblížila najviac.

A na záver by som už napísal len toľko: som zvedavý, či nás Čulenova ulica v Malackách prekvapí aj do tretice úspešnou chovateľskou stanicou J

Váš Robo

hrdý Malačan

Róbert Peťko

Róbert Peťko

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Malačan, ktorý je hrdý na svoje mesto a už ma prestalo baviť to, čo sa o svojom meste dozvedám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu