Modelári z Malaciek – začalo to vetroňmi

Kto z nás si nepostavil lietadielko z papiera? Príjemnázábava a rozvíjanie tvorivostínielen u detí. Malackýmodelári sa však môžu pochváliťviac ako len lietadielkom z papiera. Modelárska tvorivosťv meste Malacky sa začala modelmi vetroňov a pokračuje modelmi verných kópiíoriginálnych lietadiel na benzínovýpohon.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

História organizovanej zábavy v stavanímodelov lietadiel, ako aj lodíza

ala v roku 1959. Vtedy mladímodelári Ivan Seman, Michal Režnýstavali svoje vetrone, ako aj inémodely lietadiel i lodí, v budove Zväzarmu pri gymnáziu sv. Františka Assiského (na Kláštornom námestí). V roku 1977 sa modelári presťahovali do juhovýchodnej Bašty, ktorúdostali k užívaniu od mesta. Túto budovu využívali a prerobili si ju pre svoje potreby, ale viac-krát sa z nej sťahovali, pričom počas určitej doby tvorili modely aj v areáli ucilišťa naŠtúrovej ulici. Momentálne aktívni členovia nemajúvhodnépriestory a pracujúkaždýsamostatne, čo je veľká škoda, hlavne pre mládež, nakoľko ešte v 80-tych rokoch to boloúplne inak. Osemdesiate roky, kedy viedol klub Karol Wunderlich, môžeme s kľudným svedomím označiťako zlatývek modelárstva v Malackách. V tej dobe boli aktívne a veľmi silnékluby aj v Gajaroch a PlaveckomŠtvrtku. Spoločne organizovali súťaže na medzinárodnejúrovni.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malackímodelári sa nevenovali iba sebe a svojim modelom, ale ku tvorbe modelov viedli i nasledujúce generácie. V klube vždy existovali paralelne vedľa seba rôzne vekovékategórie a skúsenosti sa preto mladším odovzdávali plynule. Zdravéjadro klubu sa staralo o mládeždokonca, aj keďsami prišli o strechu nad hlavou. Mnohímalačania si ešte spomenúna budovu pionierskeho domu (v súčasnosti na jeho mieste stojíLidl). Tu sa v tomto obdobív modelárskom krúžku venovali deťom i mládeži skúsenímodelári ako Stano Seman, JanoŠíp aĽubošTrnka, ktorídeti a mládežviedli k základom modelárčenia.

Svoju modelárskušikovnosťModel klub Malacky prezentoval i na rôznych súťažiach. V kategóriílodíEX 500 boli malačania obávanými súpermi. Taktiežsa zúčastňovali súťažíupútaných modelov, Zväzarmovských spartakiád, ako aj majstrovstiev Slovenska juniorov v maketách. V tejto kategóriísa stal Vlado Jurkovič majstrom Slovenska s modelom lode poľskej pobrežnej hliadky.

SkryťVypnúť reklamu

Odchovancom malackeho klubu z 80-tych rokov je taktiež aktuálny a uz tradičný víťaz v súťaži plastikových modelov, ktorá sa pravidelne koná Malackách - Ivan Trebula.

Modelári v Malackách však nežijúiba históriou, čo dokazujúaj úspechy Juraja a Petra Jurkoviča ml., ako aj ich otca Petra, ktorív kategóriítermických vetroňov poháňaných elektromotorom dosahujúvýznamné úspechy a“na tričku”majúvšetci viacerémajstrovskétituly.

Svoje modelárskeúspechy preširokúverejnosťužpo tretíraz budúprezentovaťpri príležitosti Dňa otvorených dverí(31.5.2014) na letisku Kuchyňa. Počas celého dňa budúnávštevníci môcťvidieťmnožstvo ukážok pilotáže akrobatických vrtuľníkov, prúdových lietadiel, ako aj širokéspektrum iných verných kópiískutočných lietadiel. Akošpeciálny hosťpredvedie svoje umenie skupina pilotov Great War flying Circus z Českej republiky so svojou ukážkou leteckých súbojov z 1. svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Tento zaujímavýprogram určite priláka malých aj veľkých milovníkov lietadiel a letectva, ako i samotného modelárstva. Príďte sa pozrieťa podporiťnašich modelárov v ich činnosti, možno naďalšom ročníku budete medzi nadšencami modelárstva aj vy.

A na záver prajem malackým modelárom veľaďalšíchúspechov a málo silného vetra☺

Váš Robo

hrdý Malačan

Pozvánka
Pozvánka  
Róbert Peťko

Róbert Peťko

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Malačan, ktorý je hrdý na svoje mesto a už ma prestalo baviť to, čo sa o svojom meste dozvedám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu