Richtárske žezlo - symbol moci

Tak ako kráľ má svoje žezlo, tak aj mesto Malacky a jeho richtár (primátor) má to svoje. Tak ako kráľ má svoj hrad, tak aj malacký richtár má svoje sídlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Richtárske žezlo - tento prejav moci – darovala richtárovi v roku 1813 Katarína Pállfyová . Na žezle je vyrytý nápis „Obecs Malacka – Anton Bolák – Richter 1803“. Pravdepodobne majster, ktorý žezlo tvoril, mal do neho vyryť meno Anton Polák, ktorý bol v tej dobe richtárom, a nie Bolák. Ale dôvod, prečo to tak je, sa už nedozvieme .

Richtárske žezlo malo však do roku 1848 symbolizovať nielen prejav moci a zastávajúcu funkciu v obci, ale malo aj úplne iný význam. Nebývalo z kovu v podobe, v akej je uložené na mestskom úrade v Malackách, ale lieskové a richtári si ho odovzdávali po skončení svojho obdobia. Žezlo – symbol moci – nosil richtár nielen keď vychádzal do ulíc, ale aj do polí a lúk, ktoré patrili k územiu obce. Ako máme zo zachovalých písomností Ľ. Holubyho „Lieskovicou vbíjaval richtár sedliakom paragrafy krajinských zákonov, poslušnosť a poriadok, nie do hlavy, ale od protivnej strany.“ (čiže zadku?)J. Doba sa odvtedy zmenila, veď ako by to vyzeralo, keby richtár (primátor) verejne namiesto pokút a upozornení rozdával rany trstenicou. Aj keď... J

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkon svojej moci v Malackách richtár vykonával v obecnom dome – v budove pri starom cintoríne. Túto budovu obývalo viacero malackých richtárov a stretávali sa v nej nielen zamestnanci, ale aj poslanci, a sídlil v nej aj notár. Pred budovou bola klada na trestanie tých, čo porušili krajinský alebo obecný zákon.

Podľa dochovaných záznamov slúžil obecný dom od roku 1860. Táto jedna z najstarších administratívnych budov v Malackách doteraz nestratila nič zo svojej pôvodnej krásy. Bohužiaľ, ako by som povedal, je „zašitá“ za modernou budovou Okresného úradu v Malackách, preto je prehliadnuteľná a väčšina z nás malačanov ani nevie, kde sa nachádza. V súčasnosti nie je majetkom mesta, ale určite si zaslúži táto zabudnutá stavba svoju pozornosť. Táto budova zažila rozhodnutia, ktoré menili životy obyvateľov a ďalší rozvoj nielen Malaciek, ale aj blízkeho okolia, pretože rokom 1850 Malacky začali svoju dráhu okresného mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Možno tým, že sa v jej okolí zrevitalizoval park, naberie na väčšom význame aj samotná budova. A možno raz pred ňou na výstrahu vyrastie kláda na trestanie zločincov ako v dobách dávno minulých. Potom by sa do módy mohlo znovu zaviesť richtárske žezlo z liesky, čo však beriem veľmi s nadsádzkou. 

Váš Robo

Hrdý Malačan

Obrázok blogu
Róbert Peťko

Róbert Peťko

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Malačan, ktorý je hrdý na svoje mesto a už ma prestalo baviť to, čo sa o svojom meste dozvedám. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu