Moja škola v Rumburku

Narodil som sa v Plzni a po piatich rokoch sme sa odsťahovali do Bratislavy.Tu už žijem 76 rokov.Ale na Česko spomínam stále..To preto ,lebo tam žili rodičia mojej mamy,ja som sa učil v Rumburku .Na vojne som bol v Písku .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ale teraz vám napíšek ako som išiel do školy v Rumburku.Mal som 14 rokov, tak som sa musel niečo naučiť.Začal som sa učiť v obchode mototechny na Paulinyho Totha vedla americkej ambasady.Tí starší si ten obchod pamätaju aj ako bufet kde sa varili kolená a guláše.Keď mototechnu zrušili tak sme sa tam chodili najesť.Ja som tam nastúpil do učenia v septembri ale do školy som išiel prvý rok až vo februári1955.V škole bol prvý starší učeň.Vo februári som nasadol do vlaku a cestoval som sám až do Prahy.Vo vlaku bola taka zima ,že klučky na chodbách boli zamrznuté,lebo kúrenie zamrzlo.V Prahe mňa posadili do vlaku ako z prvej svetovej vojny.Vlaky vtedy jazdili pomalu.Tá cesta z Bratislavy do Prahy trvala celú noc a cesta z Prahy do Rumburka trvaly skoro celý deň.Ale som bol v Rumburku.Mesto je cele rozbité,všade špina a tuláci a žebráci.Nás čakal autobus.To nás už bolo na nádraži viacej.Tam bola polovica učňov z celej republiky.Tak sme sa dostali až do Záhrad u Rumburka.Mali sme velký internát pri rybníku,ktorí bol zamrznutý,V tom internáte boli aj učni -cestári. S nimi sme sa hrávalia a športovali.Tak som tam prežil až do mája 1955.Potom som sa vrátil do Bratislavya v septembi 1955 som išiel zase do Rumburka.Netešil som sa ,lebo som sa bál cesty. Ten jesenný vlak bol už lepší a hlavne aj môj život v internáte bol lepší. Učil som sa z Pražákmi hrať na gitare a potom som chodil vystupovať a spievať s nimi. Ale prišli vianoce a ja som mohol ísť do Bratislavy.Mama mi dala so sebou plášť z koženky.Bola taka zima,že som musel ísť peši na vlakovú stanicu.Išlo sa mi zle,lebo tan kabát stvrdol a zammrzol.To bol kabát z takej inej koženky.Bol to taký vikslajvant,bolo to také plátno niečim natreté.Ja som prišiel na stanicu a kabát som postavil ku kachliam .Trvalo dlho než sa kabát rostopil.To bo vtedajší material aj tak som mal z neho na jar radosť.Ešte som sa na dva mesiace vrátil na späť.Asi pred piatimi rokmi som bol v Rumburku.Ten je teraz krásny.Všade je to pekné,všetko prerobené a ludia sú tam šťastný. Mal som ťašké učenie ,ale dobre som sa učil a potom 50 rokov v jednej firme pracoval.

Robert Škerko

Robert Škerko

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  56x

Praca uz na mna necaka.lebo tu som skoncil asi pred 20 rokmi.Teraz mam vela casu .ale to mna netesi,leno som skoro stale len na balkone.Uz som s toho aj nervozny.lebo to trva velmi dlho.Tych 80 rokov som este v Umelke oslávil vesely a stastny.ale teraz tam už nemozem . Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu