Buď, alebo, obidvoje spolu, ani jedno

Písmo: A- | A+

Nielen moji klienti sa často dostávajú do slepej uličky, kedy si nevedia vybrať medzi dvoma možnosťami. Pričom niekedy sa tie možnosti navonok až vylučujú, či prvý môže byť dokonca negáciou druhého. Aj keď by sme sa hrdo prihlásili k tvrdeniu, že život nie je nikdy čiernobiely, existuje jedno slovné spojenie, ktoré mu protirečí. Veľakrát sme v rozhodovaní postavení pred Dilemu. Buď si vyberieme čierne alebo biele, buď jednu možnosť alebo druhú. Niekedy dokonca sa nevieme rozhodnúť, či si vôbec vybrať alebo nevybrať.

Byť či nebyť

Hamletovská otázka, známa pol tisícročia. V malom ju máme každý deň: začať si s Karin alebo s Máriou, ostať v zamestnaní alebo sa osamostatniť, povedať priateľovi áno alebo povedať nie, držať diétu či sa konečne najesť, rozviesť sa či sa nerozviesť... Rozhodovanie býva častý problém. Daj si plusy a mínusy, keď sa nevieš rozhodnúť – znie obvyklá rada. Napíšeme, kukáme na zoznam a nie sme ani o kúsok múdrejší. Spočítanie plusov a mínusov nestačí, jedna možnosť ma viac mínusov ale zas aj viac plusov, prípadne jedna viac plusov a druhá zas menej mínusov a keby sa aj náhodou vyrovnali, tak sa nám jeden plus zdá väčší ako druhý. Čo s tým?
Z východných kultúr k nám ide mnoho múdrosti. Napríklad pri rozhodovaní o jediných dvoch eventualitách vravia, že vždy existujú možnosti minimálne štyri. A to nám môže úplne zmeniť pohľad na vec.

Tetralema

Okrem možností A – Buď, B – Alebo, indickí mudrci vravia, že vždy existuje možnosť A aj B – teda Oboje a Ani A ani B – teda Žiadna z nich. V budhizme dokonca existuje aj pentalema – a pridáva sa možnosť - Ešte niečo úplne iné ako tieto štyri. Zdá sa vám, že to neplatí pre prípad kedy je B jednoduchou negáciou A? Napríklad ísť na dovolenku do hôr alebo neísť? Ono je to ale vždy tak, že vylučujeme A pre nejakú možnosť B – nejdeme na dovolenku do hôr, lebo chceme mať pokoj doma. Teda volíme medzi dovolenkou a pokojom (alebo ušetrením peňazí, dotiahnutím projektu v práci, dovolenkou pri vode atď.). Skúsme to spolu.

Príklad 1 - pracovný

Pani sa nevie rozhodnúť medzi tým, či dať výpoveď alebo nedať. Pri opýtaní, čo je vlastne za možnosťou B – nedať výpoveď – popisuje sen začať podnikať samostatne. Ostať v práci znamená istotu, štruktúru, zabehanú dobrú rutinu ale aj nepríjemný vzťah so šéfom, obmedzovanie. Osamostatnenie je neistota, chaos, mnoho nového, ale aj výzva, šanca sa rast, naplnenie, lepšie financie. Pri otázke, či si vie predstaviť, že by tie veci spojila a mala oboje, chvíľku premýšľa a rozžiari sa – veď môžem začať v malom podnikať popri zamestnaní, dokonca to je u nás vo firme povolené. A čo tak možnosť Ani jedno ani druhé? Môžem predsa odísť z oddelenia na iné s iným šéfom, postúpiť na vedúcu alebo ísť do inej firmy, kde ma zamestnajú na živnosť s fixným základom a tak ďalej. Pri skúsení piatej možnosti vidím slzy a zisťujeme, že vlastne všetká jej snaha o rast a naplnenie v práci je vlastne túžbou po ďalšom dieťati, ktoré už manžel nechce.

Príklad 2 - vzťahový

Teraz budem trochu zjednodušený, lebo práve tento príklad môže mať tisíce iných možností.
Prichádzajú manželia s dilemou, či sa majú rozviesť alebo ostať spolu. Je bezpočet dôvodov na rozvod a porovnateľný počet na zostatie. A teraz len menujme možnosti: dá sa ostať na papieri spolu, ale vo vnútri sa rozísť, dá sa odsťahovať a udržiavať živší vzťah, dá sa zmeniť postavenie postelí v byte, dá sa rozviesť so starým spôsobom komunikácie a zamilovať sa do nového. A najmä - dá sa rozísť ako minulí manželia a začať žiť ako noví dvaja ľudia. Navonok tento obrovský kus vnútornej zmeny niekedy ani nevidno.

Samozrejme je toto iba jedna časť práce na rozhodovaní, skúmame vždy aj motivácie a príčiny. Dôležité je však, že sa dá robiť aj individuálne a kedykoľvek. Napríklad okrem toho, že môžeme tento názor na rozhodovanie buď prijať (1) alebo neprijať(2), tak môžeme ešte prijať ho po svojom a zobrať si svoju interpretáciu (3) alebo to začať používať ale nesúhlasiť a viac študovať dôkazovú logiku (4).

(5) Alebo sa ísť na chvíľku prejsť a nechať oddýchnuť oči od počítača ;-)

Skryť Zatvoriť reklamu