Samota, hnev, smrť a egoizmus. Vivat!

Písmo: A- | A+

Nie, toto nie je článok o politike, alebo ďalší jedovatý pamflet na súčasnú spoločnosť. Naopak - je to zjednodušený cieľ dobrej terapie.

Samozrejme, znie to hrozne. Ale poďme sa na to pozrieť bližšie a nechajme si otvorené vnímanie pre kontext, v ktorom to je písané. Ku každému pripájam opačný, skôr častejší protipól.

Hnev kontra potláčanie energie

O emóciách a ich vyjadrovaní som sa snažil písať v prvých dvoch článkoch. Najdôležitejší z tohto hľadiska je hnev, pretože je to stenická emócia a zároveň najťažšia na vyjadrenie. Stenická znamená, že sa za ňou skrýva energia, väčšinou zablokovaná a nepriechodná. Vieme už aj z dámskych magazínov, že muži môžu plakať aj mať strach. Ale kde píšu, ako sa máme hnevať? Čo je „správnym“ vyjadrením zlosti, nenávisti, agresie, hostility - hnevu? Asi u každého klienta či klientky naň dôjde v nejakej súvislosti. Či na zomretého manžela, či po rozvode, či pri každodennom dohodovaní, kto umyje riady, či na šéfa, kamarátov, politiku - všade cítime hnev. A nevieme poriadne čo s nim. Sám som bol kedysi presvedčený, že keď zo mňa bude ten dozretý muž, tak sa konečne prestanem hnevať. Chvalabohu si toto už nemyslím, dokonca je to naopak... Konečne som sa hnevať začal.

Samota kontra strach z opustenia

Partnerské a vzťahové problémy sú snáď najčastejšou príčinou, kedy ľudia vyhľadajú psychológa. A pritom by sa veľká väčšina z nich vyriešila, keby sme vedeli žiť sami so sebou. Vstupujeme do vzťahov častokrát preto, že nevieme žiť sami. Alebo preto, že sa to má, že je už čas alebo si myslime, že partnerka alebo partner zaplní to existenciálne prázdno, ktoré sa nám nedari zaplniť vlastnými silami. Lenže to na nás aj tak príde. Pred samotou neutečieme a neporazíme ju ani cestovaním, alkoholom, adrenalínom a ani vzťahmi. Iba si tuto ťažko riešiteľnú otázku o pár rokov oddialime. A preto sa potom hneváme na partnera, na prácu, na kolegov, na spoločnosť, na kamarátov na letisku a častokrát je to neuvedomený hnev na samého seba. Byť slobodný v nejakom zmysle tiež znamená byt osamelý. Samozrejme ak nerátame, že vedomým prijatím záväzku sa stávame v sartrovskom ponímaní ešte slobodnejšími.

Egoizmus kontra uprednostňovanie potrieb druhých

Už v biblii je: Miluj blížneho svojho ako seba samého. Aby sme vôbec mohli niekoho milovať, je potrebné najprv milovať seba. A pritom tak často vidím opak. Počujem introjekty: Keby som nepomáhal, tak by som si seba nevážil. Keď nevyplním priania partnera nebude ma mať rád a ja sa nebudem mať rada.
A už len úplne jednoduché a primárne naplnenie, či vôbec vyjadrenie vlastných potrieb. Viete, že jedna z najťažsích otázok, ktoré odo mňa moji klienti počujú je:  
Čo práve teraz potrebujete? A čo potrebujete celkovo?
Naučili sme sa to nevnímať, necítiť... možno preto, že to bolo nevšímané, nespĺňané. A pritom je úplne základná vlastnosť človeka vedieť, čo cíti a čo potrebuje v každej sekunde. A je potrebné nazvať to prípustný egoizmus, aby ľudia aspoň trošku pripustili, že môžu myslieť aj na seba bez toho, aby za to prišli do pekla, alebo sa zrútil svet.

Smrť kontra obava žiť naplno

Toto by si zaslúžilo samostatný článok ak nie knihu. Ostatne, pár už vyšlo, či filozofických či terapeutických. Keď sa chceme ponoriť do života a užívať si ho musíme pracovať s vlastnou smrťou a smrteľnosťou. Človek by povedal, že na terapii sa má človek učiť milovať život... niekedy sa mi zdá, že najprv sa treba naučiť prijať smrť. A tým sa človek prestane báť žiť. Ale viac, až keď sa odvážim :)

Dúfam, že je pochopiteľné, že všetky javy sú myslené nadnesene. Máme strach, aby sme príliš nespadli do jednej polarity (aby sa nepretrhla hrádza hnevu, aby sme neostali úplne sami, aby sme sa nestali ozajstnými sebcami). A na to aby nastala „Aurea mediocritas“ musí byť na chvíľku vychýlenie do druhej polarity.

Nech teda žijú osamelí nahnevaní egoisti! :)

Skryť Zatvoriť reklamu