Rozmýšľam, čítam a počúvam o čínskom developerovi nehnuteľností Evergrande. Je to vcelku big thing. Hroziace straty veriteľov v desiatkach až stovkách miliárd dolárov nie sú sranda. Celková zadlženosť Evergrande presahuje 300 miliárd dolárov. To je trojnásobok hrubého domáceho produktu Slovenska! No pre finančné trhy to nie je Lehman. Kríza Evergrande skôr pripomína default LTCM alebo Slovenskú skupinu Arca či Váhostav. Len v 300-násobnom rozmere.
Domino efekt
Investori sa v prvom rade obávajú domino efektu. Ten môže prísť vo viacerých podobách. V prvom rade straty ponesú Čínske banky a investori do dlhopisov Evergrande. To je nepríjemné, nebude to lacné vyriešiť, ale ide o manažovateľné riziko pre Čínskych súdruhov. Paralelný problém defaultu Evergrande sú nahnevaní kupujúci nedokončených bytov a sub-dodávatelia, ktorí nedostanú zaplatené za vykonané práce (pamätáme sa na Váhostav však?)
Čínska centrálna banka už pustila do bankového systému 120 miliárd Yuan (15,8 milárd Euro) aby posilnila likviditu systému vo svetle hroziacej krízy dôvery spôsobenej hroziacim defaultom Evergrande.
Masa naštvaných kupujúcich a dodávateľov s nezaplatenými faktúrami je v Číne tiež manažovateľná. Chýbajúca sloboda slova a kontrola nad médiami obmedzí šírenie nespokojnosti a v kombinácii so silnou políciou zabezpečí, že k nejakým sociálnym nepokojom nedôjde ani fyzicky, ani v online svete.
Toto nie sú nové správy
Problém s Evergrande zasiahol globálne akciové trhy s plnou silou predvčerom (20. Septembra), keď americké indexy zaznamenali vyše 2%-né straty v obave z prípadného domino efektu defaultu Evergrande. Investori v dlhopisoch však už od júna vnímali riziko nesplatenia svojich dlhopisov. Ich cena klesala posledné 4 mesiace v podstate kontinuálne. Dnes sa bondy China Evergrande Group s 9,5%-ným kupónom a splatnosťou v roku 2022 obchodujú za jednu pätinu ich nominálnej hodnoty. Dlhopisový trh tak už dlhšie ráta s defaultom ako s nevyhnutnosťou a očakáva, že sa kreditorom vráti okolo 20 požičaných peňazí.

Možno si vsadiť na schopnosti čínskych súdruhov.
Čína a jej hybridná ekonomika už v minulosti viackrát dokázala, že je schopná podobné krízy zvládnuť. Čínske akcie posledné mesiace zaostávajú vo výkonnosti za globálnymi. Prísne oko regulátorov a zasahovanie do biznisu miestnych internetových miliardárov už pár mesiacov ťahalo čínske akcie smerom nadol.
Evergrande je ďalší úder. No tento hodnotím pozitívne. Krach spoločnosti, ktorá si nezdravo napožičiavala je dobrým predpokladom pre vyčistenie trhu a znovuzrodenie do menej riskujúceho podnikateľského prostredia. Pre kupujúcich bytov, banky, kreditorov aj subdodávateľov je to bolestivý no zdravý budíček. Ani investovanie do nehnuteľností či do dlhopisov developerov nie je bez rizika.
Berúc do úvahy svoju vieru v Číňanov zmanažovať svoje domáce záležitosti a súčasné výpredaje na ich akciových trhoch, je to dobrý moment pridať vo svojich portfóliách zopár lacných čínskych ETF fondov.

Ako investovať do čínskych akcií
Najjednoduchší spôsob ako investovať do Číny a zároveň nákladovo najefektívnejší je prostredníctvom indexových fondov obchodovaných na burze, teda ETF (exchange traded funds). Celú Čínu pokrýva index MSCI China a ETF-ká nasledujúce tento index majú vo svojej ponuke správcovia ako napríklad iShares alebo Xtrackers. Existujú aj špecializované ETF na čínske technologické firmy, firmy zamerané na spotrebiteľov, suroviny a materiály. Výber je veľký. Ak chcete viac vedieť na tému Ako vybrať ETF kliknite si na súvisiaci článok s ideálnym názvom "Ako vybrať ETF?".
Veľa šťastia v investovaní praje
Roland Vízner