Zarobíte alebo nie? 5 udalostí v roku 2025, ktoré rozhodnú či Vám investovanie prinesie zisk.

Spoznajte vplyv Trumpa, inflácie, obchodných vojen a geopolitiky na vaše peniaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Čo by sa mohlo v roku 2025 stať dobrého alebo zlého?

Pozrime sa na veľké riziká a príležitosti, ktorým čelí globálna ekonomika a na ich vplyv na finančné trhy. Donald Trump má 20. januára zložiť prísahu ako nový prezident USA. Je naozaj ťažké povedať, čo sa stane v roku 2025, pretože nevieme, čo urobí nový americký prezident po nástupe do funkcie. Môže nastať nesúlad medzi tým, čo dnes hovorí a tým, čo skutočne urobí.

Zavedie toľko ciel, ako hrozil? A zmení svoj postoj k Ukrajine? Tieto veci ovplyvnia nielen silu americkej ekonomiky v roku 2025, ale aj osud Európy. Kľúčové je aj to, ako budú európski politici reagovať na protekcionizmus americkej administratívy. Veľa závisí aj od Číny a úspešnosti jej nedávnych stimulačných opatrení pri stabilizácii nálady a trhu s nehnuteľnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu je stručný prehľad hlavných rizík, ktoré vidím v súvislosti s globálnym výhľadom na rok 2025 a ich pravdepodobného vývoja vo svetovej ekonomike a na finančných trhoch.

Čína

Začnime v Číne. Číňania nastavali stovky miliónov bytov, ktoré nemá kto kúpiť. Krachujú zadlžení developeri, v bankách sa kopia nesplatené úvery, finančné problémy hrozia aj mestám, čo výstavbu spolufinancovali. Ceny nehnuteľností klesajú už tretí rok a cenový index rezidenčných nehnuteľností je na úrovni roku 2009.

Reálne ceny rezidenčných nehnuteľností v Číne
Reálne ceny rezidenčných nehnuteľností v Číne (zdroj: Bank for International Settlements, Federal Reserve Bank of St. Louis)

Čínski súdruhovia už dlhšie hovoria o masívnom finančnom stimule, ktorý má zvrátiť negatívny trend. Podarí sa?

Scenár A) Čínske stimuly vedú k obratu na trhu s bývaním.

Takýto scenár by mal vysoko pozitívny vplyv na ekonomický rast v Ázii a pozitívny rast v Eurozóne. Priniesol by vyššiu inflácia v Ázii, tlak na vyššie úrokové sadzby v Eurozóne a EURo silnejšie voči Doláru.

SkryťVypnúť reklamu

Scenár B) Napriek stimulom v Číne pokračuje prudký pokles cien nehnuteľností a investičnej nálady. Nadbytočné kapacity vedú k núteným výpredajom.

Vysoko negatívny vplyv na ekonomický rast v Ázii a negatívny rast v Eurozóne. Nižšia inflácia v Ázii, nižšie úrokové sadzby v Eurozóne a EURo slabšie voči Doláru.

Pravdepodobnosť jednotlivých scenárov je tak 50:50. Súdruhovia už minulosti dokázali centrálnym riadením stimulovať ekonomiku a odvrátiť hrozby, no tento problém je masívny a posledné štvrťroky nenaznačujú zmenu k lepšiemu.

Globálna inflácia

Scenár A) Jadrová inflácia v hlavných ekonomikách klesá (75%)

Toto je základný scenár, ktorý prinesie nižšie úrokové sadzby v USA aj Eurozóne a s nimi pozitívne prostredie pre ekonomický rast. Paralelný pokles sadzieb v oboch ekonomikách je neutrálny pre kurz EUR/USD. Ideálny je tento scenár pre akciové trhy.

SkryťVypnúť reklamu

Scenár B) V USA aj v Európe dochádza k oživeniu inflácie a rastu miezd (25%)

Aj keď je tento scenár menej pravdepodobný, nemožno ho vylúčiť. Mal by negatívny vplyv na rast v oboch ekonomikách, no najmä v Eurozóne. Úrokové sadzby by opäť rástli a akciové trhy by pravdepodobne zažili pokles.

Nezamestnanosť v USA

Tu je ešte jedno súvisiace riziko. Ak by nezamestnanosť v USA prudko stúpla začiatkom roka 2025, znamenalo by to výrazne slabší rast v USA a výrazne nižšie úrokové sadzby v dolároch. Tým pádom silnejší kurz Eura voči Doláru. Akciové trhy by pravdepodobne zažili pokles, najmä ak by sa do myslí investorov vrátil naratív recesie.

Clá, obchodné vojny

Scenár A) Spojené štáty dosiahnu dohodu s EÚ, aby sa vzájomne vyhli clám. Americké clá na Čínu sú menej extrémne, ako sa očakáva a sú zavádzané pomalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Scenár B) USA sa zapájajú do obchodnej vojny s EÚ a Čínou, pričom clá presahujú pôvodné očakávania.

Prvý scenár je vysoko pozitívny pre ekonomický rast vo svete, Euro posilňuje voči Doláru, inflácia a úrokové sadzby v USA klesajú a v Eurozóne mierne rastú úrokové sadzby. Akcie rastú všade.

Druhý scenár prináša presne opačné efekty.

Geopolitika

Negatívny scenár: Zintenzívňuje sa ruská vojna na Ukrajine, obnovuje sa iránsko-izraelské napätie a narúšajú sa dodávky iránskej ropy. Zvyšuje sa neistota v súvislosti so Severnou/Južnou Kóreou a Čínou/Taiwanom.

Negatívny scenár nemá víťaza, len porazených. Ekonomicky trpia všetky strany, Ázia najviac. Jediné, čo posilňuje je Dolár ako bezpečný prístav.

Pozitívny scenár: Prímerie vo vojne na Ukrajine a jasnejšie vyhliadky na členstvo v NATO/EÚ. Vojna na Blízkom východe ustupuje; iránsko-izraelské napätie sa stabilizuje. Kľud v pacifiku.

Pozitívny scenár je pozitívny pre všetky strany, najpozitívnejší pre región strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska.

Záver - výhľad na rok 2025

Za posledných 6 rokov sme pri globálnom investovaní do akcií zažili len jeden stratový rok, a to rok 2022. Posledné dva roky boli nadpriemerne dobré.

100% akciová stratégia Dôchodok 2040
100% akciová stratégia Dôchodok 2040 (zdroj: pepp.sk visual: JustETF)

Rok 2025 však vyzerá neuveriteľne binárne. Viaceré scenáre môžu dopadnúť buď veľmi dobre ale aj veľmi zle. Riziká sú však naklonené viac smerom k Európe a východnej Ázii. USA sú viac v pohode. India je môj tajný tip.

Predpovede na roky 2023 a 2024 boli jednoznačnejšie. Boli to roky očakávania znižovania nadpriemernej inflácie a znižovania úrokových sadzieb. Tieto očakávania sa naplnili a investori z toho mali úžitok v podobe nadpriemerných zárobkov. Rok 2025 môže byť pokračovaním rozbehnutých trendov, no nemusí. Rizík je viac. Veľa dobrého sa už udialo a je zohľadnené v cenách aktív.

Dôležité budú pri investovaní v roku 2025 dve veci:

  1. nezabúdať na diverzifikáciu, nenechať všetky vajíčka v jednom košíku
    a

  2. V prípade zásadných udalostí, reagovať na prebiehajúce zmeny prispôsobením investičnej stratégie.

Prajem Vám úspešný investičný rok 2025

Roland Vízner

Som Roland Vízner, investor, tvorca investičných stratégií a zakladateľ portálu o investíciách, dôchodkoch a finančnej gramotnosti pepp.sk. Snažím sa s vami podeliť o svoje myšlienky o investovaní. Vo svojej komunikácii s vami sa vám snažím sprostredkovať, ako fungujú trhy, vysvetliť, čo by ste si podľa mňa mali uvedomiť, a poskytnúť vám niektoré strategické investičné úvahy.

Roland Vizner

Roland Vizner

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  59x

Ahoj. Volám sa Roland a mám dve vášne: cestovanie a finančné trhy. Od roku 1994 som na a finančných trhoch zažil nielen rok 2008 a sub-prime krízu ale aj dot.com bublinu, či Ruskú a Ázijskú krízu v 90-ych rokoch. S cieľom podporiť finančnú gramotnosť na Slovensku som zrealizoval niekoľko aktivít: 1. dôchodkovú kalkulačku, ktorá spočíta dôchodok zo 4 pilierov. Nájdete na calc.pepp.sk 2. O investovaní a dôchodkoch píšem články na webe pepp.sk 3. V spolupráci s AOCP sme pripravili scoring podnikových dlhopisov. Moja cestovateľská vášeň začala v roku 1993, keď som po prvý krát opustili Európu a autostopom sme docestovali až do Maroka. Cestovateľský vírus ma ovládol a precestoval som kus Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. Mojou špecialitkou sú Andamanské Ostrovy, ku ktorým som aj napísal prvého cestovateľského sprievodcu. Zážitky a cestovateľské rady zverejňujeme s manželkou okrem SME aj na našom cestovateľskom blogu EagleFlyFree.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu