Slovenské nešťastie európskych fondov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Slovensko ešte nebolo ani členskou krajinou EU a dostalo výnimku čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov únie v skrátenom programovom období 2004 - 2006 už od 1. januára 2004. Žalostnou je skutočnosť, že na konci roka 2007 sa čerpanie vykazuje iba na 53% z celkového balíka 63 miliárd Sk určených na toto obdobie. Pripomínam, že tieto nenávratné prostriedky je možné vyčerpať len do konca roka 2008, inak prepadnú. 

Ak sledujeme vývoj čerpania finančných prostriedkov z fondov EU, www.necerpaniefondov.sk musíme konštatovať, že Slovensko zatiaľ nezvláda dobre ponúknuté možnosti, pretože nedokáže zabezpečiť prílev financií do regiónov pre obyvateľov svojej krajiny. Je to o to horšie, že ide o nenávratné zdroje, ktoré žiadateľ nemusí nikdy vrátiť. Nešťastie pre túto krajinu.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už na začiatku európskej cesty financií sme narážali na škandály a korupčné aféry spojené s financiami z Bruselu. Ak si dobre spomínam, pre takúto aféru bol odvolaný aj jeden vicepremiér Dzurindovej vlády. Hoci vtedy išlo o predvstupové fondy, tieto problémy trvajú dodnes. Nekompetentnosť, korupcia, obohacovanie jednotlivcov i rôznych skupín, dosadzovanie politických nominantov a kamarátov na najdôležitejšie odborné posty, dohadzovanie zákaziek svojím známym, vysoká fluktuácia úradníkov a ich odchod do súkromnej sféry, náročnosť procesov finančného riadenia a administrácie projektov, ale aj slabá zainteresovanosť médií – to všetko sú dôvody, pre ktoré sme nútení sa po štyroch rokoch pozerať, ako sa nám európske peniaze strácajú medzi prstami. Nešťastie pre túto krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Riadenie procesov implementácie štukturálnych fondov je vecou odbornosti. Z môjho pohľadu je potešiteľné, že vláda schválila navýšenie počtu euroúradníkov o 1000. Dokonca som cez víkend zachytil v mediách, že premiér považuje za najdôležitejšiu prioritu Slovenska v budúcom roku efektívne čerpanie peňazí z európskych fondov. Zdá sa, že táto problematika sa dostáva na stôl dňa. Je to dôležité, pretože ak sa táto krajina nespamätá a neurobí razantné riešenia, tak premrhá historickú šancu. Podstatné však je, či sa dnes budú počúvať názory odborníkov a prijímať odborné riešenia, pretože inak to dopadne tak, ako v minulom období. Myslím si, že aj mnohí politici podcenili význam, ale hlavne možnosti fondov a až teraz si to uvedomili. Veď v období rokov 2007 – 2013 pred nami leží 400 miliárd korún, ktoré sú zdá sa posledným balíkom pomoci zo strany únie. A prečítal som si ešte jednu správu. Slota prihral svojim známym milióny z bruselských peňazí. Toto je nešťastie pre túto krajinu.  

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko dodnes nedokázalo kvalitatívne, ale ani kvantitatívne efektívne vyčerpať finančné prostriedky ponúknuté v rámci štrukturálnych fondov. Ak v tomto mimoriadne dôležitom čase nedokážeme zjednodušiť procesy implementácie, naplniť potrebné administratívne kapacity a zamedziť ich fluktuácii, nemôžeme očakávať zlepšenie dnešného žalostného stavu. Podstatnejším faktom zlepšenia je - domnievam sa - odpolitizovanie tejto témy a riadenie implementácie fondov EU ponechať v rukách odborníkov. Ak sa zodpovední ministri vo vláde zavčasu nespamätajú, utrpí naša krajina nenapraviteľné škody. A potom budeme právom hľadať odpoveď na otázku: „Čo alebo kto je nešťastím Slovenska pri čerpaní eurofondov ?“  

Ján Rudolf

Ján Rudolf

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Mám rád Slovensko a chcem, aby tu bol lepší život. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu