Prečo fajčíme?

Štyridsať percent Slovákov fajčí. A pritom vieme, že je to škodlivé, alebo aspoň máme dostupné všetky informácie o tom, aké to škodlivé je. Dokonca aj na škatuľkách od cigariet nájdeme: "Fajčenie môže zabíjať", či "Fajčiari zomierajú mladší" a podobne. Funguje to? Môže to fungovať? Čo je lákavé na vedomom ničení si zdravia?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (104)
Keď fajčíme možno s týmto fešákom máme niečo spoločné...
Keď fajčíme možno s týmto fešákom máme niečo spoločné... 

Predstavte si páva s obrovským chvostom. Je mu na niečo? Podľa všetkého je absolútne nepoužiteľný, a dokonca mu prekáža v chôdzi, pri úteku, hľadaní si potravy a podobne. Samici sa však veľmi "páči" tento páv nie je taký ako ostatné, má väčší chvost, má krajšie pierka, je nápadnejší. A hlavne: stále je nažive. Ostal žiť, lebo sa mu napriek jeho nesmiernemu hendicapu podarilo unikať predátorom a zaobstarať si všetko potrebné. Takýto vták musí mať výbornú genetickú výbavu. Je to víťaz - on sa bude najviac páriť. A tak budú mať aj ďalšie pávy takéto chvosty...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V starších amerických filmoch bolo veľmi bežné, keď herci fajčili. Ukazovali tým svoju mužnosť, prípadne svoj pôvab. Ukazovali, že "na to majú". Význam? Jeden by sa našiel - znel by nejak takto:

"Vedome si poškodzujem zdravie, a napriek tomu som stále tu."

To je aspoň evolučný spôsob výkladu prečo ľudia fajčia. Môžeme sa na tento fakt dívať aj zo sociálneho hľadiska. Nikto nie je rád, keď všetci okolo neho robia niečo, čo on nerobí, nechce, nemôže...Preto s tým radšej začne aj on. A tak z niekoho, kto by nefajčil je zrazu chronický fajčiar - len pre pocit, ktorý z toho má.

Tretia možnosť - genetické vlohy. Môže byť niekto náchylnejší k tomu aby začal fajčiť? Podľa viacerých štúdií je tomu tak. Ak fajčila napr. vaša matka, ste náchylnejší začať fajčiť aj vy. Vysvetliť sa to dá rôzne - v matke máme vzor správania; určité dávky nikotínu, ktoré sa dostávajú do nášho tela spôsobujú neskôr závislosť alebo: existuje gén, ktorý riadi vplyv nikotínu na náš organizmus. Takýto gén zatiaľ nebol objavený, no je veľmi pravdepodobné, že existuje. Počet detí, ktoré zdedili fajčiarske návyky je totiž vyšší ako by sa dal čakať len u vplyvov prostredia a správania rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Iná skupina ľudí môže fajčiť preto, aby schudla. Je známe, že fajčenie znižuje chuť do jedla. Ak má niekto nadváhu, tak môže považovať takýto spôsob chudnutia za dobrý v prípade, že nemá dostatok vedomostí o negatívnych dôsledkoch fajčenia.

Časová preferencia - chcete 50 eur dnes alebo 55 eur o dva roky? Vaša odpoveď závisí od toho akú silnú máte časovú preferenciu. To, že si človek zapáli cigaretu ho uspokojí v danej chvíli. Vtedy nebude uvažovať nad tým ako bude mať možno o 30 rokov rakovinu pľúc, či srdcovo-cievne ochorenie. Zistila sa zjavná súvislosť medzi mierou akou chce človek zažiť dobrodružstvo, konkrétny okamžitý benefit a fajčením. Vlastne fajčiarov by sme mohli metaforicky volať dobrodruhmi. Fajčenie okrem toho aj zvyšuje krvný tlak a hladinu adrenalínu, čiže takéto označenie je celkom trefné.

SkryťVypnúť reklamu

Nad negatívnymi dôsledkami fajčenia sa pozastavovať nejdem, aspoň nie v tomto článku. Bolo o nich napísané dosť a predsa to nepomáha, keď niekto chce fajčiť, tak fajčiť bude. A ak by aj chcel prestať, tak už vie, že je to škodlivé.

Samuel Genzor

Samuel Genzor

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som študent medicíny v Olomouci. Snažím sa byť otvorený novým názorom, prijímať rozhodnutia nezávisle od okolia a byť tak stále sa rozvíjajúcim a hľadajúcim človekom. Zoznam autorových rubrík:  Kmeňové bunkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu