Približne 20% ľudí sa svete umiera následkom rakoviny. Toto číslo každoročne rastie. Na Slovensku je podiel úmrtí na rakovinu ešte vyšší- je to až okolo 25%. Ak sa medicína neposunie dopredu, tak budú naďalej mnohí ľudia umierať na toto ochorenie. Preto sa nás táto téma týka a bude sa nás týkať väčšmi ako kedykoľvek predtým.
Pojem rakovina je veľmi široký a zahŕňa celý komplex ochorení, ktoré spája niekoľko znakov. Malígny , čiže zhubný nádor sa od benígneho- nezhubného v mnohom líši. Malignita nie je presne ohraničená, zasahuje a poškodzuje okolité tkanivá i orgány, môže vytvárať druhotné ložiská, ktoré nazývame metastázy a i po vyliečení sa často choroba vráti, recidivuje.
Tieto vlastnosti benígny nádor nemá, preto ho nie je natoľko nebezpečný. Bunky nádoru sú pozmenené bunky tela, ktoré sa nekontrolovateľne delia a rastú.
Proces vzniku nádorových buniek môže byť spustený rôznymi faktormi, tie rozdeľujeme na chemické, fyzikálne, vírusové a vnútorné. Ako príklad chemických faktorov uvediem grilované mäsa, ktoré obsahuje látky podobné estrogénu, tie spúšťajú proces bujnenia, či benzpyrén a metylcholantrén, ktoré sú splodinami nedokonalého spaľovania pri horení tabakových listov. Fyzikálny faktor, ktorý iste poznáme všetci je UV žiarenie,ktoré môže spôsobiť rakovinu kože. O vírusoch ako spúšťačoch rakoviny sa dlho nevedelo, no vyšší výskyt karcinómu pečene pri pacientoch s hepatitídou upozornil vedcov na možnú súvislosť. V súčasnosti poznáme desiatky podobných vírusov, pri ktorých bola objavená jednoznačná spojitosť so vznikom nádorov. A potom je tu aj malá skupina nádorových ochorení, ktoré sú dedičné. Sem patrí napríklad retinoblastóm, Wilmsov nádor obličky, či niektoré prípady, kedy je zjavná predispozícia, no ochorenie samotné je spustené zrejme nejakým vonkajším, alebo azda vnútorným stimulom. Jedná sa o polypózu hrubého čreva a žalúdka, ale aj napríklad o Downov syndróm, pri ktorom je vysoká incidencia leukémie.
Uvedené faktory spôsobia zmenu genetickej informácie. Kľúčové gény, ktoré kontrolujú rast a delenie bunky pri poškodení pracujú úplne ináč ako by mali. Namiesto tlmenia rastu buniek nastáva bunkové bujnenie a rakovina. Bolo odhalených viac ako sto génov, ktoré sú týmto spôsobom zodpovedné za vznik nekontrolovateľného delenia. Ďalším veľkým objavomv histórii onkológie bol objav bunkovej samovraždy, odborne apoptózy. Najej dráhu musí nastúpiť bunka po približne 60 deleniach, ak sa tak nestane tak sa môže nastať opäť katastrofa. Takisto boli odhalené gény, ktoré kódujúbielkoviny zodpovedné za autolýzu, samozničenie bunky.
Pri liečbe rakoviny má veľký význam prevencia jej vzniku.Onkológovia sa zhodli na 7 hlavných príznakoch ktoré nás majú priviesť nalekárske vyšetrenie s podozrením na toto ochorenie. Sú to:
zmena tvaru, alebo farbykožnej bradavice alebo materského znamienka
zmena vo funkcii črievalebo močového mechúra (napríklad inkontinencia a pod.)
dlhotrvajúce zachrípnutiealebo kašeľ
pretrvávajúce ťažkosti priprehĺtaní
rana, ktorá sa nehojí
krvácanie z telesnýchotvorov, u žien mimo menštruácie, alebo v menopauze
hmatateľná hrčka na tele,zväčšená uzlina alebo zatvrdlina, a to najmä v prsníku
Liečba má dnes už pomerne široké možnosti a pri väčšine typoch je nádej na úplné vyliečenie, či viac než 5 ročný život pacienta vysoká. Najjednoduchším spôsobom liečby je chirurgické odstránenie nádoru spolu s časťou okolitého tkaniva,do ktorého predpokladáme, že prenikol. Pacient musí zväčša po takomto zákroku absolvovať chemoterapiu, ktorá sa tiež používa pri pokročilých štádiách s metastázickým rozsevom po tele. Chemoterapia má snahu zabrániť deleniu buniek, čo pochopiteľne vyvoláva okrem zastavenia rastu nádoru i mnohé vedľajšie účinky- zvracanie, hnačky, teploty a pod. Rádioterapia sa využíva pri veľkých presne lokalizovaných, alebo nebezpečne umiestnených (neoperovateľných) nádoroch. Moderná medicína ponúka však i iné riešenia-sú to tzv. monoklonálne protilátky, ktoré pôsobia iba proti nádorovým bunkám,či dokonca génová terapia, ktorá i keď znie iba ako hudba budúcnosti určite nie je tak nereálna. V nej je azda nádej ľudstva.