Kofeín a naše zdravie

Káva, "energeťáky", známe "predtréningovky", no akú rolu v nich zohráva kofeín a je jeho užívanie zdravé?

Kofeín a naše zdravie
(zdroj: Google)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Takmer každý z nás raz v živote pil alebo ochutnal kávu, či už doma alebo v kaviarni. Niekto ju pije za účelom povzbudenia sa do nového dňa, a niekto zas, kvôli jej chuti. Táto téma je obzvlášť venovaná pre kávičkárov, ale aj pre športovcov a "nešportovcov", ktorí užívajú energetické nápoje alebo spomínané "predtréningovky". Dôležitou a hlavnou látkou, ktorá sa nachádza v týchto nápojoch je práve kofeín, a v tomto článku si povieme niečo o jeho funkcii v našom tele a o pozitívnych ale aj negatívnych účinkoch na naše zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Funkcia a mechanizmy

Po užití kofeínu sa človek cíti živší, plnší energie, menej unavený a je schopný vstúpiť do nového dňa s otvorenými očami. Aj keď sa človek cíti plný energie po jeho užití, úlohou kofeínu nie je práve pôsobiť, ako energetická molekula, ako to je napr. pri kreatíne. V živote ste sa mohli niekedy stretnúť s tým, že vám niekto povedal, že kofeín je len "oblbovák" pre mozog. Po odbornej stránke by nebolo správne to vyjadriť touto vetou, ale vskutku je pravda, že kofeín pôsobí, ako stimulant v mozgu. Tým, že sa viaže (vytvára sa väzba) na tzv. adenozínové receptory, je schopný ovplyvniť ich aktivitu. Je dôležité spomenúť, že adenozín je inhibičný neurotransmiter, čo znamená, že znižuje aktivitu neurónov v mozgu, čím navodzuje únavu a ospalosť. Z toho dôvodu kofeín pôsobí, ako antagonista, čo znamená, že blokuje tieto receptory, aby sa adenozín nemohol naviazať a spôsobovať únavu. Tým, že tieto receptory zablokuje, spôsobí sled ďalších udalosti, ktoré ovplyvnia nie len mozog, ale aj srdce a sústavu ciev. Po zablokovaní receptorov sa začne v mozgu vylučovať známy neurotransmiter acetylcholín, o ktorom bolo v článku (Acetylcholín a výživa) písané, že je zodpovedný za bdelosť a kognitívne myslenie. Ďalej sa začne vylučovať dopamín a adrenalín, čo je aj dôvod, prečo na kofeín vzniká závislosť (viac v článku Dopamín a výživa). Adrenalín spôsobí to, že sa zvýši srdečný tep (chronotropia) a kontraktilita srdca (inotropia), čo znamená, že sa srdce viac kontrahuje. V cievach pôsobí kofeín sám, tým že aj tu blokuje adenozínové receptory, ktoré sa tu nachádzajú a spôsobuje roztiahnutie ciev (vazodilatáciu) a vylučovanie oxidu dusnatého (NO), ktorý tiež spôsobuje roztiahnutie ciev. Samozrejme sa netreba báť, že týmto vám kofeín po jednej dávke kávy spôsobí úplné rozšírenie ciev a značný pokles krvného tlaku, keďže náš organizmus má vybudovanú protiakciu, tzv. negatívna spätná väzba. Ako bolo spomenuté, adrenalín je vylučený do krvného obehu, kde pôsobí na cievy opačne ako kofeín, čiže ich zužuje, čím sa udržiava optimálny cievny tonus. Je dôležité spomenúť, že všetko to závisí individuálne od jednotlivca, ako je jeho telo stavané, telesná váha, kardiovaskulárne ochorenia, a v neposlednom rade aké množstvo kofeínu užil.

SkryťVypnúť reklamu

(zdroj: Google)
(zdroj: Google) 

Podľa FDA (Food Drug Administration) a EFSA (European Food Safety Authority) dávka kofeínu do 400mg za deň je vhodná a nemala by mať negatívne účinky na ľudský organizmus. Na druhú stranu je kofeín toxický pre telo v dávkach, ktoré prekračujú 10g za deň, čo stále znamená, že je dôležité byť opatrný aj keď sa prekročí denná dávka 400mg. No k dosiahnutiu dávky 10g kofeínu by ste museli vypiť v priemere 100-150 káv za deň, čo je myslím takmer nemožné. Dve čajové lyžičky kávy obsahujú v priemere 40-63mg kofeínu, čo stále závisí aj od toho, akú kávu si človek spraví. Kdežto taký priemerný energetický nápoj Monster obsahuje v jednej plechovke až 160mg kofeínu, a bežné "predtréningovky" až 200mg (samozrejme existujú aj s väčším množstvom kofeínu).

SkryťVypnúť reklamu

Kofeín pôsobí aj v obličkách, kde podporuje močenie, tým že zvyšuje vylučovanie vody, prietok krvi do obličiek a filtráciu tekutín, ktoré do nich prídu. Ďalej má kofeín pozitívne účinky na dýchaciu sústavu, tým že stimuluje kontrakcie bránice a v pľúcach ventiláciu na oxid uhličitý, čím zlepšuje dýchanie. Z toho dôvodu sa používa aj na liečenie porúch dýchania predčasne narodených detí, kedy tieto deti trpia oslabenou pľúcnou ventiláciou, kde im kofeín pomáha zlepšiť tento problém. V tomto prípade sa nepoužíva čistý kofeín, ale ako v zlúčenine kofeín citrát. Tiež je využívaný pri zmiernení účinkov Parkinsonovej choroby.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom rade by som rád spomenul jeho negatívne účinky, ktoré nastávajú po vybudovaní si závislosti naň. Jednak tá závislosť je jeho negatívny účinok, ale človek, ktorý je naň závislý vyžaduje jeho pravidelné užívanie. Ak dôjde k absencii kofeínu alebo ho daný jednotlivec prestane zrazu užívať, tak pre telo to nie je príliš utešujúce. Bežne symptómy, ktoré môžu nastať sú nespavosť, bolesť hlavy, nervozita a podráždenosť. Chcel by som ešte doplniť, čo môžu spôsobovať príliš vysoké dávky kofeínu. Samozrejme sem spadá nespavosť, bolesť hlavy a nevoľnosť, ale aj dehydratácia, rýchly srdečný tep, triašky a výkyvy nálad.

Kofeín je látkou, ktorá vie liečiť a pomáhať, či už v pľúcnych chorobách alebo v tých psychických, no je dôležité vedieť, že je aj drogou, ktorá tak ako ostatné spôsobuje závislosť. Týmto článkom nechcem nikomu negovať jeho názor na kofeín alebo niečo vnucovať, ba odrádzať kávičkárov piť kávu. Len som chcel poukázať na jeho funkciu a na to, aké môže mať pozitívne ale aj negatívne účinky na náš organizmus. Dovolím si to zakončiť citátom Abrahama Lincolna: "Ak je toto káva, prineste mi prosím čaj; ak je to čaj, prineste mi prosím kávu. "

Zdroje:

  1. Kittnar O. a kolektív. Lekárska fyziológia. 2020. 2., prepracované a doplnené vydanie, Praha. Vydavateľstvo GRADA, 2020. ISBN: 978-80-247-1963-4.

  2. Evans J., Richards R. J., Battisti S. A. Caffeine. November 28, 2022. STATPEARLS.

  3. WIKIPEDIA. Caffeine. December 19, 2022. WIKIPEDIA.

  4. Temple L. J., Bernard Ch., Lipshultz E., S., Czachor D., J., Westphal A., J., Mestre A. M. The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review. May 26, 2017. NIH.

  5. Cappelletti S., Daria P., Sani G., Aromatario M. Caffeine: Cognitive and Physical Performance Enhancer or Psychoactive? January 13, 2015. NIH.

  6. MayoClinic. Caffeine: How much is too much? March 19, 2022. MayoClinic.

  7. U.S. FDA. Spilling the Beans: How Much Caffeine is Too Much? December 12, 2018. U.S. FDA.

  8. Olsen N., Pietrangelo A. The Effects of Caffeine on Your Body. September 28, 2018. Healthline.

  9. Weatherspoon D., Nichols H. What does caffeine do to your body? October 16, 2017. MedicalNewsToday.

  10. Marengo K. Rivers A. Caffeine Overdose: How Much Is Too Much? December 6, 2018. Healthline.

Samuel Molnár

Samuel Molnár

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Som študent a športovec, ktorého veľkou záľubou je veda. Vedomosti čerpám z akademických kníh a snažím sa odborné informácie interpretovať a vysvetliť "ľudskou rečou". Pevne verím, že moje články budú mať pre vás prínos a pomôžu vysvetliť dôležitosť rôznych molekúl v ľudskom organizme a ich obsahu v strave. Taktiež v mojich článkoch môžete nájsť opis a riešenia rôznych zdravotných problémov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu