Kognitívna ľahkosť

Jeden zo základných poznatkov kognitívnej psychológie nám hovorí, že ľudia sú kognitívni lenivci. Prečo to tak je a ako sa to prejavuje v našom každodennom živote?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Z pohľadu evolúcie je pre človeka najdôležitejšie prežiť a presne tak sa vyvíjala aj naša myseľ. Dôležitým aspektom prežitia bolo to, ako sme narábali s energiou. Ak sme vynakladali veľa energie na zbytočné činnosti, znižovala sa naša šanca prežiť, preto bolo dôležité naše energetické zdroje využívať čo najrozumnejšie.

A tak sa vyvinulo to, čomu výskumníci hovoria Systém 1, alebo spracovanie typu 1. Systém 1 pracuje automaticky a je založený na intuícii a heuristikách – kognitívnych skratkách, ktorých hlavnou úlohou je práve šetriť energiu tam, kde je to možné. Ak sa o ňom chcete dozvedieť viac, môžete tak spraviť tu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sme na tom už o čosi lepšie a nerozumné využitie energie nás nemusí stáť život, preto sa funkcie Systému 1 prejavujú v trochu banálnejších činnostiach. Čo to v praxi znamená? Predstavte si, že je bežné poobedie, prišli ste domov z práce a prezeráte si novinky na facebooku, keď v tom natrafíte na zaujímavý článok, s jednoduchým trefným názvom o téme, ktorá vás zaujíma. Keď však na článok kliknete, uvidíte niečo takéto:

Obrázok blogu

Ak ste predchádzajúci odstavec preskočili, vôbec sa vám nečudujeme. Keby sme neboli jeho autormi, spravili by sme to tiež. Preto vám ho zhrnieme, tentokrát čitateľne. V tomto texte je použitý font písma, ktorý na prečítanie vyžaduje príliš veľké množstvo úsilia. Ak je článok navyše zle štruktúrovaný a príliš dlhý, je to dokonalý recept na odradenie čitateľa. Náš Systém 1 ho automaticky vyhodnotí ako príliš energeticky náročný a my tak radšej článok zavrieme a siahneme radšej po ľahšie čitateľnom texte. Ako napríklad blogy Mindworx. Aspoň dúfame.

SkryťVypnúť reklamu

Tento príklad je spojený s konceptom nazývaným kognitívna ľahkosť – inými slovami, ako náročné je pre nás spracovanie daných informácií. Táto ľahkosť má obrovský vplyv na to, ako vnímame okolitý svet. Ľahko spracovateľné informácie môžu byť vnímané nielen ako pravdivejšie a príjemnejšie, ale dokonca aj zdroj týchto informácií bude považovaný za inteligentnejší.

Čo viac, kognitívna ľahkosť nevplýva len na to, ako náročne daný text vnímame, ale aj pokyny v takomto texte vnímame ako ťažšie uskutočniteľné. Tento koncept sa nazýva vnímané úsilie a viac sa o ňom môžete dozvedieť tu.

V jednej štúdii dali výskumníci účastníkom experimentu prečítať si krátky text opisujúci jednoduchý cvik. Avšak, jednej skupine účastníkov bol text prezentovaný ťažko čitateľným textom použitým v odstavci vyššie, zatiaľ čo druhá skupina dostala text napísaný klasickým fontom – Arial. Výsledky ukázali, že keď boli inštrukcie napísané v Ariali, ľudia odhadovali, že cvik im zaberie asi 8 minút. Ak bol však prezentovaný v ťažko čitateľnom fonte, priemerný odhad bol 15 minút. Navyše, skupina s Arialom bola ochotnejšia tento cvik začleniť do svojej dennej rutiny.

SkryťVypnúť reklamu

To isté platilo aj pri ochote ľudí kúpiť si mobilný telefón. V štúdii boli identické informácie o tom istom telefóne napísané ťažšie a ľahšie čitateľným písmom. V skupine s ľahšie čitateľným fontom sa len 17% účastníkov rozhodlo kúpu telefónu odložiť na neskôr, zatiaľ čo v skupine s ťažšie čitateľným fontom to bolo 41% ľudí.

Ako sa ukazuje, ťažší font písma môže mať za následok mnoho nepríjemností a našich čitateľov, alebo zákazníkov tak môže postrčiť skôr negatívnym smerom. Je však ťažšie čitateľný font nevhodný za každých okolností? Nie nevyhnutne.

Obrázok blogu

Autori fontu vychádzali z princípu nazývaného žiaduca obtiažnosť, ktorý hovorí, že na lepšie zapamätanie je potrebné práve zvýšené kognitívne úsilie. Sans Forgetica na zvýšenie úsilia využíva mierny sklon písma a nedokončené tvary písmen. Naša myseľ sa automaticky snaží tvary dokončiť do celých písmen, čo ju spomaľuje a na každom slove tak v konečnom dôsledku strávime viac času. Náš mozog ma tak k dispozícií viac času na hlbšie spracovanie textu. Zároveň však Sans Forgetica nie je tak náročný ako font z úvodu tohto článku. Ak by bol príliš ťažký na spracovanie, všetku našu energiu by sme spotrebovali na rozlúštenie jednotlivých písmen. Nedošlo by tak k zapamätaniu textu a najskôr by sme s učivom trápili až príliš dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Kognitívna ľahkosť a vnímané úsilie tak predstavujú dôležité koncepty, ktoré nám môžu pomôcť zjednodušiť čitateľovi cestu k želanému cieľu, no môžu ju tiež sťažiť a čitateľa odradiť. Ak vás tieto koncepty zaujali, viac o nich, ale aj o ďalších dôležitých princípoch behaviorálnej ekonómie a o tom, ako ich efektívne využiť sa môžete dozvedieť v našom onilne kurze.

Autor: Roman Burič

Originálny článok bol publikovaný na www.sben.sk

Slovak Behavioral Economics Network

Slovak Behavioral Economics Network

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veríme, že kľúčom k úspechu je porozumieť tomu, čo naozaj riadi ľudské správanie. Pomáhame firmám lepšie pochopiť svojich zamestnancov a zákazníkov. Štátu lepšie porozumieť občanom. Ľudí učíme ako predísť podvedomým chybám v rozhodnutiach. Prepájame výzvy biznisu a verejného sektora s najnovšími akademickými poznatkami a riešeniami. Šírime povedomie o behaviorálnych vedách a prinášame tento svetový trend na Slovensko. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu