Do Sukhothai sme sa dopravili ako v mraziacom boxe. Autobus, ktorým sme šli bol tak preklimovaný, že sme sa obliekli do všetkého čo sme mali po ruke. Veľa toho ale nebolo. Zimou sme sa netriasli len my, ale všetci v autobuse. Možno šofér chcel aby sme hybernovali a tým lepšie prežili tých šesť hodín na cestách. Rozmrazilo nás až tropické teplo na konečnej stanici.
Autobusová stanica je mimo mesta, tak sme využili služby miestnych prepravcov. Za budovou stanice stálo pár tuc-tuc motoriek. Pri pohľade na ne a zhodnotiac ich veľkosť sme si mysleli, že každý si budeme musieť zobrať jednu. Majiteľ jednej z nich nás však presvedčil, že sa do tej jeho zmestíme všetci. Po naložení našej batožiny to nevyzeralo pre nás moc dobre. Miesta na sedenie veľa neostávalo. Ale nakoniec sme sa tam natlačili aj my štyria. Po polhodine cesty a balansovania na každej zákrute sme sa dostali do cieľa.

Mesto samo o sebe nedisponuje nejakými historickými pamiatkami. Hlavným lákadlom pre turistov je už spomínaný historicky park - staré mesto, ktoré sa nachádza zhruba pätnásť kilometrov od dnešného mesta. Jazdi tam množstvo taxíkov, tuc-tucov a mikrobusov. My sme opäť využili služby nášho známeho tuc-tuctára. Park má rozlohu cez sedemdesiať kilometrov štvorcových a preto sa oplatí na presuny po ňom, požičať si bicykel, čo nie je problém. Pri vchode je požičovňa a za babku si tu môžete vybrať z niekoľko desiatok bicyklov. Jazda na bicykli umožni lepšie si vychutnať pamiatky, ktorých je tu neúrekom. Môžete tu vidieť aj sochu kráčajúceho Budhu, čo je rarita, lebo Budha je väčšinou zobrazený ako sediaci alebo ležiaci. Historické mesto, ktorého názov je po slovensky Úsvit šťastia, bolo založené v roku 1238 a jeho sláva trvala až do roku 1378. Aj napriek krátkej dobe svojej existencie sa zapísalo do histórie. Hlavne svojou demokraciou a hospodárstvom voľného trhu, čo bolo v kontraste s politikou oligarchov ktorú praktikovali Khmeri a Barmovia.







Mesto ako také síce neponúka historické pamiatky, ale aj napriek tomu je tam kam ísť. Za návštevu stoja reštaurácie a pouličné stánky s výborným jedlom. Láka vás aj množstvo obchodíkov kde kúpite takmer všetko. Napríklad aj dobrú Thajsku whisky Hong-Tong. V jednom z nich sme sa zoznámili s mladou majiteľkou obchodu, ropárkou, ktorá pracuje v Kazachstane a je špecialistkou na ťažbu bridlicovej ropy. Boli sme zasvätení do tejto problematiky.

Pozrite si:
1. časť - Juhovýchodná Ázia - Mandalay (Barma)
2. časť - Juhovýchodná Ázia - Bagan (Barma)
3. časť - Juhovýchodná Ázia - na cestách po Barme
4. časť - Juhovýchodná Ázia - jazero Inle (Barma)
video - z nášho výletu po jazere
5. časť - Juhovýchodná Ázia - budhistická Barma
6. časť - Juhovýchodná Ázia - Rangoon (Barma)
7. časť - Juhovýchodná Ázia - Chiang Rai (Thajsko)
8. časť - Juhovýchodná Ázia - Chiang Mai (Thajsko)