Ak chcete zažiť kus nedotknutej prírody, tak sa treba vybrať na východný okraj nasej krajiny. Nájdete ju v národnom parku Poloniny.

Ale nie len príroda v Poloninách je zaujímavá. Svoje čaro majú aj dedinky, ktoré sa v nich nachádzajú. Niekedy z nich mate pocit ako by ste ani na Slovensku neboli. A nie je to len tým, že mnohokrát ľudom nerozumiete ani slovo. Je to atmosférou ktorá tu vládne. Skrátka pokoj a kľud. Aspoň tak sme to vnímali. A súdiac podľa rozhovorov s domácimi, tiež to tak vnímali, aj napriek množstvu problémov, ktoré zrejme tu so životom tu majú.

Drevených kostolíkov je tu vskutku neúrekom. Sú skoro v každej obci. A keby ste ich chceli vidieť všetky, tak treba si pozrieť výstavu ich miniatúr v obci Ulič. Na malej ploche ich tu nájdete pekne po kope.



Nájdete tu aj iné zaujímavosti. Dvere, ktoré vás zavedú do Polonín. Sú v oddychovo-náučnom areáli nad obcou. Dozviete sa tu množstvo informácií o tomto regióne. Mnohé z nich sú napísané z pohľadu detí a z toho vidieť, že mladá generácia má rada svoj kraj.


Hádam niet dediny, ktorá by sa nesnažila prispieť k turizmu. V každej z nich nájdete informačné centrum. Na prekvapenie, všetky sú bezobslužné. Nikto tam nie je a aj napriek tomu získate všetky potrebné informácie. Sú to zvyčajne drevené domčeky, otvorene 24 hodín denne a tam nájdete množstvo informačných materiálov. V jednej z obcí bolo dokonca informačne centrum spojené aj s predajom suvenírov. Boli naskladané v policiach a keď ste si niečo vybrali, tak ste požadovanú sumu len hodili do kasičky. Zrejme to funguje, keď to takto prevádzkujú. To je len môj taký postreh aj pre iné turistické destinácie. Nuž neviem ci by to fungovalo aj inde, ci by to ľudia nezneužili.

V prípade nepriaznivého počasia, ktoré nás zastihlo v posledný deň pobytu, je možnosť iných aktivít. Môžete navštíviť kaštieľ v Snine, alebo Humennom. Len na škodu pre nás, od novembra sú návštevy len pre ohlásených hostí, s čím sme nepočítali. Ale aj napriek nepriaznivému počasiu sme si ich obzreli aspoň zvonku. V Humennom sa vedľa kaštieľa nachádza park, ktorý je ako stvorený na prechádzky. Aj napriek pokročilej jeseni, tu bolo čo obdivovať. Nad parkom nájdete aj skanzen miestnej architektúry.


Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach je otvorené celý rok. Tu sa dajú stráviť celé hodiny, obdivovaním jeho diela. O dizajnérovi najznámejšieho polievkového obalu na svete sa tu dozviete všetko. Múzeum nie je to len o ňom. Nájdete tu vystavené diela aj iných umelcov.


Odporúčam sa zastaviť v kostnici v obci Osadné. V útrobách pod pravoslávnym chrámom sú uložené kosti 1.025 vojakov padlých v prvej svetovej vojne. Nájdete tu množstvo informácií o krutých bojoch, ktoré tu prebiehali. Kostnica je tiež „bezobslužná“ a môžete do nej vstúpiť kedykoľvek, 24 hodín denne.

Poloniny sú hlavne o nádhernej prírode. My sme toho veľa peši neprešli, čo nás dosť mrzelo. Zato sme si urobili aspoň výlet po dedinkách. Začali sme v Novej Sedlici, najvýchodnejšej slovenskej obci a postupne sme po nich prešli až do Sniny. Cestou sme objavovali krásy a zákutia tohoto kraja. Druhá naša cesta viedla zo Sniny do Medzilaboriec. Po ceste tiež máte čo pozerať.

