Je stabilita rubľa potemkinovská? Má zmysel hovoriť o jeho cene?

Diskusia odborníkov: Aké najúdernejšie opatrenia prijala ruská centrálna banka? Nie sú drakonické alebo znásilňujúce?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Otázky zodpovedané v texte:

  1. Je aktuálne posilňovanie ruského rubľa umelé?

  2. Odráža aktuálny "oficiálny" kurz rubľa skutočný stav ruskej ekonomiky?

  3. Ako by sme vnímali situáciu, ak by sme žili v Rusku?

  4. Médiá píšu, že rubeľ aktuálne nie je mena s voľne pohyblivým kurzom. Čo to znamená?

Diskutovali:
Michal Májek, člen predstavenstva Tatra AM,
Vladimír Vaňo, ekonóm a analytik,
Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády ČR.
Spolumoderoval Pavel Vrábik, zakladateľ FB skupiny Menovite o mene.

Ak chcete vedieť viac, pozrite si diskusiu s Michalom, Vladimírom a Lukášom na videu. Dozviete sa odpovede na otázky: Súhlasíte s označením potemkinovská stabilita? Aké najúdernejšie opatrenia prijala ruská centrálna banka? Nie sú to neštandardné (drakonické/znásilňujúce) opatrenia? Prečo Rusko cúvlo pri platbách v rubľoch? Stojí za zamyslenie, že podľa aktuálnych analýz by boli straty EÚ pri okamžitom odpojení od ruského plynu a ropy prekvapivo nízke? Dá sa povedať, že sú doterajšie sankcie na Rusko bezzubé? O koľko rokov späť bude hodená ruská ekonomika? Je správne spájať v diskusiách kurz rubľa so sankciami? Mal byť ruský rubeľ spojený so zlatom? Čo so zlatom plánovala ruská centrálna banka? Prečo je rubeľ ideologický a dezinformačný nástroj Kremľa? Ruskí exportéri musia ruskej centrálnej banke povinne odpredávať 80 % devíz za umelý kurz stanovený ruskou centrálnou bankou, aktuálne Rusko vyplatilo svoje záväzky v rubľoch (v umelom kurze) namiesto v dolároch - dá sa povedať, že ruská centrálna banka takto okráda exportérov a príjemcov platieb? Bolo zvýšenie úrokových sadzieb zúfalý, drakonický krok? Aký bude mať aktuálna situácia dlhodobý dopad na potenciálnych investorov v Rusku?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Je aktuálne posilňovanie ruského rubľa umelé?

Michal Májek:
Áno, je umelé v zmysle, že je rubeľ tlačený k posilňovaniu. Na jednej strane, predávajúci majú výrazne sťažené (až zakázané) predávať, na druhej strane nakupujúci sú nútení nakupovať. To nie je trhový stav meny.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  711
  •  | 
  • Páči sa:  686x

Zájmy: square dancing (jsem caller), akvaristika, zoologie, archeologie, cestování, fotografování. Doma mám 30 menších akvárií, ženu a tři dcery. Moje firma organizuje na Slovensku soutěž finančních produktů s názvem Zlatá minca. Také jsem vytvořil diskusní FB skupinu, ve které se kdokoli může zeptat na cokoli ohledně slovenských bank, pojišťoven a investování (ikonka níže). Zoznam autorových rubrík:  AkvaristikaAlexandra & DanielkaCestováníFilmy, které mě zaujalyKnihy, které mě zaujalyHudba, která se mi líbíSpolečenské hryFilatelieSQUARE DANCEHistorie, archeologie, evolucePřírodaZoologieZuzkaZlatá mincaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu