Toskánsko - časť 2: Florencia

Firenze bola ďalšou zastávkou v Toskánsku, kde sme mohli stráviť dva dni a dve noci. Opäť patrí k svetoznámym mestám, ktoré sú plné turistov a je v ňom naozaj čo obdivovať a kam sa ísť pozrieť. Musím povedať, že nevedel som celkom, čo od tohto mesta očakávať, ale naplnilo moje očakávania o typickom talianskom meste s miestami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Florencia je vzdialená od Pisy, odkiaľ sme pokračovali v našej dovolenkovej trase, niečo vyše 80 km, ak to berieme z centra jedného mesta do druhého. V tomto meste narastá množstvo historických pamiatok a umeleckých diel a zároveň je to pomerne moderné a rozvinuté mesto. Mesto samotné oplýva viacerými parkovacími kapacitami, napriek tomu je preplnené a nenájdete v ňom parkovanie zadarmo (ak nie je poskytované v rámci ubytovania), preto jediná možnosť je využiť buď nejaké miesto na vonkajších parkoviskách alebo zaparkovať v niektorej z garáží - túto možnosť sme využili aj my za pomerne slušný poplatok 20eur/24hodín ako klienti jedného hotela. Ak si chcete byť úplne istí, môžete si miesto v konkrétnej garáži aj objednať ešte pred vycestovaním.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cez mesto tiež tečie rieka Arno, ponad ktorú je viacero mostov - aj ten, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie - Ponte Vecchio. V jednoduchosti sa dá opísať ako stredoveký most, na ktorom boli v minulosti postavené byty, resp. príbytky a spodnú časť tvoria v súčasnosti obchodníci so zlatom, klenotníctva a obchody so šperkami. V minulosti však tieto priestory patrili mäsiarom. Tu si solventnejší rovnako prídu na svoje, ale po zvyšných častiach mesta nájdete opäť množstvo obchodíkov a stánkov so suvenírmi.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Od tohto mosta sa môžete dostať aj priamo na Piazza Duomo, kde nájdete obrovskú katedrálu - ak to teda porovnávame na priestorové možnosti, ktoré vo Florencii vládnu a všetko tam má akosi tak akurát miesta. Cattedrale di Santa Maria del Fiore je jej názov v jednoduchosti používaný ako Il Duomo, aby každý turista vedel kam ísť. Priľahlé je opäť Baptistérium ako aj zvonica. Námestie je opäť preplnené ľuďmi rôznych národností, ktorí posedávajú na schodoch, múrikoch, lavičkách, ak je ešte nejaké vidieť a v okolitých menších kaviarňach a reštauráciách, kde je aj vcelku náročné nájsť nejaké miesto čo i len pre jednu osobu. Niekedy to vyzeralo ako by sa tam striedali ľudia na časenky, keďže bolo prakticky stále plno. Hodne dlhý x-hodinový rad vedie aj do samotnej Katedrály, preto ak máte záujem historické pamiatky aj navštevovať, je lepšie ísť do tohto mesta na niekoľko dní, pretože v súčte strávite minimálne štvrtinu času pobytu len čakaním v radách - a to sa nám teda nechcelo. Radšej sme chodili po meste.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Spojovacou ulicou smerom opäť k rieke sa dostanete k Palazzo Vecchio na námestí Piazza della Signoria, kde sa to len tak hemží sochami a rovnako sa tam nachádza aj Neptúnova fontána, či replika Dávidovej sochy stojacej priamo pred vchodom do paláca. Ak by ste chceli vidieť tú skutočnú musíte si opäť vystáť radu do Galérie. Okrem týchto známych sôch je tam samozrejme veľké množstvo iných sochárskych výtvorov, ktoré súvisia s konkrétnymi udalosťami histórie a približujú tak dané obdobie.

Obrázok blogu


Ak pôjdete naspäť k rieke a budete pokračovať proti prúdu rieky na nábreží, dostanete sa priamo k Národnej knižnici a ďalej až ku komplexu Školy komanda karabiniérov. Na druhej strane cez rieku budete zároveň môcť sledovať záhrady Giardino di Boboli (, vstup do ktorých je spoplatnený), či vežu Torre San Niccolo až na kopci uvidíte aj miesto s pekným výhľadom Piazzale Michelangelo. Tam rovnako natrafíte na ďalšie skvosty histórie. Na túto časť sa však v našich časových možnostiach miesto nenašlo, a preto sme ostali v podobnej pozícii a pozerali len z druhej strany brehu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Späť sa môžete dostať zas vnútornými uličkami a v diaľke Vás stále bude istým spôsobom navigovať vysoká veža Palazzo Vecchio alebo aj kopula katedrály. Touto cestou sa dostanete aj na rozľahlé námestie Piazza di Santa Croce, kde je samozrejme kostol s prislúchajúcim názvom a nájdete tam aj sochu Dante Alighieriho. Ľudia opäť posedávajú na okolitých lavičkách či schodoch kostola a iných voľných miestach a buď oddychujú alebo nasávajú atmosféru tohto historického mesta, ktoré je každodenne plné turistov z rôznych krajín a odlišných národností.

Obrázok blogu


Florencia je mesto, kam sa určite dá a oplatí ísť. Niekomu tá preplnenosť ľuďmi nemusí vyhovovať, ale najskôr patrí k tomu, keďže v tomto meste veľký počet ľudí nenájdete asi len v najvyššom štádiu zimy. Už pri odchode mi bolo jasné, že do tohto mesta sa treba vrátiť, ak by som chcel vidieť naozaj viac, 2 dni na to nestačia - ale musím dodať, že treba sa na dlhšie aj finančne zabezpečiť, keďže svoje historické a známe postavenie vo svete aj zvyknú v tomto smere využívať.

Juraj Šebo

Juraj Šebo

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

človek, ktorý má rád veľmi veľa...svojím písaním chcem aspoň trošku priblížiť svoje zážitky, názory - možno neobyčajné, možno banality... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáčo oči videli, uši počuli a ..stalo sa vo vlakuSúkromnéErasmák a Bolognazistené z TV alebo kde bolo ..školoviny

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu