Spievajte rukami!

Hudba je vynikajúci spôsob, ako človek môže vyjadriť svoje myšlienky a pocity. Spoločné spievanie známych skladieb v priateľskej atmosfére utužuje medziľudské vzťahy. Každý pozná desiatky, či stovky pesničiek a dokáže ich svojim hlasom predniesť. Ako to však robia nepočujúci?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V Karlsruhe sa v súčasnosti koná pravidelná výstava kníh Bücherschau. V jednom kultúrnom dome je vystavených vyše dvadsaťtisíc kníh a počas troch týždňov si ich tam ľudia chodia obzerať, listovať, ba dokonca aj celé prečítať.

Včera večer som tam strávil dve hodiny. Držal som v ruke desiatky kníh, niektoré len náhodne otvoril, iné aj trochu polistoval. V turistických sprievodcoch som v duchu plánoval budúcoročné cyklotúry, pri jednej knižke o Provensálsku zas slzičku do oka zatláčal. Len jedna kniha ma však dokázala včera posadiť do kresla na viac ako polhodinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jednej poličke medzi pedagogickými publikáciami o postihnutých deťoch ma zaujala veľká kniha so špirálovou väzbou s názvom "Spievajte rukami!". Vzal som ju do ruky ako akúkoľvek inú a pripravený ju hneď vrátiť na poličku som ju otvoril. Bol to obyčajný detský spevník. Teda jedna polovica z neho. Druhá bola venovaná posunkovej reči.

Každej pesničke bola venovaná jedna dvojstrana. Na ľavej strane bol klasický notový zápis s akordami pre gitaru, vpravo zas fotografie detí gestikulujúce jednotlivé výrazy z pesničky. Približne desiatka detí, časť z nich viditeľne postihnutá, bola predstavená na začiatku knihy. Pri skladbičkách už len znázorňovali jednotlivé nové výrazy použité v pesničke. Do obrázkov dokreslené šípky len znázorňovali pohyb rúk pri vyjadrovaní slova.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy som sa nemčinu v škole neučil, takže drvivá väčšina detských skladbičiek typu "Prší prší", "Kohútik jarabí" alebo "Medveďku, daj labku" mi v kontexte nemeckého jazyka vôbec nič nehovorila. Navyše hmmkanie si melódie podľa zapísaných nôt by mi ako naslovovzatému hudobnému nemehlu muselo nevyhnutne viesť k úplnému zmätku.

Tak som si aspoň slová skladbičiek a obrázky k nim pozeral. Hneď v prvej som sa naučil, že "ja" sa ukáže prstom na seba a "ty" prstom vedľa seba. Pridaním ukázania dolu "tu" mohla vzniknúť prvá riekanka "Ja som tu, ty si tu, da da dí, da da dí". Text hodný prvej hodiny nemčiny v normálnej slovenskej škôlke, no v posunkovej podobe celkom dobrá gymnastika aj pre dospelého človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúce pesničky boli už zložitejšie, slovná zásoba sa rozširovala a deti znázorňovali výrazy, ktoré by som na prvý pohľad už zrejme nepochopil. So zatajeným dychom som kombinoval obrázky s textom a mimovoľne začal po deťoch opakovať.

S otvorenou knižkou v lone som tam do rytmu mával rukami okolo seba, až si ma určite musel niekto všimnúť. Naokolo sediaci však boli zrejme viac zahĺbení do svojich Astérixov, turistických sprievodcov, kalendárov a románov. Ani tetuška rovnajúca knižky v regáli ma neprišla upozorniť, aby som rukami nevíril prach.

Posunková reč je systém. A ja som sa v ňom snažil nájsť nejaké pravidenosti. Napríklad medzi dňami v týždni som žiadnu súvislosť neobjavil. Jar, leto, jeseň a zima už spoločný zmysel dávali. Farby zrejme predstavovali typické farebné predmety ako červené pery, žlté slnko či modrú vodu. Otec a matka boli dva rôzne pohyby ruky pred perami.

SkryťVypnúť reklamu

Po pár stránkach som sa dostal na pesničku o nejakej farme. Majiteľom síce nebol Old MacDonald, no aj tak tam bola hromada zvieratiek. Každá strofa bola o niektorom z nich.

Kravu, kozu a ovcu rozoznajú nepočujúci podľa rôznych tvarov rohov, zajaca podľa uší. Sviňa má zas typický rypák. Hus a kačka tlačkajú nohami blato, sliepka zas zobe zrno. Mačka má fúzy a myš uteká po predlaktí. Medveď na farmu nepatrí, ale spoznáte ho podľa ťarbavého pohybu predných láb.

No najpôsobivejší je asi výraz pre verného psa. Dievčatko so silnými okuliarmi a neprítomným úsmevom stojí a pravou rukou hladká po hlave neexistujúceho hafana stojaceho pri jej pravom boku.

Po polhodine, keď ma už tetušky začali vyháňať kvöli koncu výstavy, som len zatvoril knižku a odložil ju späť do regálu. A celou cestou domov som si s rukami vo vreckách bundy mlčky pospevoval.

Miroslav Šedivý

Miroslav Šedivý

Bloger 
  • Počet článkov:  404
  •  | 
  • Páči sa:  7x

...večný mládežník, samouk, cestovateľ, začiatočník a špekulant... bratislavčan ročník 1979, toho času v bádenskom Karlsruhe Zoznam autorových rubrík:  Haló, tu KarlsruheTúlavý bicykelS batohom cez horyS batohom po EurópeZačiatky bývajú ťažkéVeršotepcove návodyKoľko rečí viešThink globallyHrnček varSlovensko.comMalý princŠaškové počmáraníVšetko dobré

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

236 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu