Nenepitná voda je pitná

Zálohované jednorázové PET fľaše viazané na predajný reťazec, bez výnimky zatvorené obchody v nedeľu a predsa len nezanedbateľné ceny nápojov v reštauračných zariadeniach sťažujú víkendovým turistom pravidelne doplňovať tekutiny počas túlania sa nemeckými mestečkami či vidiekom. Verejné studne našťastie často plnohodnotne zastupujú túto úlohu. Ktorá voda je však pitná? Nenepitná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Nie na každom rohu majú (cyklo-) turisti možnosť doplniť tekutiny ako tu na pobreží Bodamského jazera...
Nie na každom rohu majú (cyklo-) turisti možnosť doplniť tekutiny ako tu na pobreží Bodamského jazera... (zdroj: autor)

V okolí Karlsruhe väčšinou platí pravidlo, že nenepitná voda je pitná. Reč je o všetkom, čo vyzerá ako studnička, z ktorej tečie prúdom voda, čiže žiadna na všetky smery striekajúca monumentálna fontána. Pokiaľ je označená nápisom "Kein Trinkwasser" alebo preškrtnutým pohárom, tak je nepitná. Pitná voda sa neoznačuje.

Jedinou mne známou výnimkou je Marktbrunnen na centrálnom tržnom námestí v Karlsruhe. Tu je emblém nepreškrtnutého pohára. Normálne sa však pitná voda neoznačuje žiadnym spôsobom.

Na jednej vlaňajšej cyklotúre údolím rieky Neckar medzi Heilbronnom a Heidelbergom nás v sparnom dni trápil smäd. Litrové fľaše boli prázdne a zdroj pitnej vody v nedeľné popoludnie nikde. Až napokon v jednej dedinke sme objavili napájadlo s prudko tečúcou studenou vodou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najskôr mi bol neustály silný prúd vody podozrivý. Ktoré vodárne by si už len dovolili púšťať do odpadu také masy pitnej vody. No potom som objavil plechovú tabuľku s nevýrazným nápisom "Trinkwasser". Žiaden zápor "Kein" som však nezbadal. Zabudol som na zlaté pravidlo o nenepitnej vode, že tabule s nápisom "Trinkwasser" neexistujú, a pod vplyvom smädu strčil hlavu do chladivého vodopádu.

Po chvíli, keď mi hlava vychladla a smäd bol zažehnaný, sa za nami objavila skupinka postarších cykloturistov. Pozdravili a spýtali sa, či je voda pitná. Prikývol som, že je, a ukázal na nápis. Asi som stál pod trochu iným uhlom, alebo mi doplnenie tekutín zlepšilo zrak, no v tom momente som nad slovom "Trinkwasser" zbadal ešte nevýraznejšie slovo "Kein". Čo bolo vnútri, sa však už nedalo dostať von. Našťastie som zvyšok dňa i nasledujúce obdobie prežil v dobrom zdraví.

SkryťVypnúť reklamu

Kde nie sú verejné studničky, tam sa treba spýtať miestnych. Doteraz mi ľudia vždy veľmi ochotne načapovali pitnú vodu priamo do fľaše. Občas som k nej dostal aj nejaké ovocie či čerstvé koláčiky. Pokiaľ sa človek nenachádza v nejakej vyhlásenej turistickej oblasti, tak miestni bývajú na takého pocestného zvedaví a ochotne mi poradili cestu a zaujímavosti okolo nej.

Nenepitná voda je pitná. Aspoň do napísania tohoto článku to tak vždy bolo. Našťastie.

Miroslav Šedivý

Miroslav Šedivý

Bloger 
  • Počet článkov:  404
  •  | 
  • Páči sa:  7x

...večný mládežník, samouk, cestovateľ, začiatočník a špekulant... bratislavčan ročník 1979, toho času v bádenskom Karlsruhe Zoznam autorových rubrík:  Haló, tu KarlsruheTúlavý bicykelS batohom cez horyS batohom po EurópeZačiatky bývajú ťažkéVeršotepcove návodyKoľko rečí viešThink globallyHrnček varSlovensko.comMalý princŠaškové počmáraníVšetko dobré

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

322 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu