Bomby, cirkus a kartografi

Asi príliš často sledujem vojnové filmy. Potom si začínam všímať také detaily ako roky vydania cykloturistických máp a na ulici sa prichytím, ako študujem plagát pozývajúci do cirkusu. Čím to bude?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Paul Bäumer: "Vojna nie je taká, ako sa spoza frontu zdá."
Paul Bäumer: "Vojna nie je taká, ako sa spoza frontu zdá." (zdroj: All Quiet on the Western Front (1930))

Zrejme tým, že si spomeniem, ako som sa pred pár rokmi dočítal v akejsi historickej knižke o Karlsruhe o jednej ironicky tragickej udalosti, ktorá sa tu odohrala počas prvej svetovej vojny.

Karlsruhe je dnes prihraničným mestom, ale pred prvou svetovou vojnou patrilo územie Alsaska Nemecku, takže nemecko-francúzska hranica prebiehala pohorím Vogéz niekoľko desiatok kilometrov západnejšie. Mesto sa v tom období tešilo priemyselnému rozvoju a rozrastalo sa predovšetkým smerom na juh, keďže jeho severnú hranicu tvoril zámok s priľahlým parkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Železničná trať a stanica z roku 1843 sa tým pádom ocitli v strede úplne rovinatého mesta, rozdeľujúc ho na dve polovice, ktoré bolo možné spojiť len mostami ponad trať. Na prelome storočí preto mesto rozhodlo posunúť železnicu asi o kilometer južnejšie. Slávnostné otvorenie novej stanice v roku 1913 síce skončilo fiaskom a niekoľkohodinovým meškaním vlakov, no do začiatku vojny o rok neskôr už nová trať fungovala bez problémov. Pôvodné koľajnice boli vytrhané a uvoľnený priestor mohol slúžiť na rôzne mestské mecheche.

Vojna sa spočiatku Karlsruhe veľmi netýkala. Nemecké vojská úspešne tiahli na západ a v meste okrem zvýšenej dopravy smerom na front nebolo cítiť žiadne akútne nebezpečenstvo. V roku 1915 síce uskutočnilo francúzske letectvo prvý nálet na mesto, no niekoľko obetí a pár ľahko poškodených domov nevystrašilo obyvateľstvo a to sa dokonca zvedavo vyhrnulo do ulíc a na strechy domov, aby mohlo na vlastné oči sledovať ďalšie bombardovanie o rok neskôr, v júni 1916.

SkryťVypnúť reklamu

Na voľnom priestranstve po bývalej železnici stálo v to popoludnie šapitó cirkusu Hagenbeck. Klaun robil šaškarády a padal zo stoličky, čo bubeník v orchestri zakaždým doprevádzal mohutným úderom.

Cieľ francúzskych pilotov bol jasný: zničiť železničnú stanicu a tým pádom paralyzovať armádne dodávky na front.

Klaun opäť padol zo stoličky, no bubeníkov úder v tom okamihu prehlušilo čosi silnejšie. Klaun sa už nezdvihol.

Na druhý deň premávali vlaky tak ako predtým. Mesto čakalo vyše stodvadsať pohrebov, z toho viac ako polovica detských.

Obávam sa, že tá moja šesťročná cykloturistická mapa južného Schwarzwaldu tiež už nie je najaktuálnejšia...

Miroslav Šedivý

Miroslav Šedivý

Bloger 
  • Počet článkov:  404
  •  | 
  • Páči sa:  7x

...večný mládežník, samouk, cestovateľ, začiatočník a špekulant... bratislavčan ročník 1979, toho času v bádenskom Karlsruhe Zoznam autorových rubrík:  Haló, tu KarlsruheTúlavý bicykelS batohom cez horyS batohom po EurópeZačiatky bývajú ťažkéVeršotepcove návodyKoľko rečí viešThink globallyHrnček varSlovensko.comMalý princŠaškové počmáraníVšetko dobré

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

322 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu