Jaskyniari, jaskyniarky a jaskyniarčatá

Letný prázdninový program si už od detstva neviem predstaviť bez návštevy niektorej zo slovenských jaskýň. Tradíciu som pred rokmi preniesla aj na prázdninové dni mojich detí. V počte našich návštev jednoznačne vedie Ochtinská aragonitová jaskyňa, ale tento rok sme objavili jaskyňu, ktorej návšteva zaváňa skutočným jaskyniarstvom - Krásnohorskú jaskyňu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Jaskyňa je iná ako ostatné slovenské jaskyne. Iná tým, že v nej nenájdete vybetónované chodníky ani pohodlné schodíky. Osvetlenie, až na jednu výnimku, tiež úplne chýba. Zato nechýbajú akoby provizórne drevené lávky, mokré a šmykľavé, rebríky, strmé a studené a lanové premostenie či aspoň horné lano na pridržanie sa. To sú cestičky pre návštevníkov jaskyne.

Prehliadka začína tým, že každý návštevník dostane overal, primeraný veku a postave, prilbu s čelovkou a batoh, v ktorom si to pekne odnesie až ku vchodu do jaskyne. A kto nemá vhodnú obuv, môže si požičať i slušivé gumáky. Cesta k vstupu do jaskyne ponúka okrem miestnych prírodných zaujímavostí i nádherný pohľad na neďaleký hrad Krásna Hôrka. Pozor, cestou sa dá i zablúdiť!
Šatňou na oblečenie sa do jaskyniarskej výstroje je altánok pri bráne do jaskyne. Nečakajte veľkolepé stavby socialistickej architektúry, vstup do jaskyne pripomína skôr vstup do zabudnutej banskej štôlne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Začíname. Návštevu jaskyne si treba zaslúžiť!

Obrázok blogu


Jaskyniarča

Návštevníci jaskyne, prezlečení do viac či menej slušivých overalov, musia prejsť chodbou, ktorá v prípade potreby odvodňuje jaskyňu. Letné mesiace, chudobné na vodu, však vodou neohrozia, no i tu sa dá ľahko zistiť, načo sú lampičky na prilbách. Poznať totiž absentujúce betónové chodníky i osvetlenie.

Prvou vážnejšou prekážkou na ceste za tajomstvom jaskyne je voda. Voda od jedného podzemného brala po druhé. A nevykúka z nej ani kúsoček pevnej pôdy pod nohy. Lanové premostenie naháňa strach i ostrieľanejším turistom, ja som rada, že naša mladšia ratolesť je spojená lanom s naším sprievodcom. Ten ju bezpečne dostane cez vodnú prekážku, o syna sa bojím o to viac, že premostenie zdoláva sám. Ale ak sa aj bál, nedal to najavo a tak som premostenie odvážne zdolala i ja. Ak by ste mali obavy, tak vedzte, že najmladší návštevník jaskyne mal 4 roky a najstarší 82. Kto by sa dal zahanbiť malým drobcom alebo čiperným starčekom?

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 
Jaskyniarčatá prekonávajú premostenie akoby nič

Obrázok blogu


Prekonala som premostenie. I seba...

Obrázok blogu


Najužšie miesto jaskyne. Ešte, že sme
raňajkovali striedmo!

Obrázok blogu


Radšej sa nepozerať dolu!

Tmavé skaly zatiaľ tajuplne skrývali akúkoľvek výzdobu. Okrem netopiera, ktorý nás obletel hneď po vstupe do jaskynných priestorov a adrenalínového premostenia podzemného jazierka sme zatiaľ nič, čo by upútalo pozornosť novopečených objaviteľov jaskyne, nenašli. Ale trpezlivosť ruže prináša - prvá kvapľová výzdoba je poriadne ukrytá v útrobách jaskyne, menej vytrvalí objavitelia by sa slávy veru nedočkali. Ale onedlho sa nám postupne začala ukazovať i sintrová výzdoba. Korality, ktoré som doteraz nevidela v žiadnej inej jaskyni, pripomínajúce ružičky karfiolu alebo brokolice, heliktit, ignorujúci gravitáciu i brčká, známejšie zo susednej Gombaseckej jaskyne.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Na výzdobu nám posvietila ruka skúseného
jaskyniara

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 
Nádherná výzdoba (brčká, korality, heliktit)

Obrázok blogu


Brčko

Zlatým klincom celej prehliadky je ale Sieň obrov. A v nej nádherný kvapeľ, rastúci neuveriteľnou rýchlosťou - ročne naberie až 150 kg hmoty a donedávna bol považovaný za najvyšší kvapeľ na svete - Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Takto rýchlo rastúci stalagmit je raritou, ktorú môžeme obdivovať iba u nás na Slovensku a v Chorvátsku v Plitviciach. V tichom úžase sledujeme obra a počúvame výklad v maďarčine. Nevadí, slovenský nasleduje a keby sa dalo, vypočuli by sme si i ďalšie reči. Keby som bola rožňavskou jaskyniarkou, bola by som neskutočne hrdá, že niečo tak nádherné je pomenované po mne...

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


To je on - Kvapeľ rožňavských jaskyniarov
(zdroj: www.krasnohorskajaskyna.sk )

Obrázok blogu


Jaskyniarky a jaskyniarčatá pozerajú v nemom
úžase na obra

Spiatočná cesta je pre nás malinou. Cestu už poznáme a strach zo strmých rebríkov i lanového premostenia je preč. Vonku nás ovalí teplo letného popoludnia, rýchlo sa vyzliekame z overalov a umývame sa vo vode potôčika Buzgó, ktorý mal neuveriteľnú silu vytvoriť nádherné prírodné dielo. Neveríte? Choďte sa pozrieť!

Obrázok blogu


Cestou späť som sa odvážila chytiť do rúk fotoaparát.
Aby bolo vidno, že sme tam boli celá rodina:-)

Obrázok blogu


V umyvárke

O Krásnohorskej jaskyni
Foto: JS, AS, www.krasnohorskajaskyna.sk (kde je uvedené)

Andy Sekanová

Andy Sekanová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Narodená v znamení Váh... Zoznam autorových rubrík:  Bratislava *moja láska*Túlavé *topánky*Cestujeme *kade-tade*Ako živá *voda*Poviedka *na nedeľu*Moje *lásky*Takí *sme*

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu