
Domica je jednou z najkrajších slovenských jaskýň, ale to sa dá povedať asi o každej, ktorú som navštívila. Každá jaskyňa má svoje osobité čaro, už len svojím priestorom a výzdobou. Čaro, ktoré jednotliví sprievodcovia viac či menej dokážu podčiarknuť rôznymi zaujímavosťami. Dnes je moderné mať v každej jaskyni Vysoké Tatry naopak či ukazovať pravú jaskynnú tmu. (Ak si niektorý z členov vašej výpravy na ňu neposvieti mobilom, či ju nechce zachytiť svojou videokamerou...).
Pre Domicu je charakteristická bohatá sintrová výplň - nadherné pagodovité stalagmity, cibuľovité stalaktity a veľkolepé stalagnáty. (O tom, ktorý je aký, vás radi poučia v každej jaskyni. Ak ste nedávali pozor, tak stalagmit "rastie" z jaskynného dna, stalaktit zo stropu a stalagnát je ich spojením. Na Slovensku sa môžme pochváliť druhým najvyšším stalagmitom - Kvapľom rožňavských jaskyniarov v Krásnohorskej jaskyni - má výšku 32,6 m).
Plavba loďkou v podzemí, ktorú umožňujú svojim návštevníkom iba v tejto jaskyni, poskytuje nádherný pohľad na výzdobu v sieňach, do ktorých by ste sa suchou nohou nedostali. Za pár minút strachu, že drevená loďka pasažierov neunesie a vy sa vykúpete v mútnej a chladnej vode riečky Styx to stojí:)

Plavba po rieke Styx (pohľadnica SSJ)
Jaskyňu obýval neolitický človek. Zachované ohniská boli zdrojom tepla v nie príliš vľúdnom, zato však veľkolepom príbytku. Správca jaskyne mohol predstavu o neolitickej hrnčiarskej dielni prenechať fantázii návštevníkov, figurína pravekej hrnčiarky nad umelým ohňom pôsobila gýčovito.
Zlatým klincom prehliadky (najmä pre pánov) bolo lono Matky Zeme. Stačí skupinku návštevníkov postaviť na správne miesto a za pomoci vhodného nasvietenia vám ho ukážu v plnej kráse. Podľa reakcií pánskej časti výpravy bolo jasné, že pri tomto názve jaskynnej výzdoby sa ten, kto jej dal meno, ani veľmi nezmýlil. Fantáziu si treba nechať na hľadanie iných, menej očividných názvov kvapľovej výzdoby:)

Rímske kúpele - kaskádovité jazierka (pohľadnica SSJ)

Samsonov stĺp (pohľadnica SSJ)
Niekoľko faktov:
Jaskyňa je svetovým prírodným dedičstvom a Národnou prírodnou pamiatkou. Nachádza sa v Slovenskom krase, je súčasťou jaskynného systému Domica - Čertova Diera - Baradla (Maďarsko), bola objavená v roku 1926 objaviteľom Jánom Majkom, po ktorom je pomenovaná najkrajšia sieň jaskyne. Jej priestory pre verejnosť sprístupnili v roku 1932. Celková dĺžka prehliadkovej trasy je 1315 m, dľžka plavby po riečke Styx je 140 m. Žije v nej 16 druhov netopierov, hodnota jedného netopiera je približne 2000 Sk. Ďalšie zaujímavosti o jaskyni nájdete tu...