Hrad Likava vraj postavili Templári, podľa Sama Chalupku tu bol pred smrťou väznený Jánošík a hrad dokonca ukrýva poklad, ktorý stráži duch sluhu hradného pána. Úniková chodba z hradu vedie údajne až do Liskovskej jaskyne. Najznámejšou Likavskou povesťou je tá o úniku Imricha Tökölyho, vodcu jedného z prostihabsburských povstaní z hradu, nechal svojho koňa podkuť opačne, aby zmiatol prenasledovateľov. To sú v stručnosti viac či menej romantické povedačky o skromnom hrade, ktorého poslaním malo byť stráženie cesty z Poľska a Oravy na Považie.
Dnes je Likavský hrad, stojaci na úpätí Chočských vrchov, obľúbeným cieľom turistov. Ruiny hradu, zničeného v roku 1707 Rákocziho vojskami tvoria neodmysliteľnú siluetu nad Ružomberkom. Pre turistov je sprístupnená Hunyadyho veža s expozíciou - reprodukciami dobových rytín, obrazovou dokumentáciou z histórie hradu a zariadením hradnej mučiarne, ktoré si môžete vyskúšať na vlastnej koži. Na rozdiel od väčšiny múzeí je dotýkanie sa exponátov dovolené (na vlastné nebezpečie :))


Hradné múzeum sa hlási k templárskej minulosti. Pokusy o obnovu hradu sa nie vždy stretávajú s pochopením.

Praktické informácie:
Hrad je dostupný z Ružomberka (odporúčam značenú cestu zo železničnej stanice cez obec Likavka alebo skrátený prístup od cesty, vedúcej z Liptova na Oravu - od koliby). Nenáročný výstup k hradu je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi. S fotografovaním v múzeu rovnako nebol žiadny problém (za poplatok 1 euro), ak si však chcete odfotiť panorámu mesta Ružomberok, môžete tak urobiť iba na vlastné nebezpečie, pretože oporný múr smerom od mesta nie je zrekonštruovaný.
Informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete tu.
Tipy na ubytovanie v okolí:
Ak si v Ružomberku a okolí chcete pozrieť ďalšie zaujímavosti, na ubytovanie odporúčam drevenicovú dedinku Chalupkovo, projekt cestovateľa a svetobežníka Roba Pavelku, ktorý sa s vami rád porozpráva o svojich zážitkoch z ciest po exotických miestach.

zdroj: www.chalupkovo.sk s láskavým dovolením majiteľa
Ďalší tip na zaujímavé ubytovanie je penzión Gejdák s farmou, ktorý vznikol rekonštrukciou nevyužívaného poľnohospodárskeho objektu. Do tretice je mojím tipom Koliba Likava, z ktorej je na hrad ozaj iba "na skok".
Zaujímavosti v okolí
Keď už máte obuté turistické topánky, zájdite na Vlkolínec, Brankovský vodopád či na Magurku. Nezabudnite ani na známe Malino Brdo či Liptovské múzeum alebo Galériu Ľudovíta Fullu priamo v Ružomberku.
Jánošík na hrade Likava nikdy väznený nebol. V roku 1707, v čase, keď bol hrad zničený, Jánošík ešte slúžil v pešom pluku v cisárskej armáde. Na zboj sa dal až v roku 1710.