Túlavé topánky: Ako to bolo v skutočnosti s Likavským väzňom

Roky som si spájala Likavu s Jánošíkom. Môže za to Samo Chalupka a jeho Likavský väzeň. Po rokoch sme sa vybrali s deťmi pátrať, ako to naozaj bolo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Hrad Likava vraj postavili Templári, podľa Sama Chalupku tu bol pred smrťou väznený Jánošík a hrad dokonca ukrýva poklad, ktorý stráži duch sluhu hradného pána. Úniková chodba z hradu vedie údajne až do Liskovskej jaskyne. Najznámejšou Likavskou povesťou je tá o úniku Imricha Tökölyho, vodcu jedného z prostihabsburských povstaní z hradu, nechal svojho koňa podkuť opačne, aby zmiatol prenasledovateľov. To sú v stručnosti viac či menej romantické povedačky o skromnom hrade, ktorého poslaním malo byť stráženie cesty z Poľska a Oravy na Považie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes je Likavský hrad, stojaci na úpätí Chočských vrchov, obľúbeným cieľom turistov. Ruiny hradu, zničeného v roku 1707 Rákocziho vojskami tvoria neodmysliteľnú siluetu nad Ružomberkom. Pre turistov je sprístupnená Hunyadyho veža s expozíciou - reprodukciami dobových rytín, obrazovou dokumentáciou z histórie hradu a zariadením hradnej mučiarne, ktoré si môžete vyskúšať na vlastnej koži. Na rozdiel od väčšiny múzeí je dotýkanie sa exponátov dovolené (na vlastné nebezpečie :))

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hradné múzeum sa hlási k templárskej minulosti. Pokusy o obnovu hradu sa nie vždy stretávajú s pochopením.

Obrázok blogu

Praktické informácie:

SkryťVypnúť reklamu

Hrad je dostupný z Ružomberka (odporúčam značenú cestu zo železničnej stanice cez obec Likavka alebo skrátený prístup od cesty, vedúcej z Liptova na Oravu - od koliby). Nenáročný výstup k hradu je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi. S fotografovaním v múzeu rovnako nebol žiadny problém (za poplatok 1 euro), ak si však chcete odfotiť panorámu mesta Ružomberok, môžete tak urobiť iba na vlastné nebezpečie, pretože oporný múr smerom od mesta nie je zrekonštruovaný.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete tu.

Tipy na ubytovanie v okolí:

Ak si v Ružomberku a okolí chcete pozrieť ďalšie zaujímavosti, na ubytovanie odporúčam drevenicovú dedinku Chalupkovo, projekt cestovateľa a svetobežníka Roba Pavelku, ktorý sa s vami rád porozpráva o svojich zážitkoch z ciest po exotických miestach.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

zdroj: www.chalupkovo.sk s láskavým dovolením majiteľa


Ďalší tip na zaujímavé ubytovanie je penzión Gejdák s farmou, ktorý vznikol rekonštrukciou nevyužívaného poľnohospodárskeho objektu. Do tretice je mojím tipom Koliba Likava, z ktorej je na hrad ozaj iba "na skok".

Zaujímavosti v okolí

Keď už máte obuté turistické topánky, zájdite na Vlkolínec, Brankovský vodopád či na Magurku. Nezabudnite ani na známe Malino Brdo či Liptovské múzeum alebo Galériu Ľudovíta Fullu priamo v Ružomberku.

Jánošík na hrade Likava nikdy väznený nebol. V roku 1707, v čase, keď bol hrad zničený, Jánošík ešte slúžil v pešom pluku v cisárskej armáde. Na zboj sa dal až v roku 1710.

Andy Sekanová

Andy Sekanová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodená v znamení Váh... Zoznam autorových rubrík:  Bratislava *moja láska*Túlavé *topánky*Cestujeme *kade-tade*Ako živá *voda*Poviedka *na nedeľu*Moje *lásky*Takí *sme*

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu