Túlavé topánky: Ako to bolo v skutočnosti s Likavským väzňom

Roky som si spájala Likavu s Jánošíkom. Môže za to Samo Chalupka a jeho Likavský väzeň. Po rokoch sme sa vybrali s deťmi pátrať, ako to naozaj bolo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Hrad Likava vraj postavili Templári, podľa Sama Chalupku tu bol pred smrťou väznený Jánošík a hrad dokonca ukrýva poklad, ktorý stráži duch sluhu hradného pána. Úniková chodba z hradu vedie údajne až do Liskovskej jaskyne. Najznámejšou Likavskou povesťou je tá o úniku Imricha Tökölyho, vodcu jedného z prostihabsburských povstaní z hradu, nechal svojho koňa podkuť opačne, aby zmiatol prenasledovateľov. To sú v stručnosti viac či menej romantické povedačky o skromnom hrade, ktorého poslaním malo byť stráženie cesty z Poľska a Oravy na Považie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes je Likavský hrad, stojaci na úpätí Chočských vrchov, obľúbeným cieľom turistov. Ruiny hradu, zničeného v roku 1707 Rákocziho vojskami tvoria neodmysliteľnú siluetu nad Ružomberkom. Pre turistov je sprístupnená Hunyadyho veža s expozíciou - reprodukciami dobových rytín, obrazovou dokumentáciou z histórie hradu a zariadením hradnej mučiarne, ktoré si môžete vyskúšať na vlastnej koži. Na rozdiel od väčšiny múzeí je dotýkanie sa exponátov dovolené (na vlastné nebezpečie :))

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hradné múzeum sa hlási k templárskej minulosti. Pokusy o obnovu hradu sa nie vždy stretávajú s pochopením.

Obrázok blogu

Praktické informácie:

SkryťVypnúť reklamu

Hrad je dostupný z Ružomberka (odporúčam značenú cestu zo železničnej stanice cez obec Likavka alebo skrátený prístup od cesty, vedúcej z Liptova na Oravu - od koliby). Nenáročný výstup k hradu je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi. S fotografovaním v múzeu rovnako nebol žiadny problém (za poplatok 1 euro), ak si však chcete odfotiť panorámu mesta Ružomberok, môžete tak urobiť iba na vlastné nebezpečie, pretože oporný múr smerom od mesta nie je zrekonštruovaný.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete tu.

Tipy na ubytovanie v okolí:

Ak si v Ružomberku a okolí chcete pozrieť ďalšie zaujímavosti, na ubytovanie odporúčam drevenicovú dedinku Chalupkovo, projekt cestovateľa a svetobežníka Roba Pavelku, ktorý sa s vami rád porozpráva o svojich zážitkoch z ciest po exotických miestach.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

zdroj: www.chalupkovo.sk s láskavým dovolením majiteľa


Ďalší tip na zaujímavé ubytovanie je penzión Gejdák s farmou, ktorý vznikol rekonštrukciou nevyužívaného poľnohospodárskeho objektu. Do tretice je mojím tipom Koliba Likava, z ktorej je na hrad ozaj iba "na skok".

Zaujímavosti v okolí

Keď už máte obuté turistické topánky, zájdite na Vlkolínec, Brankovský vodopád či na Magurku. Nezabudnite ani na známe Malino Brdo či Liptovské múzeum alebo Galériu Ľudovíta Fullu priamo v Ružomberku.

Jánošík na hrade Likava nikdy väznený nebol. V roku 1707, v čase, keď bol hrad zničený, Jánošík ešte slúžil v pešom pluku v cisárskej armáde. Na zboj sa dal až v roku 1710.

Andy Sekanová

Andy Sekanová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Narodená v znamení Váh... Zoznam autorových rubrík:  Bratislava *moja láska*Túlavé *topánky*Cestujeme *kade-tade*Ako živá *voda*Poviedka *na nedeľu*Moje *lásky*Takí *sme*

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu