Domáci sa s nami podelili o hrdosť na históriu svojho ani nie štyri a pol tisícového mestečka a na slávnych rodákov, putujúcich po stredovekej Európe či panujúcich na českom tróne. A ja sa s ňou teraz podelím s Vami.
Rožmitálske Benátky (názov je veĺmi výstižný) sú vraj v lete nádherné. Neveríme, preto sa pôjdeme pozrieť.


Rybníky sú súčasťou českej krajiny a českej slovesnosti. A takéto bývanie na brehu Podzámockého rybníka by sa páčilo nejednému obdivovateľovi českých rozprávok o vodníkoch...

Oproti je stará šatlava, ktorá v mojich očiach mierne znížila atraktivitu bývania pri rybníku. Predsa len, človek nikdy nevie, kedy ho panstvo uvrhne do nemilosti.

Rožmitálsky zámok má pohnutú históriu. Lvové z Rožmitálu dali Českému kráľovstvu kráľovnú Johanku. Rožmitálčania sú na ňu podnes pyšní. Každoročne s ňou trávia jeden deň v roku. Panovníčkin brat Jaroslav Lev sa vydal v 15. storočí na púť až na koniec sveta. A viete, že tam aj došiel?


V pozámčí je aj Zámocká hospoda. Smutný bol pohľad na jej zatvorené dvere...

Radničná veža sa týči nad rožmitálskymi strechami. V srdci malebného mestečka.

Toto bol kedysi starý mlyn. Dnes už len romantické bývanie. Možno tam aspoň straší...

Kostolík zo začiatku 13. storočia v Starom Rožmitále. Jakub Jan Ryba, český kantor a hudobný skladateľ tu zložil a zrejme po prvý raz i uviedol Českou mši vánoční Hej, Mistře! V Čechách si bez nej Vianoce ani nevedia predstaviť (bez Ryby jakoby ani pravé Vánoce nebyly)

Kraj, ako stvorený pre milovníkov hudby... Neďaleko Rožmitálu (vo Vysokej pri Příbrami) má pamätník ďalší hudobný velikán - Antonín Dvořák. Niekde v parku je i Rusalčino jezírko, ale nie veľmi vhodne vybratý termín nášho výletu (po januárových víchriciach) mojej ustráchanej duši nedovolil ísť sa k nemu pozrieť. Tak nabudúce!



Viac o Rožmitáli pod Třemšínem nájdete tu...