Veľkonočný

Nedávno ktosi vtipne poznamenal, že sa celý rok teší na veľkonočný pondelok. Vraj je to jediný deň, keď môže beztrestne zbiť manželku...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Ako dieťa som Veľkú noc milovala.. Na sídlisku sa sviatkovalo decentne. Ráno sme vstávali pokojne, žiadne kýble s vodou ani hádzanie do vane nám nehrozilo. Otec, v duchu maminho odporu k týmto sviatkom, nás jemne vyšibal s každoročne recyklovaným korbáčikom, ktorý bol upletený z nejakých umelých drôtikov a celý rok bol odložený v skrinke s vianočnými ozdobami. Občas sme mu naň priviazali nejakú stužku, aby zostal zachovaný aký taký duch veľkonočných sviatkov.

Pred sviatkami sme nachystali vajíčka, honosne sme ich nazývali kraslice, aj keď boli iba nahrubo natreté temperovými farbami a zostávali na nich naše odtlačky prstov. Nechýbala ani klasika – vajíčka, uvarené s príšerne krikľavými farbami a nejaké nezdravé pohostenie. Mamina nás vyobliekala do sviatočného a čakali sme na prvých šibačov...

Starší páni z príbuzenstva – dedkovia a strýkovia – bývali decentní. Jemne naznačili šibi – ryby a postriekali nás nejakou „voňavkou“ (úvodzovky sú zámerné – veď viete...). Potom prišli na rad mladší, tam už končila všetka zábava – údery korbáčom neboli ani trošku symbolické a miesto voňavky sa používala vtedy veľmi populárna sifónová fľaša.

V čase puberty sa začal rodiť môj odpor k týmto sviatkom. Všetky dôvody, prečo treba dievča poriadne poliať a vyšibať, som si vysvetlila po svojom – veď zas až taká krásna byť nemusím a o zdravie sa postarám zvýšeným príjmom vitamínov. Našťastie, v čase puberty začali svoj veľkonočný vzdor dávať najavo aj ostatní rovesníci – vrátane spolužiakov, ktorí sa (z mne neznámych príčin – ale vďaka za ne) odmietli zúčastňovať takéhoto násilia na ženách.

V dospelosti som svoj názor na veľkonočné polievanie vodou nezmenila. Tvrdošijne odmietam zúčastňovať sa podobných akcií najmä odvtedy, čo ma seklo v krku, keď som sa chcela uhnúť pred prúdom vody. Trošku som ustúpila, keď nám povyrástol syn – predsa len, medzi rovesníkmi pri bilancovaní veľkonočných úspechov ťahal vždy za kratší koniec. Dnes syn vie, že výslužku dostane – ale iba vtedy, keď nado mnou zamáva korbáčom len symbolicky a na vodu ani nepomyslí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viete, že...

* výpočet dátumu Veľkonočných sviatkov sa riadi prísnymi pravidlami z roku 325?
* zajačik ako veľkonočný symbol má pôvod v pohanských rituáloch príchodu jari?
* veľkonočný korbáč má tiež pohanský pôvod?
* vynechať niektoré z dievčat počas veľkonočnej šibačky môže byť pre ňu urážkou?
* že podľa amerických rozprávok deti na veľkonočnú nedeľu hľadajú v záhrade vajíčka, ktoré tam ukryl veľkonočný zajačik? (táto tradícia má germánsky pôvod)
* že v Nórsku je veľkonočnou tradíciou riešenie vrážd – televízie vysielajú detektívne príbehy?

Andy Sekanová

Andy Sekanová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodená v znamení Váh... Zoznam autorových rubrík:  Bratislava *moja láska*Túlavé *topánky*Cestujeme *kade-tade*Ako živá *voda*Poviedka *na nedeľu*Moje *lásky*Takí *sme*

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu