
Miro Veselý " />
Ku Kamzíku, obľúbenému výletnému miestu Bratislavčanov, neodmysliteľne patrí televízna veža. Dominanta Bratislavy, ktorú už z diaľky vídame pri príchode do Bratislavy. Ako deti sme súťažili, kto ju prvý zbadá. Aj teraz, keď prichádzame do Bratislavy, sa mi chce zakričať "ja už vidím televíznu vežu..." hneď, ako ju zbadám na obzore.
Na mieste dnešného vysielača stála veža, z ktorej sa vysielalo od roku 1956. S rastúcou popularitou televízneho vysielania a zavedením druhého televízneho programu stará veža nespĺňala podmienky pre žiadanú kvalitu vysielania. Na prvých projektoch novej veže sa začalo pracovať už v polovici 60. rokov. Bratislavskí architekti dostali prednosť pred pražskými, takže autorom projektu sa stal architekt Jakub Tomašák so spolupracovníkmi Stanislavom Májkom a Jurajom Kotákom. Jeho návrh v podobe dvoch ihlanov spojených základňami a vysokým štíhlym zakončením sa stal v roku 1975 realitou a od tej doby je neodmysliteľnou súčasťou siluety Bratislavy. V čase dostavby veže v jej blízkosti stála i pôvodná, odhadom asi o tretinu nižšia televízna veža z 50. rokov.
Veža sa nachádza na vrchu Kamzík vo výške necelých 440 metrov nad morom. Výška veže je 194 metrov, obľúbená reštaurácia s vyhliadkou je vo výške 68 metrov. Na Kamzík premáva obnovená lanovka z roku 1972, samozrejme, veža je dostupná i pešky. Neďaleko sa nachádza Cvičná lúka, miesto, ktoré pozná hádam každý malý i veľký Bratislavčan. V zime sa sem chodia obyvatelia hlavného mesta lyžovať, letnou atrakciou pre návštevníkov je bobová dráha.
Bratislavská televízna veža je najvyšším televíznym vysielačom na Slovensku. Je zapísaná v zozname technických a stavebných pamiatok mestskej časti Bratislava - Nové Mesto, je snaha dostať ju medzi národné technické pamiatky. Podľa niektorých Bratislavčanov veža symbolizuje fľašu, symbol vinohradníctva v tejto oblasti. Pre mňa pohľad na ňu znamená, že som doma...