Bratislavské mosty I.

Dávno sú preč časy, keď sa cez Dunaj prechádzalo brodom kdesi poniže Bratislavského hradu. Ani pontónový most už v tých miestach nenájdete, hoci slúžil obyvateľom Prešporku vyše 60 rokov. A predstava dreveného premostenia veľtoku sa zdá prinajmenšom zvláštna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Starý most
Starý most sme roky rokúce poznali pod oficiálnym názvom Most Červenej armády, no pre väčšinu z nás to bol Starý most. Veď v časoch môjho detstva sme mali mosty len dva. A ich ľudové pomenovanie, ktoré sa po rokoch zmenilo na oficiálne názvy, bolo celkom logické- Starý most a Nový most.
Prvý most cez Dunaj bol vybudovaný za krátkych 16 mesiacov v rokoch 1889-1890. Pomenovaný bol na počasť vtedajšieho rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa I., panovníka, ktorý ho prišiel osobne slávnostne otvoriť. Súbežne s ním, na tých istých pilieroch, postavili ešte v tom istom roku železničný most. Od vzniku Československej republiky niesol most nové meno, meno generála Milana Rastislava Štefánika. Koniec 2. svetovej vojny znamenal aj koniec najstaršieho bratislavského mosta. Nemecká armáda ho pri ústupe vyhodila do povetria. Červená armáda však nutne potrebovala premostenie Dunaja, nuž sa s budovaním nového mosta poponáhľala. Provizórny most bol dokončený ani nie pol roka po začatí výstavby, v januári 1946. Červená armáda dala mestu most, to zas dalo mostu meno Červenej armády. I keď provizórny most v roku 1950 nahradil ten, ktorý dodnes využívame na cestnú dopravu. Jeho koľajová časť je nevyužitá, možno raz, keď bude v Bratislave rýchlodráha, sa prevezieme aj po druhej strane mosta.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Most Františka Jozefa

Obrázok blogu

Pohľad na Starý most z petržalskej strany


Nový most
Dlhé roky Bratislave stačil jeden most cez Dunaj. Dnes, keď ich máme päť, a ani tie nestačia, to znie neuveriteľne. Predsa len koncom 60. rokov sa mesto rozhodlo vybudovať ďalší most. Smutnú históriu viac či menej zachovanej časti podhradia, ktorá predchádzala výstavbe mosta, asi nikomu pripomínať netreba. Výstavbe mosta padla za obeť i židovská synagóga v tesnej blízkosti Dómu sv. Martina. Vyústenie mosta na bratislavskej strane bolo plánované v mieste niekdajšej vodnej priekopy, ktorá rozdeľovala mesto a hrad. Tak, ako dnes Staromestská ulica. 5 rokov (1967-1972) budovali most, ktorý dostal meno Most SNP, dnešný Nový most. I keď je jeden z najstarších…
Teleso mosta je pomocou oceľových lán zavesené na jedinom pylóne v tvare písmena A, vysokom 84,6 m (uvádzajú sa aj hodnoty 90 m, 85 m). Na pylóne je vyhliadková reštaurácia (vo výške vrcholu veže Dómu sv. Martina), atraktívna skôr pre turistov ako domácich, prístupná schodiskom v jednom pilieri a výťahom v druhom. Konštrukcia mosta je rovnako výnimočná ako konštrukcia zatiaľ posledného mosta Apollo. Vďaka tomu sa stal pre odbornú i laickú verejnosť stavbou storočia (minulého, pochopiteľne). Most má i ďalšie zaujímavosti, popod cestu vedie potrubie, zásobujúce petržalské sídlisko vodou a, čo je zrejmé z jeho tvaru, jeho konštrukcia nezasahuje do dunajského koryta.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Výstavba Mosta SNP (uverejnené so súhlasom ron-del.net)

Obrázok blogu

Pohľad na Nový most z petržalskej strany


Andy Sekanová

Andy Sekanová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodená v znamení Váh... Zoznam autorových rubrík:  Bratislava *moja láska*Túlavé *topánky*Cestujeme *kade-tade*Ako živá *voda*Poviedka *na nedeľu*Moje *lásky*Takí *sme*

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu