
Zastaviť auto pri priechode pre chodcov mohol príslušník obecnejpolície na základe ustanovenia príslušného paragrafu zákona č. 315/1996Z.z. (§ 64 ods. 2 písm. d): pracovník obecnej polície v rovnošate v blízkosti školy alebopredškolského zariadenia pri prechádzaní cez vozovku školskou mládežoualebo deťmi; také oprávnenie má aj iná osoba, ak ju na to poverilokresný dopravný inšpektorát).
Dnes, keď niekoľko dní platí nový zákon o cestnej premávke, mestskýpolicajt môže riešiť vodiča za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky (ako je uvedené v zákone o obecnej polícii č. 564/1991 Zb.), čiže auto môže zastaviť iba v prípade, že jeho vodič sa dopustípriestupku. Zákon stanovuje povinnosti chodcov a vodičov v pešej, obytnej a školskej zóne a oprávnenie na zastavenie vozidla dáva policajtom v rovnošate, vojenským policajtom v rovnošate a profesionálnym vojakom s vonkajším označením "POLÍCIA". Či sa pod pojmom "policajt v rovnošate" rozumie i príslušník obecnej polície, ťažko povedať. V § 2 ods. 2 písm. k) zákona č. 8/2009 Z.z. je totiž uvedená legislatívna skratka, kde sa pod pojmom "policajt" rozumie príslušník Policajného zboru.
Mestskí policajti spred škôl nateraz zmizli. Ktovie, či sapred ne niekedy vrátia.
AKTUALIZÁCIA:
Obecné polície zrejme využijú ustanovenie §-u 63 ods. 2 písm. e). Toto riešenie je ale komplikovanejšie ako predchádzajúca právna úprava, ktorá dávala obecnej polícii túto možnosť priamo zo zákona. Prípadne by pomohol výklad zákona zo strany MV SR.
Pozn.: Orgán verejnej správy môže, na rozdiel od občana, konať len tak, ako mudovoľuje zákon. Preto medzierka, ktorá vznikla pri tvorbe nového zákona,ostáva prázdna.