Kto dohliadne na deti na priechodoch pre chodcov? (Aktualizované)

V uliciach Bratislavy to boli donedávna príslušníci mestskej polície. Policajný zbor SR na to zrejme nemá dostatok ľudí a dobrovoľníci z radov nás, občanov, ktorí by aj mali takú možnosť, sú na tom rovnako ako príslušníci obecných polícií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Obrázok blogu
(zdroj: foto: www.mtstav.cz)

Zastaviť auto pri priechode pre chodcov mohol príslušník obecnejpolície na základe ustanovenia príslušného paragrafu zákona č. 315/1996Z.z. (§ 64 ods. 2 písm. d): pracovník obecnej polície v rovnošate v blízkosti školy alebopredškolského zariadenia pri prechádzaní cez vozovku školskou mládežoualebo deťmi; také oprávnenie má aj iná osoba, ak ju na to poverilokresný dopravný inšpektorát).

Dnes, keď niekoľko dní platí nový zákon o cestnej premávke, mestskýpolicajt môže riešiť vodiča za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky (ako je uvedené v zákone o obecnej polícii č. 564/1991 Zb.), čiže auto môže zastaviť iba v prípade, že jeho vodič sa dopustípriestupku. Zákon stanovuje povinnosti chodcov a vodičov v pešej, obytnej a školskej zóne a oprávnenie na zastavenie vozidla dáva policajtom v rovnošate, vojenským policajtom v rovnošate a profesionálnym vojakom s vonkajším označením "POLÍCIA". Či sa pod pojmom "policajt v rovnošate" rozumie i príslušník obecnej polície, ťažko povedať. V § 2 ods. 2 písm. k) zákona č. 8/2009 Z.z. je totiž uvedená legislatívna skratka, kde sa pod pojmom "policajt" rozumie príslušník Policajného zboru. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mestskí policajti spred škôl nateraz zmizli. Ktovie, či sapred ne niekedy vrátia.

AKTUALIZÁCIA: 

Obecné polície zrejme využijú ustanovenie §-u 63 ods. 2 písm. e). Toto riešenie je ale komplikovanejšie ako predchádzajúca právna úprava, ktorá dávala obecnej polícii túto možnosť priamo zo zákona. Prípadne by pomohol výklad zákona zo strany MV SR.

Pozn.: Orgán verejnej správy môže, na rozdiel od občana, konať len tak, ako mudovoľuje zákon. Preto medzierka, ktorá vznikla pri tvorbe nového zákona,ostáva prázdna.

Andy Sekanová

Andy Sekanová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodená v znamení Váh... Zoznam autorových rubrík:  Bratislava *moja láska*Túlavé *topánky*Cestujeme *kade-tade*Ako živá *voda*Poviedka *na nedeľu*Moje *lásky*Takí *sme*

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu