
V roku 1873 založil MUDr. Ján Ambro prvé ženské oddelenie. Priestory pre oddelenie boli vyhradené v Štátnej nemocnici na Mickiewiczovej ulici. Štátna nemocnica bola jednou z najväčších nemocníc v Uhorsku a pracovala od roku 1864. Priestory ženského oddelenia čoskoro nestačili pokrývať potrebné kapacity, takže sa muselo presťahovať do budovy, postavenej na tento účel. Pôrodnica a škola pre pôrodné babice sídlila od roku 1882 na Zochovej ulici, v budove podľa projektu architekta Ignáca Feiglera mladšieho.
V 30. rokoch 20. storočia založil MUDr. Karel Koch súkromné sanatórium. Budovu vo vilovej štvrti na Partizánskej ulici pre sanatórium naprojektovali architekti Klimeš, Jindřich Merganc a Dušan Samuel Jurkovič. Sanatórium poskytovalo služby v odbore chirurgia, urológia, gynekológia a pôrodníctvo. V roku 1947 chirurgiu a urológiu zrušili a v činnosti pokračovalo už len gynekologicko-pôrodnícke pracovisko.
Ďalšia známa bratislavská pôrodnica bola na Bezručovej ulici. Funkcionalistická budova nemocnice, v ktorej bola i pôrodnica, pôvodne slúžila ako okresná nemocnica a robotnícka poisťovňa. Podľa projektu Aloisa Balána a Jiřího Grossmanna ju postavili v roku 1936. V roku 1965 tu vzniklo prvé špičkové neonatologické pracovisko - Stanica pre nedonosené deti. Tu vracali do života deti v kritických stavoch z celého Slovenska. V roku 1997 sa pracovisko presídlilo do nemocnice na Antolskej ulici. Budova na Bezručovej čaká na rekonštrukciu, ale pôrodnica v nej už nebude.

Budova pôrodnice na Bezručovej . Zatiaľ prázdna a zanedbaná...
Ďalšie pôrodnice fungovali na Šulekovej ulici a v Národnom ústave tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach. Dnes sa malí Bratislavčania rodia aj na Kramároch, na Ružinovskej a v Petržalke na Antolskej.