
Prvá písomná zmienka o sídle na území našej metropoly pochádza z roku 907. No z historicky novších dokumentov historici vyčítali, že už storočie predtým, v roku 805, moravské knieža Vratislav (Uratislaus) dal na úpätí Malých Karpát vybudovať mesto s názvom Wratislaburg(i)um . Prvá písomná zmienka hovorí o Braslavespurchu, Braslavovom hrade, podľa slovanského kniežaťa Braslava. Medzitým sa krátko využívala i podoba, majúca pôvod v gréčtine - Istropolis, známejšia z čias Mateja Korvína.
Na začiatku druhého tisícročia nášho letopočtu, v roku 1038, na minciach, razených Štefanom I., sa objavuje nápis Breslava Civitas, neskôr upravené historikmi na Preslava Civitas - Mesto Bratislava. Názvy, pod ktorými sa v 11. storočí objavujú zmienky o Bratislave, sa rýchlo menia - objavujú sa podoby Brezezburg (rok 1042), Brezalauspurch i podoba Brezalauspruc (rok 1050), Preslawaspurch (1052). Obyvateľstvo, žijúce v tom čase na území mesta bolo prevažne nemecké, takže aj názvy, ktoré sa pre sídlo používali v tom čase i neskôr, boli prevažne nemeckého pôvodu.
V 12. storočí sa objavuje podoba Bresburg či Bresburch, ktorú poznáme v mierne pozmenenej podobe v cudzích jazykoch dodnes. Arabský cestovateľ Al Idrísí (autor najstaršieho zemepisu sveta) sa taktiež v 12. storočí zmieňuje o Bratislave ako o Bassane. V polovici 13. storočia, v roku 1146 sa objavuje názov Bosonium, používaný aj v 14. storočí v latinskej podobe na mestskej pečati Posonium. Súbežne používaný názov bol Poson. Tieto názvy vychádzali zrejme z názvu rímskej hraničnej pevnosti Pisonium, ktorá na území mesta stála v období, keď sem siahali hranice Rímskej ríše.
V 15. storočí sa opätovne začínajú používať staršie názvy ako Posonium či Istropolis. Objavuje sa názov Pressburg. Ten bol neskôr poslovenčený na Prešporok. V 18. storočí sa objavuje aj maďarský ekvivalent Posony, na začiatku 19. storočia Pozsony (používaný aj v súčasnosti v maďarskom jazyku).
V čase slovenského národného obrodenia sa popri názvoch Pressburg a Pozsony začali používať podoby Břetislav, Břetislava (pôvodcom bol Pavol Jozef Šafárik), Braťislava nad Dunajom (podľa vtedajšej gramatiky písané s mäkčeňom na t), Tatranská Vratislava. Podoba Bratislava sa používala veľmi krátku dobu, keby neboli snahy v roku 1919 vytvoriť pre mesto úplne nový názov, zrejme by upadla do zabudnutia. V roku 1918 česko-slovenské légie na mapách používali názov Wilsonovo mesto, podľa prezidenta USA Woodrowa Wilsona (1856 - 1924), nikdy to však nebol oficiálny názov. V roku 1919 sa niekoľko dní používal názov Bratislav, od 6. marca roku 1919 je meno mesta Bratislava.
Ktorý zo spomenutých názvov by ste vybrali pre naše hlavné mesto vy?
Poznámka:
Okrem spomenutých názvov sa používalo mnoho ďalších, ktoré vychádzali z práve používanej podoby a historických súvislostí. Niektoré podoby sú v rozličných zdrojoch používané s mierne pozmeneným pravopisom.
Spracované podľa:
microreality, bratislava.xf.cz, bratislavacity.sk, Múzeum mesta Bratislavy