
Pekné priemyselné stavby stoja priamo pro hlavnom ťahu cez Příbram. Väčšina z nich slúži potrebám Baníckeho múzea Příbram, ktorého história siaha až do roku 1886. Stavby slúžili ako administratívne budovy, šachtové budovy, strojovne či ciachovne baní na striebro a olovo.

Táto stavba nie je súčasťou múzea. Je udržiavaná a slúži inému účelu.


Baňa Anna. Na mieste stredovekej šachty sa zarazila baňa v roku 1789. V jej areáli môžete vidieť parný ťažný stroj z roku 1914, Prokopskú štôlňu, ktorá vedie k jednej z najhlbších ťažných jám v strednej Európe. Jama Prokop bola vyhĺbená v roku 1832 a má hĺbku neuveriteľných 1600 metrov. Vodnou štôlňou sa dostanete do areálu bane Vojtech (pozri hlavný obrázok k článku).



Priestory ťažnej veže bane Vojtech sa využívajú na príležitostné výstavy, stála expozícia predstavuje výtvarné diela s baníckou tematikou. Z jej vežičky je nádherná vyhliadka na okolie. V strojovni neďaleko ťažnej veže je vystavený parný stroj z roku 1889.


Budovy Ševčinského dolu stoja na mieste stredovekej jamy, kde sa ťažilo striebro. Hlavná šachtová budova (na obrázkoch) z roku 1879 je postavená v štýle priemyselnej architektúry 19. storočia. Nádherná stavba, však? Je Kultúrnou pamiatkou Českej republiky a je navrhnutá do zoznamu technických pamiatok UNESCO.

Hlavná budova Baníckeho múzea v Příbrame. Je súčasťou areálu Dolu Vojtech.
Pri pohľade na tieto nádherné stavby mi napadlo - viete, čo by sa s nimi stalo v Bratislave?
Zdroj technických údajov: Propagačné materiály Hornického muzea Příbram
Fotografie okrem hlavnej foto k článku: JS