Rande pri bratislavských fontánach I.

„Stretneme sa pri fontáne na Mierku,“ to bolo kedysi najčastejšie miesto stretnutia mladých. Ako je to dnes, neviem, ale na rande pri niektorej z bratislavských fontán sa dám nahovoriť kedykoľvek. A nemusí to byť na „Mierku“, rada zamením „Zemeguľu“ za niektorú z množstva nádherných fontán v centre Bratislavy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

V Bratislave je spolu asi 110 fontán, presné číslo sa mi nepodarilo zistiť. V tomto počte sú započítané okrem veľkých, turisticky atraktívnych fontán i malé fontánky s pitnou vodou, či fontány, patriace súkromným vlastníkom. Bratislavské fontány nie sú také impozantné, ako napríklad rímska Fontana Di Trevi, no i v našom hlavnom meste nájdeme zopár architektonických skvostov.

Ganymedova fontána na Hviezdoslavovom námestí z roku 1888 je neodmysliteľnou súčasťou priečelia budovy Slovenského národného divadla. Jej autorom je architekt Viktor Tilgner. V čase svojho vzniku to bola jediná okrasná fontána v Bratislave, ostatné slúžili ako zdroj pitnej či úžitkovej vody pre obyvateľov mesta. Kamenná fontána s bronzovými plastikami zvierat a ľudí je stvárnením príbehu chlapca Ganymeda, ktorého najvyšší grécky boh Zeus unáša v podobe orla na Olymp. Autor do diela zakomponoval aj zubáča, kapra, sumca a šťuku – typické dunajské ryby. Už menej typické pre Bratislavu sú korytnačky či raky, ktoré spolu so žabami zdobia strednú časť fontány.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Fontána dopĺňa budovu Slovenského národného divadla

Obrázok blogu

Detail detskej postavy

Obrázok blogu

Detail - Zeus v podobe orla unáša Ganymeda

Najstaršou bratislavskou fontánou je Rolandova fontána na Hlavnom námestí. Dal ju v roku 1572 postaviť cisár Maximilián II. v čase, keď po jeho korunovácii v roku 1563 vypukol v meste veľký požiar. Fontána bola zásobárňou pitnej i úžitkovej vody. Autorom diela je Ondrej Luttringer. Fontána predstavuje sochu rytiera Rolanda, ochrancu mestských práv. Toto vysvetlenie však údajne pochádza až z 19. storočia a socha na vrchole stĺpa predstavuje samotného cisára Maximiliána, prvého panovníka, korunovaného v Bratislave. Preto sa niekedy označuje aj ako Maximiliánova fontána.
Legenda o fontáne hovorí, že na prelome rokov sa socha rytiera otočí, mečom pozdraví každú zo svetových strán a vzdá tak hold radným pánom, ktorí zahynuli pri obrane mesta.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Rolandova fontána je dominantou Hlavného námestia

Obrázok blogu

Roland - detail


Fontána sv. Juraja krášli nádvorie Primaciálneho paláca. Pôvodne sa nachádzala v záhrade Letného arcibiskupského paláca (v súčasnosti v ňom sídli Úrad vlády SR), presťahovaná bola až začiatkom 20. storočia. Súsošie z polovice 17. storočia znázorňuje rytiera Juraja, ako zabíja trojhlavého draka. Sv. Juraj je patrónom rytierov a jeho zobrazenie v podobe rytiera, kopijou zabíjajúceho draka, vychádza z legendy o jeho hrdinstve. V Lýbii v jazere pri meste Silene žil drak, ktorému obyvatelia museli obetovať svoje deti. Ako to v legendách býva, keď bolo treba drakovi poslať panovníkovu dcéru, objavil sa hrdina, ktorý draka zabil.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Udatný sv. Juraj zápasí s dvojhlavým drakom

Obrázok blogu

Detail - dračie hlavy chrlia vodu miesto krvi


Kačacia fontána na Šafárikovom námestí autora Roberta Kühmayera je oproti spomínaným fontánam relatívne mladá. Je z minulého storočia – z roku 1914. Predstavuje výjav z jednej z bratislavských povestí. Z povesti o chlapcoch, priateľoch dunajského vodníka Zeleniaka. Malí nezbedníci chceli nazrieť do dunajského kráľovstva bez Zeleniakovho vedomia, za čo ich kruto potrestal. Pri vyslovení zaklínadla skameneli spolu s kačicami.
 

Obrázok blogu

Kačacia fontána

Obrázok blogu

Detail chlapčenskej postavy (nádherná práca sochára)

Obrázok blogu

Kačacia fontána - detail  

Skryť Vypnúť reklamu

Fotografie: autorka

Andy Sekanová

Andy Sekanová

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodená v znamení Váh... Zoznam autorových rubrík:  Bratislava *moja láska*Túlavé *topánky*Cestujeme *kade-tade*Ako živá *voda*Poviedka *na nedeľu*Moje *lásky*Takí *sme*

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu