Najobľúbenejšou fontánou stretávaniachtivej mládeže je Zemeguľa. Jej úplný názov znie Zem - planéta mieru a je dielom architekta Tibora Bártfaya z roku 1982. Pokovená žulová guľa predstavuje zemeguľu, obletovanú holubicami – symbolom mieru. Nachádza sa na Hodžovom námestí (niekdajšie Mierové námestie) pred Prezidentským palácom.


Najväčšou bratislavskou fontánou je Fontána Družby alebo Lipový kvet. Nádherná fontána sa nachádza na námestí Slobody. Je o málo staršia, ako fontána na Hodžovom námestí a je dielom architektov Tibora Bártfaya, Juraja Hovorku, Karola Lacku, Virgila Droppu a Juraja Hlavicu. Roky sa v jej susedstve nachádzalo Gottwaldovo súsošie.
Lipový kvet, tvoriaci telo fontány, je z nerezu a jeho priemer je 9 m. Kvet je umiestnený v kruhovej kaskádovitej nádrži, ktorej celkový priemer je 45 m. Najvyššia kaskáda je oproti najnižšej umiestnená vyššie o 2,5 m. V čase úplnej prevádzky fontány je celkový obsah vody až 2000 m kubických.
V súčasnosti je fontána v havarijnom stave, od svojho vzniku v roku 1980 nebola rekonštruovaná.

Pohľad z vtáčej perspektívy (zdroj: www.bratislava.sk)

Unikátom medzi bratislavskými fontánami je petržalská Nika - spievajúca fontána. Nachádza sa pred budovou Technopolu a tvorí ju 60 do kruhov rozmiestnených trysiek. V čase úplnej prevádzky vo večerných hodinách (v čase od 21,00 do 22,00) poskytuje zážitok z nádherného predstavenia - symbiózy vody, hudby a farieb. Fontána je vo vlastníctve Technopolu.



Viac ako vhodná kulisa pre večerné rande. A máte to aj s romantickou hudbou...
Pri prechádzke bratislavskými ulicami možno objaviť aj filmovú Fontánu pre Zuzanu. Nie je žiadnou turistickou atrakciou a momentálne je opustená a nefunkčná. Fontánu, hlavnú postavu filmu z roku 1985, treba hľadať na Kupeckého ulici.

Možno sa nájde nejaký Olino, ktorý ju pre svoju Zuzanu opraví...
Fotografie: autorka