
V čase vzniku Prvej československej republiky bolo treba pre potreby jedného z dvoch slovenských policajných riaditeľstiev postaviť dostatočne priestrannú budovu. Bratislavské policajné riaditeľstvo bolo zriadené vyhláškou ministra už v roku 1920, no mesto nevedelo nájsť priestory pre jeho sídlo. Výstavba budovy prebiehala až v rokoch 1922 - 1925, do užívania bola daná v roku 1926 práve na Špitálskej ulici. V tom období to bola jedna z najmodernejších budov, slúžiacich potrebám polície v Európe. Podľa identického projektu bolo vybudované sídlo polície aj vo francúzskom Lyone.

Policajné riaditeľstvo a jeho okolie v čase svojho vzniku ( www.ba.foxy.sk )
Známe levy, predstavujúce nosičov i ochrancov štátneho znaku (v jeho čiastočne modifikovanej podobe) sa na portál budovy dostali neskôr. Sochy Augustína Paukerta, autora nielen levov ale i bronzových sôch Atlasov, boli dovezené z Prahy.
Na streche budovy bol umiestnený vysielač Rádia Bratislava, ktorého vysielanie na Slovensku začalo v tom istom roku, v ktorom začala prevádzku aj nová budova Policajného riaditeľstva. Prvé vysielanie sa vraj týkalo krádeže vysokej sumy peňazí. Popri ňom tu boli umiestnené vysielače, slúžiace pre internú potrebu polície.

Priečelie budovy so sochami Atlasov
Kedysi v budove zabezpečovali všetky policajné činnosti - bola tu policajná škola, jazdiareň, ubytovňa, telocvičňa, knižnica, tlačiareň aj policajné cely. Dnes budova slúži priamemu výkonu služby a administratívnym činnostiam.
Generálnou rekonštrukciou prešlo sídlo Policajného riaditeľstva v rokoch 1990 až 1996. Obnova prebiehala tak, aby vonkajšie i časť vnútorných priestorov čo najviac zodpovedali podobe budovy v čase jej vzniku. V pôvodnej podobe sa zachovalo aj vstupné schodisko a vitráže nad vstupom. Časť vnútorného zariadenia je totožná s pôvodným zariadením z roku 1926.