Čo sme sa dozvedeli z rannej prechádzky s ornitológom?

Čo sme sa dozvedeli z rannej prechádzky s ornitológom?
Písmo: A- | A+

Jedno pekné ráno sme sa vybrali na skorú rannú prechádzku na Železnú studničku, na ktorej nás sprevádzal ekológ a ornitológ Ján Dobšovič.

Stretlo sa nás viac ako dvadsať účastníkov, bolo to milé prekvapenie. Práve téma pozorovania vtáctva v prírode a to, že sa nám podarilo pripraviť unikátne a zaujímavé podujatie tohto druhu, prilákalo nových zvedavcov.

Podľa slov Jána Dobšoviča je každá prechádzka iná, pretože nikdy nevieme, ktoré vtáctvo uvidíme v teréne. Pre účastníkov mal k dispozícii obrázky vtáctva a tiež reproduktor, na ktorom púšťal zvuky vtákov z mobilného telefónu.

Dozvedeli sme sa tiež, že vtáky v prírode sa počítajú podľa hlasov, pretože ich viac počujeme, ako vidíme. Najprv sa počítajú samci a potom samičky. Na prechádzke bolo v ten deň počuť prevažne mláďatá.

Vedeli ste, že…?

V lete nie je potrebné prikrmovať vtáctvo, odporúča sa ale pravidelne dávať vodu do misiek a  tie pravidelne dezinfikovať.

Vedeli ste, že na Slovensku sú chránené všetky druhy vtákov okrem mestských holubov?

Tiež nás prekvapilo, že v Škótsku má na starosti lesy ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie zaujímavosti

Ornitológ Dobšovič ďalej uvádza, že vždy záleží v prvom rade na tom, v akom období, regióne a biotope sa nachádzame. Podľa toho natrafíme na rôzne vtáky.

Napríklad červenák sa vyskytuje pri rieke Morava. Holub hrivnák zasa hniezdi až v Londýne a muchárik malý sa nachádza v Bukovských lesoch.

Na Slovensku máme až desať druhov ďatľov!

V Severnej Amerike je pozorovanie vtákov veľmi populárne. Dokonca sa táto aktivita odporúča na odbúravanie stresu a udržanie psychického zdravia. Človek pri počúvaní vníma svoje okolie a jednoducho zabudne na svoje problémy. Spomedzi slávnych osobností, ktoré majú toto hobby vyberáme napríklad Jimmyho Cartera, Theodora Russella či Cameron Diaz.

Kto bol pravý James Bond?

Na záver Vás možno prekvapíme zistením, že pravý James Bond bol v skutočnosti ornitológ a expert na vtáctvo v Karibiku!  Ian Fleming, autor knihy o knižnom a filmovom Jamesovi Bondovi, agentovi 007, mu nedopatrením týmto spôsobom ukradol identitu.

 

Sledovanie vtáctva sa uskutočnilo vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE, za čo veľmi pekne ďakujeme!

Pre zaujímavosť Vám odporúčame pozrieť si aj nasledujúce stránky, kde nájdete zvukové nahrávky vtáctva:

https://www.xeno-canto.org/
https://www.bird-sounds.net/
YouTube kanál
watching.sk

Aplikácia
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.tu_chemnitz.mi.kahst.birdnet&hl=sk&gl=US

Skryť Zatvoriť reklamu