Čo sme sa dozvedeli z rannej prechádzky s ornitológom?

Jedno pekné ráno sme sa vybrali na skorú rannú prechádzku na Železnú studničku, na ktorej nás sprevádzal ekológ a ornitológ Ján Dobšovič.

Čo sme sa dozvedeli z rannej prechádzky s ornitológom?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Stretlo sa nás viac ako dvadsať účastníkov, bolo to milé prekvapenie. Práve téma pozorovania vtáctva v prírode a to, že sa nám podarilo pripraviť unikátne a zaujímavé podujatie tohto druhu, prilákalo nových zvedavcov.

Podľa slov Jána Dobšoviča je každá prechádzka iná, pretože nikdy nevieme, ktoré vtáctvo uvidíme v teréne. Pre účastníkov mal k dispozícii obrázky vtáctva a tiež reproduktor, na ktorom púšťal zvuky vtákov z mobilného telefónu.

Dozvedeli sme sa tiež, že vtáky v prírode sa počítajú podľa hlasov, pretože ich viac počujeme, ako vidíme. Najprv sa počítajú samci a potom samičky. Na prechádzke bolo v ten deň počuť prevažne mláďatá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedeli ste, že…?

V lete nie je potrebné prikrmovať vtáctvo, odporúča sa ale pravidelne dávať vodu do misiek a  tie pravidelne dezinfikovať.

Vedeli ste, že na Slovensku sú chránené všetky druhy vtákov okrem mestských holubov?

Tiež nás prekvapilo, že v Škótsku má na starosti lesy ministerstvo zdravotníctva.

Ďalšie zaujímavosti

Ornitológ Dobšovič ďalej uvádza, že vždy záleží v prvom rade na tom, v akom období, regióne a biotope sa nachádzame. Podľa toho natrafíme na rôzne vtáky.

Napríklad červenák sa vyskytuje pri rieke Morava. Holub hrivnák zasa hniezdi až v Londýne a muchárik malý sa nachádza v Bukovských lesoch.

Na Slovensku máme až desať druhov ďatľov!

V Severnej Amerike je pozorovanie vtákov veľmi populárne. Dokonca sa táto aktivita odporúča na odbúravanie stresu a udržanie psychického zdravia. Človek pri počúvaní vníma svoje okolie a jednoducho zabudne na svoje problémy. Spomedzi slávnych osobností, ktoré majú toto hobby vyberáme napríklad Jimmyho Cartera, Theodora Russella či Cameron Diaz.

SkryťVypnúť reklamu

Kto bol pravý James Bond?

Na záver Vás možno prekvapíme zistením, že pravý James Bond bol v skutočnosti ornitológ a expert na vtáctvo v Karibiku!  Ian Fleming, autor knihy o knižnom a filmovom Jamesovi Bondovi, agentovi 007, mu nedopatrením týmto spôsobom ukradol identitu.

 

Sledovanie vtáctva sa uskutočnilo vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE, za čo veľmi pekne ďakujeme!

Pre zaujímavosť Vám odporúčame pozrieť si aj nasledujúce stránky, kde nájdete zvukové nahrávky vtáctva:

https://www.xeno-canto.org/
https://www.bird-sounds.net/
YouTube kanál
watching.sk

Aplikácia
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.tu_chemnitz.mi.kahst.birdnet&hl=sk&gl=US

Seniori v pohybe

Seniori v pohybe

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  45x

Seniori v pohybe je občianske združenie, ktoré sa snaží v tomto období prinášať seniorom tréningy pamäti v domácom prostredí, či kvízy na rôzne zaujímavé témy.Viac informácii nájdete na https://seniorivpohybe.sk/ alebo na facebooku https://www.facebook.com/seniorivakcii/.Fandite sa nami!Ak by ste nás chceli podporiť, budeme vďační https://www.ludialudom.sk/profil/detail/37143.Ďakujeme Zoznam autorových rubrík:  RozhovorySkutočné príbehyVýletyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu